Zprávy / Nové desky

Archeology of Slavic Electronic Sound

Archeology of Slavic Electronic Sound

redakce | Zprávy / Nové desky | 29.09.2016

Projekt Jupiter 08 - Archeology of Slavic Electronic Sound si na svá ramena naložil neobvyklé břemeno v podobě představování a propagování projektů minulých hudebních generací, které ve své době vykazovaly kvalitu, avšak z politických důvodů neměla možnost expendovat za hranice směrem na Západ. Svůj respekt k tehdejším umělcům projevuje prezentací jejich projektů, které interaguje s počiny dnešních hudebníků. Cílem však nemá být návrat nebo prolnutí obou období, ale rozvoj tradice elektronické hudby, která je často nešťastně spojována s "marasmem spartakidání doby".

Výsledkem spolupráce hudebního labelu Endless Illusion a grafického designera Jana Horčíka (Heavyweight) je první LP legendární kapely z 80. let Omnibus, které právě vychází v podobě dvou-vinylu. Jeho vydání doprovází i magazín, jehož náplní je exkluzivní rozhovor se zakladatelem kapely, Jardou Zajptem. Druhý rozhovor poskytl zástupce současné tuzemské scény DJ Whydie?, známý především jako tvůrce hudebních akcí zaměřujících se na žánry wave/synth (RARE).


Skupinu Omnibus založil Jarda Zajpt s Petrem Dikanem v roce 1979. Byli spolužáci na Elektrotechnické průmyslovce a tak jim elektronika byla velmi blízká. Dikan postupně sestrojil několik zvukových zařízení (klávesy Šílený Fridrich a generátor VSD), které obsluhoval při natáčení, ale i na koncertech. Zajpt, který byl v té době výrazně ovlivněn tvorbou Briana Ena a Roberta Frippa z King Crimson, hrál na kytary s použitím různých efektů, přednatočených pásků, jednoho a více propojených magnetofonů. V letech 1980 - 1982 vznikla první deska Israels. O pár let později (1985) vznikla skupina Rhythmus, která existovala od podzimu 1984 do jara 1986. Zajpt vyměnil kytaru za klávesy a do skupiny přišel Pavel Zvolenský, který programoval a obsluhoval automatické bicí. Trio doplnil Martin Bauer na basovou kytaru.

Info

Vinyl je možné objednávat už nyní na e-shopech Juno Records, Clone.nl, deejay.de, aj. Magazín bude k dispozici na vybraných místech v Praze a webu www.endless-illusion.com.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Code Name Linhart mají debutové LP

redakce 18.10.2019

Debutové album Code Name Linhart, na kterém se potkávají dobře známé tváře nejen plzeňské scény Návrat ke kořenům.

Prago Union v říjnu s novou deskou

redakce 18.10.2019

Kato byl od začátku roku zavřený v maringotce, kam přemístil své studio Strojovna a zužitkovával materiál nashromážděný od alba Smrt Žije.

dokruhu: Chceme předat to, co si v sobě neseme. Hudbu a radost.

redakce 16.10.2019

Dokruhu učarovalo temné hlasité country ze Skalistých hor, přidali k němu zkušenosti nabyté v lokální diy scéně a spoustu vášně a energie. Debut vydává Full Moon Forum.

Vychádza ďalšia vinylová reedícia Deža Ursinyho

redakce 13.10.2019

Vychádza ďalšia vinylová reedícia Deža Ursinyho z dielne združenia Provisorium. Pevnina sa vynára.

Třetí deska noise-popařů The Sweet Release of Death je na světě

redakce 10.10.2019

Jako strom o třech větvích, každá tvrdohlavě se plazící za jinými impulzy, ale ukotvená stejným kmenem i kořenem. The Sweet Release Of Death poílají do světa třetí LP.

Echoofmyvoice uvádí debutový singl

redakce 10.10.2019

Bohuš Michalko, zpěvák inde rockových Teskohippies, představil debutový singl Light Years Away nového projektu Echoofmyvoice.

Fausto Mercier vydává u Genot Centre

redakce 07.10.2019

Fullscreen od Fausto Mercier je hluboce pohlcující celiství zážitek. Neustávající nálet řezavých beatů u Genot Centre.

Živé Kvety vydávají jedenácté album

redakce 06.10.2019

Bratislavská kapela Živé Kvety dokončila v pořadí jedenáctou studiovou desku Salto na rozlúčku. Uvádí ji novým klipem.

Please the Trees mají nový singl

redakce 02.10.2019

Jako bonus track se záznamem koncertu Toyen najdete cover verzi skladby Lucky Tearss v podání Please the Trees.

Beps'n'Johnnies představují Witch

redakce 01.10.2019

Na začátku ledna vydá původně blanenská kapela Beps'n'Johnnies debutovou desku Bare Bones. Předchází ji první singl Witch.