Zprávy

Atentát na kulturu 2012 aneb ojedinělý hudební večírek

Atentát na kulturu 2012 aneb ojedinělý hudební večírek

redakce | Zprávy | 08.12.2012

Vydavatelství Guerilla Records v prosinci tohoto roku pořádá koncert, na kterém se představí zvláštní směsice hudebních souborů, které ale mají jedno společné: jejich tvorba byla vždy otevřená, svobodná a nespoutaná žádnou ideologií. Název „minifestivalu“ tvoří pověstný text Milana Knížáka, který hrál jeho Aktual již koncem 60. let minulého století. Právě Aktual (vznik 1967), který během své existence vystoupil skutečně jen několikrát, přitom svou nespoutanou tvorbou ovlivnil v českém undergroundu kdekoho a byl také největší hvězdou na loňském dvoudenním festivalu Pocta českému undergroundu v Divadle Archa. Právě tento úspěch je důvodem, že Aktual si své vystoupení po roce výjimečně zopakuje. Sám Knížák k tomu říká: „Samozřejmě že mě úspěch našeho koncertu potěšil. Měl jsem totiž pocit, že lidé netleskají z nostalgie, ale z nadšení. Řada z nich určitě tleskala proti své vůli, poněvadž média dělala po roce 1990 všechno, aby ze mne udělala monstrum, vládního přisluhovače a zrádce avantgardy.“

V žádném případě nejde o pietní rekonstrukce dávného repertoáru Aktualu. Zvuk nového Aktualu se od archivních skladeb zřetelně liší, byť takřka všechny písně vznikly před více než 40 lety. Soubor je muzikantsky profesionálnější a zvukově barevnější, přitom si zachovává divokou energii, a údernost textů nezmizela ani po tolika letech.

Dalším souborem, který vystupoval více než zřídka, jsou brněnští Odvážní bobříci, kteří koncertovali v letech 1981-82, ale pak se na dlouhé roky odmlčeli (resp. se částečně inkarnovali do velmi avantgardního souboru Pro pocit jistoty). Vlastně to bude od té doby jejich třetí koncert, poprvé zahráli v brněnském Ha-Divadla při křtu archivního CD, podruhé vloni na festivalu v Arše a letos, po roce, podobně jako Aktual, zahrají několik svých nesmrtelných písní, z nichž některé díky černému humoru a drsné parodii opravdu zlidověly (Má milá je mrtvá, Máš strach? Tak drž hubu!, Každej jednou umřem! atd.). Neučesaná, syrová hudba tvoří ojedinělý amalgám undergroundové ponurosti, punkové razance a vědomě křečovitého hudebního humoru.

Skupinou, která naopak koncertuje po celou dobu takřka permanentně, jsou hudebníci kolem nekompromisního Mikoláše Chadimy, nekorunovaného praotce české alternativy. Ten se na pódiích objevil kolem roku 1970 a od té doby byl vždy členem kapel, které tvořily základní kameny české alternativní scény (Extempore, Kilhets, MCH Band ad.). Jeho nový projekt, MCH Trio, je postaven na syrové, psychedelické improvizaci s pevným vnitřním řádem postaveným na analogových smyčkách. Dlouhé, syrové plochy skladeb, zhutnělé trombónem či zběsilými kytarovými sóly, budou vhodným ukončením tohoto před-silvestrovského setkání.

Celý koncert uvede Sen noci svatojánské revival z Ústí nad Labem, šílená dechovka, která svou radostnou energií a nevídaným nasazením navazuje na klasický repertoár SNSB (vzniklého roku 1973 kolem výtvarníků z Křížovnické školy čistého humoru bez vtipu). Večer začne úderem 19. hodiny dobrou českou písničkou: zazní zde tradiční písně od Kmocha, Vejvody, Bondyho a dalších. V Lucerna Music Baru, v neděli 9. prosince.

Vstupenky (200,- Kč v předprodeji / 250 v den koncertu) je možné koupit i rezervovat on-line nebo přímo v pokladně Divadla Archa. Vstupenky na akce v Lucerna Music Baru jsou k dispozici také v síti TicketStream.cz a TicketPortal.cz, včetně všech hypermarketů GLOBUS, a cestovních kanceláří ČEDOK a FIRO TOUR, tel.224 263 049.

Odkazy:
www.guerilla.cz
www.milanknizak.com
www.antikbazarbrno.cz/ob.html
www.ceskatelevize.cz/specialy/bigbit/kapely/2651-odvazni-bobrici
www.mchband.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mooncloud #31: Sect

redakce 18.09.2019

Americký all star hardcore projekt Sect letos vydal novou desku a namíchal i jednatřicáté porkračování Mooncloudu.

Doom, křest i elektronika v Kabinetu

redakce 18.09.2019

Melodické doom duo Year of the Cobra, domácí tíha Nikander, křest desky Dětí deště i americké elektronické trio v Kabinetu.

Generace 89 zavzpomíná v La Fabrice

redakce 18.09.2019

Na koncertu k 30. výročí festivalu Polsko-československé solidarity zahrají Tata Bojs, Katarzia, Hańba! a Lao Che.

YouTopia ponúka celkom nový festivalový zážitok

redakce 18.09.2019

Nechajte sa vlákať do tých zvláštnejších zákutí internetu.

Slut hlásí návrat po 20 letech

redakce 17.09.2019

Zbrusu nový singl Keep Going jako příslib nového studiového alba, jež by Slut chtěli vydat v roce 2020. Návrat po dvaceti letech.

Povodí Ohře mají nový singl i klip

redakce 17.09.2019

Kluci od Povodí Ohře se po roce vracejí s čerstvým krmivem pro jehly gramofonů. Nový singl Rakovina doplňují videoklipem.

Dunaj představují klip k nové písni Kapka

redakce 17.09.2019

Legendární kapela Dunaj zavítá do Paláce Akropolis. Vlny alternativního rocku zde rozproudí už dnes.

RefuFest i letos

redakce 17.09.2019

Festival RefuFest vytváří prostor pro setkání lidí ze všech koutů světa a vyjadřuje solidaritu s uprchlíky.

Na pražský PAF ve Studiu Hrdinů přijede Klein a Taran

redakce 17.09.2019

Hudba londýnské hudebnice Klein je založená na kolážovitém skládání vlastních vokálů, zvuků a instrumentací.

Full Moon #101 – Hit the road, Jack!

redakce 16.09.2019

Spisovatel na titulní straně hudebního magazínu? Beatnici byli obecně velkými hudebními fanoušky, Téma s Jackem Kerouacem v hlavní roli zabírá více než čtvrtinu nového čísla.