Zprávy

Barcelonská inspirace: Darkside na Colours

Barcelonská inspirace: Darkside na Colours

redakce | Zprávy | 24.06.2014

Elektronický programátor Nicolas Jaar s kytaristou Dave Harringtonem Zlatě Holušové v Barceloně natolik učarovali, že kvůli nim rozšířila už kompletně hotový program. Darkside nabízejí downtempo svůdnou hudbu pro bezgravitační plavbu vesmírem: smířlivě temnou, s funky bluesovým světlem na konci galaxie. "Darkside zní jako bohoslužba na kosmické lodi," trefila dráždivě mnohovrstevnaté hudební eposy dua Anna Pleslová v magazínu Full Moon.

Emočně pohlcující elektronické a přírodní zvuky, minimal techno, spacerocková psychedelie, disco syntezátory a jazzová kytara, Harringtonův falzet a Jaarův šeptavý baryton, pozemské i nadpozemské vklady - hudba Darkside staví na prokladech, které se ovšem magneticky přitahují a následně rozpínají na způsob "exploze v továrně na zvuky a barvy". Darkside se v loňském roce s albem Psychic stali miláčky světové hudební kritiky. "Zhluboka se nadechněte, vejděte dovnitř a nespěchejte," zvali k poslechu a nebránili se přirovnání k Pink Floyd a Dire Straits, styčných bodů s inspirací 70. lety.

Studenti Brownovy university mají odlišné hudební zázemí: ještě než se potkali, patřil Nicolas Jaar k novým hvězdám elektronické hudby a debutovým albem Space Is Only Noise na sebe v roce 2011 upřel pozornost médií. Kytarista a multiinstrumentalista Dave Harrington dával naopak přednost improvizované hudbě a jazzu. Když pak Jaar hledal spoluhráče na turné, doporučili mu Davea. Začali spolu jamovat a experimentovat a historka o tom, jak v berlínském hotelu mezi koncerty zabíjeli čas skládáním, možná jednou vejde do hudebních dějin, protože se z nesourodé dvojice stali Darkside.


Nejprve vydali EP, po něm, už na sebe napojení, pod názvem Daftside remix alba Random Access Memories od Daft Punk a úsilí završili deskou Psychic, s níž vyjeli na velké evropské turné. Darkside nejsou studioví roboti a ne nadarmo se jim občas říká electronic jam band. Na koncertech se noří do improvizací: v návaznosti na atmosféru, momentální rozpoložení a vibrace posluchačů skladby různě natahují, mění jejich zvukovou pestrost, rozvádějí náladovou impresi a rádi se nechávají unášet pocitem, že do nich vnášejí impulsy, které by od nich nikdo nečekal. "V některých ohledech jsme spíš jazzová kapela nebo jam band, protože to, co každý večer hrajeme, se noří do improvizace, a to je to, co nás velmi vzrušuje. Neexistuje jasná odpověď na to, k čemu každý koncert dospějeme, jsme skupinou v neustálém pohybu," řekl Jaar. Zážitek z koncertu Darkside by ale nebyl komplexní bez světelného designu a kosmické hry světel. Proto duo v současnosti okupuje největší evropské festivaly a o jeho vystoupeních jdou doslova fámy.

Info

Colours of Ostrava 2014
17.-20. července 2014
Dolní Vítkovice, Ostrava

www.colours.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Terénní nahrávky, kompozice a LOM

redakce 15.09.2019

Od skladeb o netopýrech přes polymetrický imaginární folklór až k podvodním kulturám.

Zimní verze Hradeckého slunovratu ve znamení vozíku pro paní Helu

redakce 15.09.2019

„Umožněme paní Hele přijet na Hradecký slunovrat“. S tímto mottem probíhá crowdfundingový projekt, organizovaný týmem festivalu Hradecký slunovrat a Charitou Opava.

Ghostemanův hororový svět ve Foru Karlín

redakce 15.09.2019

Milovník black metalu a hip-hopu tvoří hudbu, která si bere ty nejdrsnější klišé z těchto žánrů.

Signal Festival bude provázet téma revoluce

redakce 14.09.2019

Chystá největší instalaci ve své historii i světelné dílo od architektky Evy Jiřičné.

Toyota Vangelis zveřejňuje svůj první singl Třetí Galaxie

redakce 13.09.2019

Nástrojem jeho sdělení je neobvykle angažovaný text normalizačního hitu, který byl ve skutečnosti kopií původní italo disco skladby.

Bubeník Chris „Daddy“ Dave zesílí ozvěny JazzFestu Brno

redakce 13.09.2019

Kromě moderního jazzu a hip-hopu hraje kapela coververze inspirované motivy ze skladeb Jimiho Hendrixe, Radiohead, Waynea Shortera a mnoha dalších.

Den architektury zve do nejen zaniklých klubů

redakce 13.09.2019

V rámci četných procházek a exkurzí se mohou vydat první říjnový víkend hned dvakrát po stopách zaniklých pražských klubů.

Léto patří Varům, podzim Praze (3kino)

redakce 12.09.2019

Největší festival středoevropského filmu 3Kino už po šesté představí filmové novinky i legendy polské, české, maďarské a slovenské kinematografie.

Noc otevřených ateliérů již tento víkend v Invalidovně

redakce 12.09.2019

Noc otevřených ateliérů a uměleckých studií v západním křídle unikátního barokního areálu pražské Invalidovny.

Čirá dekadence Imperial Triumphant

redakce 12.09.2019

Nasadit si zlaté masky a žít ve světě falešného, odporného luxusu.