Zprávy / Pozvánky

Bardzo fajná polská sklizeň v Biu Oko

Bardzo fajná polská sklizeň v Biu Oko

redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.11.2015

Odkud pochází slavný lovec Pampalini? Jaká byla letošní polská filmová sklizeň? Jaká tajemství umí vykouzlit polská kuchyně? Odpovědi na tyto a další otázky hledejte na druhém ročníku dvoudenního Bardzo fajného festivalu! Diváky oblíbené letenské kino Bio Oko ožije 27. a 28. listopadu polským filmem a kulturou.

Na filmovém talíři bude naservírovaný osobitý výběr z nových polských snímků, sobotní odpolední program pro děti i rodiče, vynikající polské delikatesy, příjemné poslechové odpoledne s živým polským setem, káva s polským zpravodajem Petrem Vavrouškou a také netradičně pojatá oslava svátku svatého Ondřeje – Andrzejki.

Letošní ročník představí čtyři současné polské celovečerní filmy, které se tematicky dotýkají současného Polska. Všechny filmy budou uvedeny v originálním polské verzi s českými i anglickými titulky. Tři pohledy na vnímání těla a duše nabídne nový snímek Tělo režisérky Małgorzaty Szumowské, který získal Stříbrného medvěda za nejlepší režii na festivalu Berlinale a ocenění za nejlepší film na Mezinárodním filmovém festivalu v Gdyni. Polskou "Domácí péči" v pražské premiéře budou diváci mít možnost vidět v pátek 27. listopadu. První den festivalu budou moc diváci shlédnout také film Heavy Mental. Komicky laděný příběh tří třicátníků, z nichž má každý své podivné tajemství a kteří spolu vyrazí na výlet natočil režisér Sebastian Buttny.


Do potemnělé krajiny Mazurských jezer a do centra tajemných kriminálních případů zavede diváky film Jeziorak. Debut Michała Otłowského získal na domácí půdě řadu ocenění a je považován za jeden z nejlepších polských filmů uplynulé sezóny. Seversky laděné krimi se promítá v sobotu 28. listopadu od 18.00. Snímek Carte Blanche je inspirovaný skutečným příběhem oblíbeného středoškolského učitele dějepisu z Lublinu, kterému lékaři diagnostikují postupnou ztrátu zraku. Film byl oceněn na polských festivalech a v hlavní roli učitele vystupuje Andrzej Chyra, jeden z nejvíce uznávaných současných polských herců.


Sobotní odpoledne bude věnované dětem i jejich rodičům. Na plátno kina se vrátí Slavný lovec Pampalini a po něm bude následovat tematická dílna pro děti s dvojicí lektorů Hanou a Michalem, kteří měli možnost kraj našich severních sousedů důkladně poznat během studijního pobytu v Katovicích. Tam se také skamarádili s postavičkami z polské filmové animace a pořádají filmové workshopy pro děti. Jejich další zastávkou je právě Bio Oko. Odpolední kinohosty příjemně naladí Djs Kohl & Ben, kteří si pro Bardzo fajný festival připravili poslechový set s důrazem na hudbu polských interpretů jako Czesław Niemen, Czerwone Gitary či Alex Band.


Letos se delikatesní dramaturgie inspirovala legendárním varšavským barem Przekąski – Zakąski a ve spolupráci s Nicole Lypinskou a sdružením Polský stůl připravila výběr tradičních polských perel studené kuchyně. Návštěvníky kina čekají marinovaní sledi, paštičky, smalec či domácí chléb. Nebudou chybět ani krówki, ogórki kiszone a rozšířená nabídka polských drinků na baru.

Bardzo fajný festival pořádá spolek Popular, který dlouhodobě usiluje o popularizaci polské kultury v ČR. Akce je realizována za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu pro kulturu, Magistrátu hlavního města Prahy a městské části Praha 7 a díky stálému partnerství s Polským institutem v Praze.

Info

Bardzo fajný festival
27. - 28. 11. 2015
Bio Oko, Praha

www.facebook.com/events/1510449565942218
www.facebook.com/bardzofajnyfestival
www.facebook.com/biooko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Večer s Kateřinou Šedou na Moje kino Live

redakce 04.03.2021

Umělkyně bude během živého přenosu hovořit o projektech, jež můžou ostatní motivovat k vlastní aktivitě, a tím jim pomoci překlenout aktuální složitou dobu.

Otvorená výzva na tretí ročník festivalu Tehláreň

redakce 28.02.2021

Cieľom festivalu je sieťovať komunitu mladej generácie umelcov zo Slovenska a okolitých štátov, ktorá sa môže v neformálnej atmosfére vzájomne spoznať medzi sebou.

Akci Národ sobě – kultura podpoří i Morcheeba

redakce 26.02.2021

Koncert Národ sobě – kultura tobě je postavený především na neobvyklých nebo ne často slýchaných kooperacích.

Madhouse Express vs. Weird Visuals vs. stream

redakce 25.02.2021

Spojení psychedelického rocku a osobitého projevu kapely Madhouse Express doplní projekce liquid-light show.

Urban Market nabídne koncerty i přednášky

redakce 25.02.2021

Festival nabídne během pěti dní koncerty 52 Hertz Whale, Isama Zing, Bad Karma Boy, Felix, Tono S. a Lannne.

Do Prahy přijedou I Like Trains

redakce 14.02.2021

Hudebně stojí svébytná tvorba I Like Trains nadále mezi postpunkem, new wave a gothrockem, ale je prosáklá i vyloženě popovými linkami a hlavně nikdy neutichajím groovem a podivně skličující energií.

Změny akcí Fource Entertainment přehledně

redakce 11.02.2021

Koncerty nám chybí stejně jako vám, ve stávající nepříznivé situaci ale dělají Fource Entertainment vše pro to, aby se naplánované akce nerušily.

Benefiční streamy pro Klub 007 Strahov

redakce 28.01.2021

Dva večery, sedm super hero kapel, žánry hard, fast and loud, tak jak je na kopci zvykem. Sety nehorázně krátké a maximálně zničující.

Zavřená MeetFactory servíruje místo živé kultury podcasty

redakce 20.01.2021

MeetFactory se snaží plnit svou misi i přesto, že její dveře musí zůstat zavřené. V podcastu Tovární hlášení zpovídá důležité osobnosti české i slovenské kultury.

Celebration44 online

redakce 30.12.2020

Vánoční atmosféra byla tradičně úzce spjatá s party Celebration44 a letos, ačkoliv tomu náročné časy nepřejí, tomu nebude jinak.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace