Zprávy / Festivalové

Atonal 2018 buší na dveře

Atonal 2018 buší na dveře

Zdeněk Němec | Zprávy / Festivalové | 26.07.2018

Jak si zhruba představujete berlínský festival Atonal? Industriální prostředí lehce ruinoidního prostoru bývalé elektrárny Kraftwerk, který nabízí nebývale rozlehlé prostory hlavního sálu a monumentální projekční plátno postavené na výšku, pod kterým soustředěně experimentují špičky progresivní elektronické scény? Pak je to správně. Atonal není záležitost jedné gigantické stage, takže bude možné zhlédnout futuristické instalace a navštívíte legendární klub Tresor, Globus nebo OHM. Rozhodně se na parketě nebudete nudit (do půlnoci ani po).

A kdože letos přijede zahrát do “špinavých” monolitických prostor, kde zvuk rezonuje tmou i exploduje epileptickým stroboskopem? Pořadatelé hlásí, že koncem července bude hotový harmonogram pro více než stovku interpretů. Mezi oznámenými interprety nechybí takové hvězdy jako Actress, který odjakživa umí překvapit, nebo Gábor Lázár, který do Berlína přijede představit letošní novinku Unfold plnou laserových výstřelků. Čerstvé elektronické koláže doveze také Conor McTernan aka Lanark Artefax, mezi jehož fanoušky patří Aphex Twin nebo Björk. Těšit se můžeme také na Toma Scholefielda alias Konx-Om-Pax, který představí audiovizuální rave Contemporary Hardcore. Podobnou lahůdkou bude jistě také set Robina Foxe, který přiveze laserovou šou Single Origin, jež navazuje na projekty Monochroma a RGB Laser Show.

Největší očekávání způsobují exkluzivní kolaborace dvou nebo i více umělců. Pod jednoduchým názvem Aasthma se skrývá spolupráce Pedera Mannerfelta a Pära Grindvika. Kolorit je zase pro změnu jméno nového projektu Lowteca a Kassema Mosse. A aby toho nebylo málo, tak se ve společném setu představí Shifted + Broken English Club + Ilpo Väisänen. Rezzett letos vydal první dlouhohrající desku, takže kdo by nebyl zvědavý. Velkým lákadlem jsou také děvčata Klara Lewis nebo Sophia Loizou s něžnějším pojetím zvuku.

Dvě nálože oznámených jmen čítají lehce přes šest desítek interpretů. Za pultem před pultem nikdo nebude stát nebo královna minimalismu Veronica Vasicka nebude hrát. Boky rozhýbete taky například pod taktovkou Leny Willikens, Heleny Hauff, Batu, Regise nebo Samuela Kerridge. Poslední večer budou zavírat například Skee Mask nebo Objekt. A pak už jen sladký a zasloužený odpočinek pro všechny zúčastněné. Pokud stále váháte s nákupem lístku, vězte, že celofestivalové pasy už jsou vyprodané a na jednotlivé dny se musí kupovat lístky samostatně. I to se vyplatí. Pět dnů toho nejlepšího, co můžeme v rámci nihilisticky nepřístupné a ledově chladné elektroniky slyšet. Hřejivé beaty a pohlazení dostane taky prostor, ale všeho s mírou. Rozhodně to bude stát za to!

Info

Berlin Atonal 2018
22. - 26. 8. 2018
Kraftwerk, Berlín
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šramlfest ve Znojmě podvanácté

redakce 15.07.2019

Střed léta ve středu historického města Znojma již tradičně rozvibruje směs hudby a divadla s názvem Šramlfest 2019.

Letní filmová škola představí bulharskou kinematografii i české novinky

redakce 14.07.2019

Letní filmová škola představí bulharskou kinematografii i české novinky. Zahrají Monkey Business, Please The Trees, WWW či Dunaj.

Šestý ročník Czech Music Crossroads zve na koncerty, workshopy a panelové diskuze

redakce 14.07.2019

Návštěvníci s páskou Colours of Ostrava mají vstup na večerní koncertní přehlídku Czech Music Crossroads zdarma!

Nové sonické dimenze na festivalu Nultý bod

redakce 12.07.2019

Doprovodný hudební program Mezinárodního divadelního a tanečního festivalu Nultý bod se letos věnuje tématu nových sonických dimenzí. Kurátoruje Mary C (Kreaton, Radio Wave).

Festival Sziget odkrývá detaily i harmonogram

redakce 12.07.2019

Ostrovní areál s denní kapacitou 85 000 návštěvníků? Sziget v číslech.

Festival Bez ambicí otevře první ročník

redakce 09.07.2019

Po nultém ročníku skutečně přichází ten první. Music club Kotelna Litomyšl pořádá hudební festival Bez ambicí.

Hodina a devět minut pohodových lákadel aneb Pohoda playlist 2019

redakce 08.07.2019

Voda, slnko, párty, klub… Nie, nie. Znovu. Pohoda, s Pohodou, o Pohode s úsmevom. Skloňujeme, spomíname a odpočítavame dni do tej ďalšej od chvíle, keď sme opustili trenčianske letisko pred…

Beseda u Bigbítu doplnila program

redakce 08.07.2019

Beseda u Bigbítu upřesňuje další programové bloky. Řada přijde na stand-up, slam poetry, fake news, film i soutěž písničkářů.

Playlist festivalu Sziget na Spotify

redakce 07.07.2019

Naše fotografka Ivet Křenková dává dohromady své oblíbence a tipy na hitovky, které si naživo nesmíte nechat ujít.

MFF Karlovy Vary rozdal ocenění

redakce 07.07.2019

Festivalové poroty ocenily nejlepší filmy 54. MFF Karlovy Vary. Ceny byly předány během závěrečného ceremoniálu.