Zprávy / Pozvánky

Bardzo fajná polská sklizeň v Biu Oko

Bardzo fajná polská sklizeň v Biu Oko

redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.11.2015

Odkud pochází slavný lovec Pampalini? Jaká byla letošní polská filmová sklizeň? Jaká tajemství umí vykouzlit polská kuchyně? Odpovědi na tyto a další otázky hledejte na druhém ročníku dvoudenního Bardzo fajného festivalu! Diváky oblíbené letenské kino Bio Oko ožije 27. a 28. listopadu polským filmem a kulturou.

Na filmovém talíři bude naservírovaný osobitý výběr z nových polských snímků, sobotní odpolední program pro děti i rodiče, vynikající polské delikatesy, příjemné poslechové odpoledne s živým polským setem, káva s polským zpravodajem Petrem Vavrouškou a také netradičně pojatá oslava svátku svatého Ondřeje – Andrzejki.

Letošní ročník představí čtyři současné polské celovečerní filmy, které se tematicky dotýkají současného Polska. Všechny filmy budou uvedeny v originálním polské verzi s českými i anglickými titulky. Tři pohledy na vnímání těla a duše nabídne nový snímek Tělo režisérky Małgorzaty Szumowské, který získal Stříbrného medvěda za nejlepší režii na festivalu Berlinale a ocenění za nejlepší film na Mezinárodním filmovém festivalu v Gdyni. Polskou "Domácí péči" v pražské premiéře budou diváci mít možnost vidět v pátek 27. listopadu. První den festivalu budou moc diváci shlédnout také film Heavy Mental. Komicky laděný příběh tří třicátníků, z nichž má každý své podivné tajemství a kteří spolu vyrazí na výlet natočil režisér Sebastian Buttny.


Do potemnělé krajiny Mazurských jezer a do centra tajemných kriminálních případů zavede diváky film Jeziorak. Debut Michała Otłowského získal na domácí půdě řadu ocenění a je považován za jeden z nejlepších polských filmů uplynulé sezóny. Seversky laděné krimi se promítá v sobotu 28. listopadu od 18.00. Snímek Carte Blanche je inspirovaný skutečným příběhem oblíbeného středoškolského učitele dějepisu z Lublinu, kterému lékaři diagnostikují postupnou ztrátu zraku. Film byl oceněn na polských festivalech a v hlavní roli učitele vystupuje Andrzej Chyra, jeden z nejvíce uznávaných současných polských herců.


Sobotní odpoledne bude věnované dětem i jejich rodičům. Na plátno kina se vrátí Slavný lovec Pampalini a po něm bude následovat tematická dílna pro děti s dvojicí lektorů Hanou a Michalem, kteří měli možnost kraj našich severních sousedů důkladně poznat během studijního pobytu v Katovicích. Tam se také skamarádili s postavičkami z polské filmové animace a pořádají filmové workshopy pro děti. Jejich další zastávkou je právě Bio Oko. Odpolední kinohosty příjemně naladí Djs Kohl & Ben, kteří si pro Bardzo fajný festival připravili poslechový set s důrazem na hudbu polských interpretů jako Czesław Niemen, Czerwone Gitary či Alex Band.


Letos se delikatesní dramaturgie inspirovala legendárním varšavským barem Przekąski – Zakąski a ve spolupráci s Nicole Lypinskou a sdružením Polský stůl připravila výběr tradičních polských perel studené kuchyně. Návštěvníky kina čekají marinovaní sledi, paštičky, smalec či domácí chléb. Nebudou chybět ani krówki, ogórki kiszone a rozšířená nabídka polských drinků na baru.

Bardzo fajný festival pořádá spolek Popular, který dlouhodobě usiluje o popularizaci polské kultury v ČR. Akce je realizována za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu pro kulturu, Magistrátu hlavního města Prahy a městské části Praha 7 a díky stálému partnerství s Polským institutem v Praze.

Info

Bardzo fajný festival
27. - 28. 11. 2015
Bio Oko, Praha

www.facebook.com/events/1510449565942218
www.facebook.com/bardzofajnyfestival
www.facebook.com/biooko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Madhouse Express se speciálním setem v Crossu

redakce 04.08.2021

Bude to první veřejný koncert kapely na domácí půdě od září 2020 a „Express do blázince“ pro tuto příležitost připravuje výjimečně dlouhý set.

Intimní svět Natalie Perkof

redakce 03.08.2021

Natalie Perkof pracuje s působivou poetikou „momentek“, s útržky každodenních situací a přátelských setkání.

Fvlcrvm a Tea Sofia na společném koncertě

redakce 30.07.2021

Tea se ve svých vlastních textech nebojí nepříjemných témat, která dokáže díky svému jedinečnému hlasu posluchačům emotivně naservírovat.

Pád Vladimira 518

redakce 20.07.2021

Plátna, malby a kresby. Audiovizuální sekvence, textové citace, objekty a pády jednoho Idiota.

Žižkovské letovisko, letní scéna

redakce 13.07.2021

V Atriu na Žižkově se právě otevřela letní scéna Žižkovské letovisko.

Underdogs' na dvorku

redakce 12.07.2021

Doba ještě není vnitřním akcím nakloněná, a tak se v Underdogs' rozhodli na léto přesunout scénu ze suterénu ven.

Osobní osobně: Dodie a Aurora se představí v Praze

redakce 12.07.2021

Fource oznámili dvě zpěvačky, které přivezou na přelomu zimy a jara příštího roku.

Gojira přijede do Prahy

redakce 09.07.2021

Nespočet ocenění, aktivistická činnost v oblasti ekologie, životního prostředí a lidských práv a také kapela, která za poslední dekádu přivedla metalovou hudbu k renesanci.

Genot Centre se vrací živě i křtivě

redakce 08.07.2021

Pražský kolektiv se po pandemické pauze vrací do Divadla Archa s čtvrtou edicí své nové koncertní série. A bude se křtít.

Axela Thesleffa v Dolních Vítkovicích

redakce 08.07.2021

Festival Colours of Ostrava uvede finského producenta Axela Thesleffa v rámci série Hotspot na tajném místě Dolních Vítkovic.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace