Zprávy / Festivalové

Bardzo fajný festival a neotřelé filmové pohledy na polskou společnost

Bardzo fajný festival a neotřelé filmové pohledy na polskou společnost

redakce | Zprávy / Festivalové | 19.11.2018

Výběr filmů z nejnovější polské produkce, veřejná předpremiéra odvážného snímku Útěk, pásmo krátkých svěžích filmů z polského regionu Podlesí, program pro děti, komiksová výstava a workshop pro dospělé a také ochutnávka z polské kuchyně. Za polským ševelením vyražte od čtvrtka 22. do soboty 24. listopadu do letenského Bia Oko.

Bardzo fajný festival letos představí čtyři nové silné snímky, které neotřelým způsobem nahlížejí na Polsko a jeho společnost. Ve veřejné předpremiéře uvede v pátek 23. listopadu film Útěk. Odvážný snímek natočený podle skutečného příběhu ženy, která trpí ztrátou paměti – tzv. disociativní fugou, je druhým celovečerním filmem Agnieszky Smoczyńské, režisérky mezinárodně oceňovaného snímku Vábení sirén, který uvedl Bardzo fajný festival v roce 2016. Film vznikl v koprodukci s českou účastí a stihl již získat ocenění na festivalu v Gdyni a nominaci z Cannes. Předpremiéry se zúčastní režisérka Agnieszka Smoczyńska, scenáristka a představitelka hlavní role Gabriela Muskała a také obě producentky Agnieszka Kurzydło a Karla Stojáková, autor hudby Filip Míšek a další polští i čeští tvůrci.

Pátý ročník festivalu zahájí ve čtvrtek 22. listopadu dva filmy, které ač pojí téma války, nejsou to válečné filmy. Snímek Nejlepší natočený podle skutečného příběhu, vypráví o vnitřním boji mladého polského sportovce Jerzyho Górského, který se rozhodl překonat své psychické i fyzické limity a získat titul mistra světa v triatlonu. Film Łukasze Palkowského získal získal ocenení za scénář a herecký debut na Filmovém festivalu v Gdyni. Ve spolupráci s Aerofilms bude na programu také obrazově krásná Studená válka, milostný příběh plný zvratů od oscarového režiséra Pawła Pawlikowského. V pátek 23. listopadu přivane festival svěží vánek z polského regionu Podlesí. Hosté Maciej Ranta a Katarzyny Połećz z partnerských festivalů Filmové Podlesí Útočí a Żubroffka představí pásmo nových krátkých filmů, které české publikum ještě nemělo šanci vidět.

V sobotu 24. listopadu dopoledne se promění kino a foyer v tvůrčí prostor pro rodiny a děti. Od 15 hodin se děti přenesou do hmyzího světa a zažijí Dobrodružství modrého rytíře. Kreslený seriál pochází z dílny proslulého Studia animovaných filmů v Bělsku-Bílé a je jazykově bezbariérový. Po pohádkách bude od 16 hodin následovat tvůrčí tematická rytířská dílna připravená ve spolupráci s Aeroškolou. Během dětské dílny si mohou tvůrčích aktivit užít i dospělí. Od 16.00 povede ilustrátorka a komiksová kreslířka Štěpánka Jislová komiksový workshop zaměřený na historický komiks. Všichni návštěvníci festivalu si budou moci po celou dobu festivalu prohlédnout komiksovou výstavu Spolu v bublinách, v sobotu navíc se zasvěceným komentářem. V sobotu večer čekají diváky dva další výrazné filmy – artovější Srdce lásky (Serce miłości), filmová meditace o umění a lásce s komickými detaily a neobyčejnou experimentální hudbou. Film vypráví o životě a uměleckých peripetiích skutečných současných polských umělců – experimentálním hudebníkovi a performerovi Wojciechu Bąkowském a o dost mladší kreslířce a tanečnici Zuzanně Bartoszek. Autorem scénáře je Robert Bolesto, scénárista úspěšného filmu Poslední rodina, který uvedl Bardzo fajný festival v roce 2017. Projekce se zúčastní režisér Łukasz Ronduda. Festival zakončí vítězný film z lonského gdyňského festivalu, vánočně laděná Tichá noc, debut Piotra Domalewského, který je tragikomickou sondou do života obyčejné polské rodiny se všemi mikrokonflikty, kostlivci ve skříni a lahvemi vodky za pohovkou.

Info

Bardzo fajný festival 2018
22. – 24. 11. 2018 18:00
Bio Oko, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival Boskovice 2021 slibuje kulturní očistu duše

redakce 23.02.2021

V rámci několika hudebních scén se už nyní mohou návštěvníci těšit na řadu zatím převážně českých kapel.

Ji.hlava zve na dokumentární jaro

redakce 22.02.2021

Na jaké snímky se diváci mohou těšit? Třeba na nejlepší český dokument loňské Ji.hlavy: Novou šichtu režiséra Jindřicha Andrše.

Dvacátý ročník Exit festivalu v červenci

redakce 04.02.2021

Hlavním důvodem k optimismu je rychlost vakcinace v Srbsku, které je v současné době třetí v Evropě a sedmé na světě v úrovni proočkovanosti obyvatelstva.

Blues Alive vyhlašují další ročník soutěže Blues Aperitiv

redakce 28.01.2021

Šanci podívat se na festival získá rovněž ten, která dostane nejvíce hlasů od publika.

Scandi 2021 proběhne online ve virtuálním kinosále

redakce 17.01.2021

Rodinná oslava, Chlast, Rytíři spravedlnosti a další veselé filmy na každý den, ovšem jen pokud bude leden.

Eurosonic Noorderslag 2021 na Spotify

su 11.01.2021

Štěstí v neštěstí, znáte to. Přehlídku mladých talentů si můžete tedy pustit i doma za stránkách festivalu.

Festival Eurosonic Noorderslag se blíží

redakce 07.01.2021

Umělci měli tento rok málo šancí se představit, online festival je tedy alespoň jednou z nich.

Festival otrlého diváka uvede dvoják s dabingem

redakce 06.01.2021

Dvojitá dávka audiovizuální zoufalosti v double feature, kde se řemeslná inkompetence překlápí do inkontinence tvůrčí nesoudnosti.

Brutal Assault 2021 rozšiřuje sestavu

redakce 05.01.2021

A jde opravdu o várku, protože nových kapel do sestavy festivalu máme hned dvacet a pokrývají celé spektrum žánrů.

Rock for People do herního prostředí

redakce 05.01.2021

Fanoušci se budou moci projít po festivalovém areálu, zazpívat si s českými i zahraničními kapelami, zatančit si v kotli pod pódiem, prohlédnout si partnerské zóny nebo nabídku stánkařů.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace