Zprávy / Pozvánky

Bardzo fajná polská sklizeň v Biu Oko

Bardzo fajná polská sklizeň v Biu Oko

redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.11.2015

Odkud pochází slavný lovec Pampalini? Jaká byla letošní polská filmová sklizeň? Jaká tajemství umí vykouzlit polská kuchyně? Odpovědi na tyto a další otázky hledejte na druhém ročníku dvoudenního Bardzo fajného festivalu! Diváky oblíbené letenské kino Bio Oko ožije 27. a 28. listopadu polským filmem a kulturou.

Na filmovém talíři bude naservírovaný osobitý výběr z nových polských snímků, sobotní odpolední program pro děti i rodiče, vynikající polské delikatesy, příjemné poslechové odpoledne s živým polským setem, káva s polským zpravodajem Petrem Vavrouškou a také netradičně pojatá oslava svátku svatého Ondřeje – Andrzejki.

Letošní ročník představí čtyři současné polské celovečerní filmy, které se tematicky dotýkají současného Polska. Všechny filmy budou uvedeny v originálním polské verzi s českými i anglickými titulky. Tři pohledy na vnímání těla a duše nabídne nový snímek Tělo režisérky Małgorzaty Szumowské, který získal Stříbrného medvěda za nejlepší režii na festivalu Berlinale a ocenění za nejlepší film na Mezinárodním filmovém festivalu v Gdyni. Polskou "Domácí péči" v pražské premiéře budou diváci mít možnost vidět v pátek 27. listopadu. První den festivalu budou moc diváci shlédnout také film Heavy Mental. Komicky laděný příběh tří třicátníků, z nichž má každý své podivné tajemství a kteří spolu vyrazí na výlet natočil režisér Sebastian Buttny.


Do potemnělé krajiny Mazurských jezer a do centra tajemných kriminálních případů zavede diváky film Jeziorak. Debut Michała Otłowského získal na domácí půdě řadu ocenění a je považován za jeden z nejlepších polských filmů uplynulé sezóny. Seversky laděné krimi se promítá v sobotu 28. listopadu od 18.00. Snímek Carte Blanche je inspirovaný skutečným příběhem oblíbeného středoškolského učitele dějepisu z Lublinu, kterému lékaři diagnostikují postupnou ztrátu zraku. Film byl oceněn na polských festivalech a v hlavní roli učitele vystupuje Andrzej Chyra, jeden z nejvíce uznávaných současných polských herců.


Sobotní odpoledne bude věnované dětem i jejich rodičům. Na plátno kina se vrátí Slavný lovec Pampalini a po něm bude následovat tematická dílna pro děti s dvojicí lektorů Hanou a Michalem, kteří měli možnost kraj našich severních sousedů důkladně poznat během studijního pobytu v Katovicích. Tam se také skamarádili s postavičkami z polské filmové animace a pořádají filmové workshopy pro děti. Jejich další zastávkou je právě Bio Oko. Odpolední kinohosty příjemně naladí Djs Kohl & Ben, kteří si pro Bardzo fajný festival připravili poslechový set s důrazem na hudbu polských interpretů jako Czesław Niemen, Czerwone Gitary či Alex Band.


Letos se delikatesní dramaturgie inspirovala legendárním varšavským barem Przekąski – Zakąski a ve spolupráci s Nicole Lypinskou a sdružením Polský stůl připravila výběr tradičních polských perel studené kuchyně. Návštěvníky kina čekají marinovaní sledi, paštičky, smalec či domácí chléb. Nebudou chybět ani krówki, ogórki kiszone a rozšířená nabídka polských drinků na baru.

Bardzo fajný festival pořádá spolek Popular, který dlouhodobě usiluje o popularizaci polské kultury v ČR. Akce je realizována za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu pro kulturu, Magistrátu hlavního města Prahy a městské části Praha 7 a díky stálému partnerství s Polským institutem v Praze.

Info

Bardzo fajný festival
27. - 28. 11. 2015
Bio Oko, Praha

www.facebook.com/events/1510449565942218
www.facebook.com/bardzofajnyfestival
www.facebook.com/biooko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Platforma GoodGood přichází se svým pop up rádiem

redakce 06.07.2020

Nová platforma GOODGOOD se představí jako Pop Up Radio. Na střeše Národního zemědělského muzea představí více než 30 dj’s a hudebníků napříč klubovou scénou.

Holky z viy a kluci z P/\STi to v Přístavu rozproudí

redakce 06.07.2020

Holky z viah poprvé zazpívají i zahrají nové písně z připravovaného alba. K příležitosti premiéry svého nekontrolovatelného řádění si přizvaly P/\ST.

Letiště X0X0 v Radosti a Přítomnosti

redakce 06.07.2020

Karnevalu jazzu, elektronické hudby a imerzivního divadla nejen s Tryptychem, E Converso či Marií Pravdou.

Šramlfest bude. S Ivou Bittovou.

Marek Čech 03.07.2020

Organizátoři Šramlfestu se rozhodli, že i přes omezení, způsobené koronavirovou krizí, se festival uskuteční.

Irská postpunková střela Fontaines D.C. poprvé v Praze

redakce 01.07.2020

Novinka nabízí stejně syrové a ostré texty, plné deziluze mladé generace čelící osobním i globálním problémům dospělého světa jako romanticky pochroumaný debut.

Billy Barman sa vracajú na pódiá

redakce 30.06.2020

Nosiče Zlatý vek sú hotové a Billy Barman ich nakoniec pokrstia koncertom skôr, ako sami predpokladali.

Palma a Něco Něco v Underdogs'

redakce 29.06.2020

Palma boří písničkářský mýtus o kytarovém či klávesovém doprovodu a svůj hlas balí do elektropopového hávu, ovšem bez zbytečných extravagancí.

Nový termín pro Kvelertak

redakce 29.06.2020

Vzhledem ke stávající situaci s epidemií koronaviru byli organizátoři nuceni zrušit termín koncertu skupiny Kvelertak a nyní zveřejňují nové datum konání.

Kasárna Karlín oslaví třetí výročí

redakce 23.06.2020

Za tři roky navštívilo areál téměř 1 000 000 návštěvníků, proběhlo přes 900 akcí a stát díky spolku spravujícímu Kasárna ušetřil až 15 milionů Kč.

Lebanon a Kurvy Češi v Underdogs'

redakce 22.06.2020

Čekáš weird noise nebo guitar-techno a dostaneš disco a naopak. Improvizace je u Lebanon jediná jistota.