Zprávy

Barcelonská inspirace: Darkside na Colours

Barcelonská inspirace: Darkside na Colours

redakce | Zprávy | 24.06.2014

Elektronický programátor Nicolas Jaar s kytaristou Dave Harringtonem Zlatě Holušové v Barceloně natolik učarovali, že kvůli nim rozšířila už kompletně hotový program. Darkside nabízejí downtempo svůdnou hudbu pro bezgravitační plavbu vesmírem: smířlivě temnou, s funky bluesovým světlem na konci galaxie. "Darkside zní jako bohoslužba na kosmické lodi," trefila dráždivě mnohovrstevnaté hudební eposy dua Anna Pleslová v magazínu Full Moon.

Emočně pohlcující elektronické a přírodní zvuky, minimal techno, spacerocková psychedelie, disco syntezátory a jazzová kytara, Harringtonův falzet a Jaarův šeptavý baryton, pozemské i nadpozemské vklady - hudba Darkside staví na prokladech, které se ovšem magneticky přitahují a následně rozpínají na způsob "exploze v továrně na zvuky a barvy". Darkside se v loňském roce s albem Psychic stali miláčky světové hudební kritiky. "Zhluboka se nadechněte, vejděte dovnitř a nespěchejte," zvali k poslechu a nebránili se přirovnání k Pink Floyd a Dire Straits, styčných bodů s inspirací 70. lety.

Studenti Brownovy university mají odlišné hudební zázemí: ještě než se potkali, patřil Nicolas Jaar k novým hvězdám elektronické hudby a debutovým albem Space Is Only Noise na sebe v roce 2011 upřel pozornost médií. Kytarista a multiinstrumentalista Dave Harrington dával naopak přednost improvizované hudbě a jazzu. Když pak Jaar hledal spoluhráče na turné, doporučili mu Davea. Začali spolu jamovat a experimentovat a historka o tom, jak v berlínském hotelu mezi koncerty zabíjeli čas skládáním, možná jednou vejde do hudebních dějin, protože se z nesourodé dvojice stali Darkside.


Nejprve vydali EP, po něm, už na sebe napojení, pod názvem Daftside remix alba Random Access Memories od Daft Punk a úsilí završili deskou Psychic, s níž vyjeli na velké evropské turné. Darkside nejsou studioví roboti a ne nadarmo se jim občas říká electronic jam band. Na koncertech se noří do improvizací: v návaznosti na atmosféru, momentální rozpoložení a vibrace posluchačů skladby různě natahují, mění jejich zvukovou pestrost, rozvádějí náladovou impresi a rádi se nechávají unášet pocitem, že do nich vnášejí impulsy, které by od nich nikdo nečekal. "V některých ohledech jsme spíš jazzová kapela nebo jam band, protože to, co každý večer hrajeme, se noří do improvizace, a to je to, co nás velmi vzrušuje. Neexistuje jasná odpověď na to, k čemu každý koncert dospějeme, jsme skupinou v neustálém pohybu," řekl Jaar. Zážitek z koncertu Darkside by ale nebyl komplexní bez světelného designu a kosmické hry světel. Proto duo v současnosti okupuje největší evropské festivaly a o jeho vystoupeních jdou doslova fámy.

Info

Colours of Ostrava 2014
17.-20. července 2014
Dolní Vítkovice, Ostrava

www.colours.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Literární a komiksové hvězdy na Comic-Con Prague

redakce 19.01.2020

Hlavní hvězdou bude známý britský spisovatel Ben Aaronovitch, který se prosadil jako televizní scenárista pro proslulý anglický seriál Doctor Who.

Fallgrapp predstavuje novinku Ostrov

redakce 19.01.2020

Fallgrapp je slovenské hudobné zoskupenie podmanivo spájajúce elektroniku s akustickými nástrojmi, sláčikovým triom a ženským vokálom.

Darkest Hour slaví pětadvacet let

redakce 18.01.2020

Nelze je tak striktně zařadit do metalcore škatule, neb se tu ke slovu dostává jak syrový hardcore/punk, tak ryzí melodičnost skandinávského death metalu.

Koncert britského Cavetowna se přesouvá do Roxy

redakce 18.01.2020

Ze studentského pokoje k posluchačům po celém světě. Koncert, původně plánovaný do Rock Café přesouvá do většího klubu Roxy.

Jednou ranou na Sziget i v roce 2020

redakce 18.01.2020

Příležitost zahrát si na statisícovém festivalu v zahraničí, na prestižním Szigetu, se nabízí všem hudebníkům u nás.

Mooncloud #38: Ogrom Circus

redakce 17.01.2020

Osmatřicátý díl mixtapeové série Mooncloud poskládal německý kvintet Ogrom Circus. Co právě poslouchají na cestách?

Charismatická LP se vrátí na Colours of Ostrava

redakce 17.01.2020

LP nadále trvá na jednoduchém receptu: přitažlivé směsi popu, rocku, americany a folku.

Lednová bilance databáze XPlaylist

redakce 17.01.2020

Co nového je v číslech a tématech největší tuzemské hudební databáze XPlaylist, která si pod logo píše „fanouškovská“?

Homes sa hlási novým singlom

redakce 17.01.2020

Slovenský songwriter a producent Homes hlási novým singlom Liberation, zároveň s ktorým ohlasuje svoj debutový album.

Full Moon #105 na Spotify

redakce 16.01.2020

Do novortočí zásadně v růžové! První obálce roku 2020 vévodí královna Rosalía, která startuje i tradiční playlist na Spotify.