Zprávy / Pozvánky

Autechre vizí abstraktní elektroniky

Autechre vizí abstraktní elektroniky

redakce | Zprávy / Pozvánky | 01.11.2016

Rob Brown a Sean Booth dělají společně hudbu již bezmála 20 let. Po skromných začátcích vydali v roce 1993 u slovutných Warp Records svůj dlouhohrající, technem a industriálními zvuky nasáklý debut Incunabula, následovaný o rok později mnohem ambientnější deskou Amber. V tomto rozmezí (a na stejném labelu) se pohybovala i jejich další tvorba - zatím poslední počin, svoji mamutí, přes 4 hodiny dlouhou dvanáctou desku Elseq 1-5 vydali letos v květnu. A letos se také duo poprvé ukáže živě i v Praze, jejich vystoupení ve smíchovské MeetFactory má datum 9. listopadu.

Hudební kořeny rodáků z industriálního Manchesteru vězí hluboko v místní hip hopové a graffiti scéně, která na konci 80. let minulého století žila svůj acid-housový rauš. Dělat muziku jen pro parkety tehdy ještě ilegálních rave party ale ambiciózním hudebníkům nestačilo. Už jejich první dvanáctipalec Lego Feet vydaný v roce 1991 (ještě pod pseudonymem) i debutový singl Cavity Job z téhož roku (už pod jménem Autechre), ostatně ukázaly, že tady půjde o víc, než jen pořádně zapařit.


O zlatý zápis do dějin elektronické hudby se Autechre postarali hned svým dlouhohrajícím debutem Incunabula, který vyšel v roce 1993 na kultovním labelu Warp Records. Deska, která během pár týdnů pronikla na špičku UK Indie Chart a pobláznila doslova celou Británii, položila základy nového žánru do budoucna nazývaného IDM – inteligent dance music. Nový styl oscilující mezi industriální strojovostí a ambientními polohami pak elektronické duo cizelovalo na albech Amber (1994) a zejména Tri Repetae (1995), které si od magazínu The Wire vysloužilo nominaci na nejlepší album roku. Starost o vizuální stránku rozjetého projektu svěřilo manchesterské duo v téže době tehdejšímu králi hudebního videoklipu Chrisi Cunninghamovi (Leftfield, Madonna, Aphex Twin a další) a sheffieldskému studiu The Designers Republic, které se na dalších několik let postaralo o charakteristicky minimalistické přebaly jejich desek.


S novým miléniem připravili neúnavní hledači originálních zvukových forem pro své fanoušky překvapení v podobě změny kurzu. Cestu k abstraktnějším formám techna a experimentální hudbě osvobozené od standardních rytmických forem, kterou nastoupili na albu s lakonickým názvem LP5(1998), dovršili na desce Confield (2001), jejíž bohatě strukturovaný a roztěkaný obsah znamenal rozchod z tradiční klubovou scénou. Rozkročení mezi taneční elektronikou plnou chytlavých beatů (EP Grantz Graf, 2002) a experimentální abstrakcí, ve které jsou ambientní melodie prošpikovány znepokojující disharmonií zvuků a šumů (LP Oversteps, 2010), je pak charakteristické pro celou další tvorbu slavného dua.

Jejich zatím poslední deska, kterou Autechre vydali letos na jaře pod názvem Elseq 1-5, udiví nejen stopáží překračující čtyři hodiny, ale především nevyčerpatelným kreativním potenciálem, kterým Rob Brown a Sean Booth po téměř 20 letech na špičce elektronické scény vládnou. Svoji pražskou premiéru Autechre v rámci podzimního turné k nové desce odehrají ve smíchovské MeetFactory už 9. listopadu od 20:30. Nebýt u toho, rovná se životní chybě. Upozornění: na žádost kapely proběhne koncert v naprosté temnotě.

Info

Autechre (uk)
9. 11. 2016 20:30
MeetFactory, Praha
Vstupné: 490,- v předprodeji / 590,- na místě

www.facebook.com/events/1722500464685130
www.facebook.com/MeetFactory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Oslava narozenin vydavatelství Polí5

redakce 13.06.2021

Velký večer alternativní hudby po covidovém půstu. Načeva, Hm... a další zahrají svá „nová“ alba z labelu Polí5.

Los Bitchos přivezou nakažlivou směsku psychedelie a cumbie

redakce 11.06.2021

Co začalo jako studiový pokus o moderní verzi peruánské cumbie, je nyní plnohodnotnou kapelou s nevídaným drajvem. Nerozlijte si koktejly!

Potrvá otevírá koncertní sezónu

redakce 10.06.2021

Během června chystá dejvická kavárna tři vystoupení. Představí se Jiří Imlauf, Šimanský/Niesner a UKW.

Divočina karlínského brownfieldu aneb program Přístavu 18600

redakce 10.06.2021

Úterní večery v Přístavu 18600 jsou určeny přednáškám, středy divadlu, čtvrtky koncertům, pátky podvečerním DJ setům.

Filmaři lákají na rekordní počet českých filmů

redakce 10.06.2021

Jen do půlky letošního září se diváci mohou těšit na rekordní počet téměř dvaceti českých distribučních premiér celovečerních filmů. A k tomu jde do kin více než deset dokumentů.

Silence of Sound a Madera v hradeckém Artičoku

redakce 07.06.2021

Vernisáž fotografií Barky Fabiánové v kavárně, koncert kapely Madera na dvorku pod rozkvetlou třešní. Pozvánka do královéhradeckého Artičoku.

The Residents v Praze

redakce 06.06.2021

Původně bylo toto turné plánováno již na začátek roku 2021, kvůli pandemii koronaviru bylo ale přeloženo.

Audiovizuální kolektiv NSHT otevírá open air sezonu

redakce 04.06.2021

Na své si, jak je už u NSHT zvykem, přijdou hlavně náročnější posluchači nestředoproudé elektronické hudby.

V Praze vystoupí Dotan, The Sheepdogs i The Lumineers

redakce 31.05.2021

Stejně jako na albech, tak i na koncertech The Lumineers platí, že každá nota, každá slabika i tiché momenty mezi nimi mají svůj důvod i emocionální náboj.

Pragovka oslavila deset let existence

redakce 28.05.2021

Vysílání orámovalo živé vystoupení Nauzea Orchestry zahájilo velikou rezidentskou výstavu Ko- laborace a organicky začlenilo také tradiční součásti akce - otevřené ateliéry.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace