Zprávy / Festivalové

Atonal 2018 buší na dveře

Atonal 2018 buší na dveře

Zdeněk Němec | Zprávy / Festivalové | 26.07.2018

Jak si zhruba představujete berlínský festival Atonal? Industriální prostředí lehce ruinoidního prostoru bývalé elektrárny Kraftwerk, který nabízí nebývale rozlehlé prostory hlavního sálu a monumentální projekční plátno postavené na výšku, pod kterým soustředěně experimentují špičky progresivní elektronické scény? Pak je to správně. Atonal není záležitost jedné gigantické stage, takže bude možné zhlédnout futuristické instalace a navštívíte legendární klub Tresor, Globus nebo OHM. Rozhodně se na parketě nebudete nudit (do půlnoci ani po).

A kdože letos přijede zahrát do “špinavých” monolitických prostor, kde zvuk rezonuje tmou i exploduje epileptickým stroboskopem? Pořadatelé hlásí, že koncem července bude hotový harmonogram pro více než stovku interpretů. Mezi oznámenými interprety nechybí takové hvězdy jako Actress, který odjakživa umí překvapit, nebo Gábor Lázár, který do Berlína přijede představit letošní novinku Unfold plnou laserových výstřelků. Čerstvé elektronické koláže doveze také Conor McTernan aka Lanark Artefax, mezi jehož fanoušky patří Aphex Twin nebo Björk. Těšit se můžeme také na Toma Scholefielda alias Konx-Om-Pax, který představí audiovizuální rave Contemporary Hardcore. Podobnou lahůdkou bude jistě také set Robina Foxe, který přiveze laserovou šou Single Origin, jež navazuje na projekty Monochroma a RGB Laser Show.

Největší očekávání způsobují exkluzivní kolaborace dvou nebo i více umělců. Pod jednoduchým názvem Aasthma se skrývá spolupráce Pedera Mannerfelta a Pära Grindvika. Kolorit je zase pro změnu jméno nového projektu Lowteca a Kassema Mosse. A aby toho nebylo málo, tak se ve společném setu představí Shifted + Broken English Club + Ilpo Väisänen. Rezzett letos vydal první dlouhohrající desku, takže kdo by nebyl zvědavý. Velkým lákadlem jsou také děvčata Klara Lewis nebo Sophia Loizou s něžnějším pojetím zvuku.

Dvě nálože oznámených jmen čítají lehce přes šest desítek interpretů. Za pultem před pultem nikdo nebude stát nebo královna minimalismu Veronica Vasicka nebude hrát. Boky rozhýbete taky například pod taktovkou Leny Willikens, Heleny Hauff, Batu, Regise nebo Samuela Kerridge. Poslední večer budou zavírat například Skee Mask nebo Objekt. A pak už jen sladký a zasloužený odpočinek pro všechny zúčastněné. Pokud stále váháte s nákupem lístku, vězte, že celofestivalové pasy už jsou vyprodané a na jednotlivé dny se musí kupovat lístky samostatně. I to se vyplatí. Pět dnů toho nejlepšího, co můžeme v rámci nihilisticky nepřístupné a ledově chladné elektroniky slyšet. Hřejivé beaty a pohlazení dostane taky prostor, ale všeho s mírou. Rozhodně to bude stát za to!

Info

Berlin Atonal 2018
22. - 26. 8. 2018
Kraftwerk, Berlín
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Žižkovská Noc oslaví deset let

redakce 16.10.2019

Nadcházející desátý ročník má záměr rekapitulovat vývoj čtvrti, která mu dala jméno. Nejen svým doprovodným programem.

ProtimluvFest zve na cestu

redakce 12.10.2019

Tématem letošního ročníku ProtimluvFestu bude cesta ve všech možných podobách.

Dalších 44 jmen pro ESNS 2020

redakce 11.10.2019

V čele druhé vlny jmen potvrzených pro Eurosonic Noorderslag jsou ukrajinská raperka Alyona Alyona a temné duo Skynd.

Tata Bojs na Metronome Festivalu probudí Křižíkovu fontánu

redakce 10.10.2019

Legendární Křižíkova fontána na Výstavišti se konečně dočká uplatnění odpovídajícího jejímu historickému i kulturnímu významu.

Konkurz kapel na Hradecký slunovrat 2020

redakce 10.10.2019

Welcome scéna objevuje začínající i déle působící zajímavé interprety napříč žánry, nabízí jim možnost vystoupení na renomovaném festivalu.

Možnosti zvuku: Sonic Territories

redakce 09.10.2019

Vídeňská městská část Seestadt zažije poslední říjnový víkend festival soundartu a experimentální elektroniky.

Signal Festival láká na doprovodný program

redakce 09.10.2019

Signal Festival si kromě téměř dvaceti instalací od českých a zahraničních autorů připravil i bohatý doprovodný program.

Mezipatra představují industry program

redakce 07.10.2019

Mezipatra poprvé představí program zaměřený na filmový průmysl. Přijede spolutvůrce seriálu Transparent a mnozí další.

Lunchmeat Moon 2019

redakce 30.09.2019

Místo abychom vypisovali úctyhodný seznam tuzemských i mezinárodních jmen, pojďme si některá z nich poslechnout. Selekci si vzala na starost Kateřina Cumin.

Jazz Goes to Town už za dva týdny

redakce 27.09.2019

Hudebníci ze čtyř kontinentů a dvaceti zemí světa. Tuzemské hvězdy i české premiéry zahraničních umělců. Jazz jde městem.