Zprávy / Nové desky

Archeology of Slavic Electronic Sound

Archeology of Slavic Electronic Sound

redakce | Zprávy / Nové desky | 29.09.2016

Projekt Jupiter 08 - Archeology of Slavic Electronic Sound si na svá ramena naložil neobvyklé břemeno v podobě představování a propagování projektů minulých hudebních generací, které ve své době vykazovaly kvalitu, avšak z politických důvodů neměla možnost expendovat za hranice směrem na Západ. Svůj respekt k tehdejším umělcům projevuje prezentací jejich projektů, které interaguje s počiny dnešních hudebníků. Cílem však nemá být návrat nebo prolnutí obou období, ale rozvoj tradice elektronické hudby, která je často nešťastně spojována s "marasmem spartakidání doby".

Výsledkem spolupráce hudebního labelu Endless Illusion a grafického designera Jana Horčíka (Heavyweight) je první LP legendární kapely z 80. let Omnibus, které právě vychází v podobě dvou-vinylu. Jeho vydání doprovází i magazín, jehož náplní je exkluzivní rozhovor se zakladatelem kapely, Jardou Zajptem. Druhý rozhovor poskytl zástupce současné tuzemské scény DJ Whydie?, známý především jako tvůrce hudebních akcí zaměřujících se na žánry wave/synth (RARE).


Skupinu Omnibus založil Jarda Zajpt s Petrem Dikanem v roce 1979. Byli spolužáci na Elektrotechnické průmyslovce a tak jim elektronika byla velmi blízká. Dikan postupně sestrojil několik zvukových zařízení (klávesy Šílený Fridrich a generátor VSD), které obsluhoval při natáčení, ale i na koncertech. Zajpt, který byl v té době výrazně ovlivněn tvorbou Briana Ena a Roberta Frippa z King Crimson, hrál na kytary s použitím různých efektů, přednatočených pásků, jednoho a více propojených magnetofonů. V letech 1980 - 1982 vznikla první deska Israels. O pár let později (1985) vznikla skupina Rhythmus, která existovala od podzimu 1984 do jara 1986. Zajpt vyměnil kytaru za klávesy a do skupiny přišel Pavel Zvolenský, který programoval a obsluhoval automatické bicí. Trio doplnil Martin Bauer na basovou kytaru.

Info

Vinyl je možné objednávat už nyní na e-shopech Juno Records, Clone.nl, deejay.de, aj. Magazín bude k dispozici na vybraných místech v Praze a webu www.endless-illusion.com.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nové rapové album Cermaque

redakce 26.05.2020

Jubilejní desátá studiová deska písničkáře Jakuba Čermáka překračuje hranice žánrů i stylů, a to i díky dlouhé řadě hostů.

Súrodenecká dvojica Bulp prichádza s novým EP

redakce 18.05.2020

Titulný singel Auri je dynamický track, ktorý popri svojom tanečnom charaktere reflektuje intímny vzťah matky a dcéry.

Na Deadred Records vychádza nový Stroon

redakce 17.05.2020

V mnohých ohľadoch zvláštny začiatok roka 2020 zachytil Stroona v mimoriadnej tvorivej kondícii.

Tom John Hall: Britský outsider pop se hlásí o slovo

redakce 16.05.2020

Nepředvídatelný popový lament o vnitřním morálním chaosu „progresivního levičáckého mileniála”.

Popoví pionýři Sparks vydávají novou desku

redakce 14.05.2020

Fyzické vydání 24. studiovky A Steady Drip, Drip, Drip se sice posunulo až na červenec, digitální verze vychází právě dnes.

Kompilace Virtual Healing je sondou do české elektronické scény

redakce 13.05.2020

Virtual Healing: Covid19 Antidote je audiovizuální kompilace od celé řady jednotlivců i kolektivů působících na české elektronické hudební scéně.

Lenka Dusilová nahrává album, online koncertem zahajuje sbírku na jeho dokončení

redakce 12.05.2020

Aby bylo možné nahrávku dokončit, rozhodla se Lenka Dusilová požádat o podporu své fanoušky formou crowdfundingové kampaně.

Jak tomuhle místu můžeš říkat domov, ptá se Tomáš Tkáč na druhé sólovce

redakce 11.05.2020

Tomáš Tkáč je zpěvák, textař, hudebník, producent, člen kapel Pris a něco něco a zakladatel labelu Divnosti.

Lannne zverejňuje nový videoklip

redakce 11.05.2020

Lannne plánuje predstaviť svoj debutový album na jeseň tohto roka ako support na vybraných koncertoch slovensko-českej šnúry kapely Billy Barman s názvom Zlatý vek.

Nightlines predstavuje singel a klip Pohľady z nového albumu

redakce 10.05.2020

Klip predstavuje metaforickú cestu za archetypickou ženou, ktorá je zároveň mýtickým a nejasným cieľom, ktorý v klipe v závere symbolizuje svetlo v temnom lese.