Zprávy / Nové desky

Banausoi vydávají debutové album Imagines

Banausoi vydávají debutové album Imagines

redakce | Zprávy / Nové desky | 06.05.2021

Československá kapela Banausoi tvořená Petrem Vrbou, Václavem Šafkou a Ondrejem Zajacem vydává debutové album Imagines. Album vychází ve spolupráci francouzského vydavatelství Circum-Disc a českého labelu 13 raw. Kolekce zvukových příběhů je utkána tkanivem radikální improvizace a mytologie antického Řecka.

„Myslím, že na desce Imagines se nám podařilo propojit abstraktní zvukové plochy se soničtějšími a rytmičtějšími fazetami volné improvizace. V mnoha momentech na povrch ale také prosákne specifická melodičnost, která spíše než improvizující kapelu připomíná jasně strukturované písně,“ popisuje nahrávku kytarista kapely Ondrej Zajac. Trio se svým způsobem považuje za řemeslníky. Pro svůj název proto využili starou řečtinu, která slovem banausos hanlivě označovala člověka pracujícího rukama – v antickém Řecku byli mezi řemeslníky ale počítáni i umělci. V řecké mytologii a filozofii se členové kapely inspirovali i pro názvy jednotlivých skladeb a ke stejným zdrojům odkazuje také obal desky, který vytvořili výtvarníci Klára Zahrádková a Daryan Hardy.

„Všichni máme plno dalších hudebních aktivit, ale i tak jsme se rozhodli založit kapelu, a já osobně toho vůbec nelituji. Naopak! V Banausoi hrajeme a tvoříme úplně odlišnými způsoby než v našich dalších projektech,“ říká Petr Vrba, který v kapele hraje na trumpetu, klarinet a elektroniku. Album bylo nahráno v pražském studiu Mr. Wombat a v sále pardubického Divadla 29. „Improvizace, které položily základ naší nahrávce, se dají jen stěží popsat slovy. Proměnných a faktorů, které se na výsledné podobě zvuku podílely, bylo mnoho. Pro mě se ovšem nejdůležitějšími staly dva – prostorové souvislosti a myšlenkové naladění každého z nás,“ popisuje vznik nahrávky bubeník Václav Šafka.

Info

Banausoi – Imagines (Circum-Disc/13 raw, 2021)
Bandcamp kapely

foto © David Cartwright

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

František Skála poprvé na vinylu a hned dvakrát

redakce 18.09.2021

Jeho variace na blues, folk a dechovku byly doposud dostupné jen na CD, díky Kabinet Records rozezní i gramofony.

LeebOrn vydávají EP

redakce 14.09.2021

Olomoučtí melancholici Leeb0rn, dříve působící jako Lee, vydávají nové EP Reach One’s Destination.

Lofn vydávají EP

redakce 13.09.2021

Post-Apo Romance svou atmosférou, mýtickou elektronikou proloženou post-industriálními prvky a řezavými vokály ladí do konceptu labelu Veyl Records.

Antitrendový crossover Skaraz

redakce 12.09.2021

Coby otrlí třicátníci, obsáhlo trio MC Skalaka, producenta Tarase a kytaristy Gonzala, do svého projevu mnoho vlivů posbíraných v průběhu života.

Nová deska Acoustic Needles

redakce 10.09.2021

Kapela se pohybuje převážně v žánru moderního jazzu, často se ve skladbách objevují i prvky funkové hudby či hip hopu.

Vychází debutové album kapely Treetop

redakce 08.09.2021

Původní autorský repertoár tria je rozmanitý, pojímá vlivy jazzu, lidové hudby, klasické hudby i kompozičních postupů soudobé hudby.

Běsnící ambient Franzie na debutu

redakce 07.09.2021

Polovinu materiálu na album kapela vytvořila ještě pod názvem Superego Kid, ale postupem času sílila potřeba, se od svého starého jména oprostit.

Nové tituly z Polí5

redakce 06.09.2021

Personální spojení je na zcela jinak žánrově zařazené Severní nástupiště nebo Zimní pneu, které nedávno vydalo také Polí5.

Ventolin vydal třetí desku

redakce 03.09.2021

Ve srovnání s jeho předchozí deskou je Dneska se vyčasilo hudebně pestřejší a tematicky komornější.

Dvojice něco něco vydává druhé album

redakce 02.09.2021

Útržky rozvíjí pro tvorbu něco něco typické prostředky – nápaditost, nadsázku a nečekané zvraty, vytrhávající posluchače z popové konejšivosti.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace