Zprávy / Pozvánky

Bardzo fajný výběr z polské kulturní kuchyně

Bardzo fajný výběr z polské kulturní kuchyně

redakce | Zprávy / Pozvánky | 06.05.2016

Odvážné, šeptající, řvoucí, meditující a zpívající. Takové jsou hlasy žen v nevšední divadelní koláži Ženský chór, jejíž propracovaný filmový záznam bude hlavním programem dalšího Bardzo fajného večera. Libými melodiemi a osobitými polskými texty přijede pražské kavárenské publikum potěšit mladá slezská písničkářka Beata Bocek. Za vybranou polskou kulturou a jarně laděnými polskými dobrotami přijďte v sobotu 7. května od 16:30 do letenského Bia Oko.

Program jarního Bardzo fajného večera otevře slezská písničkářka Beata Bocek, rodačka z Českého Těšína, která ale zpívá nejčastěji polsky. Všestranná muzikantka hraje na kytaru, harmoniku, ukulele, koncovku či mbiru a v poslední době vystupuje společně se švédským multiinstrumentalistou Christofferem Strandhem, který ji doprovází na trubku a basovou kytaru. V lednu tohoto roku vydala u Indies Records album O Tobje, ze kterého vybere skladby také pro malou improvizovanou scénu kavárny Bia Oko. Podvečerní buskingově laděný koncert v kavárně kina bude všem divákům přístupný zdarma.


Druhým bodem večera bude propracovaný filmový záznam divadelní inscenace Ženský chór: Magnificat polské režisérky Marty Górnické, který dosud nebyl v Česku uveden. Inscenaci tvoří popkulturní koláž složená z útržků textů Elfride Jelinekové, Adama Mickiewicze, Euripida, ale také citátů z Bible, části receptů nebo citáty z novin. Choreografie ženského sboru vyjadřuje svěží prolomení stereotypů a klišé, kterými jsou ženy – a to nejen v Polsku – stále nahlíženy. Českému publiku tuto osobitou výpověď přináší spolek Popular, který projekci opatřil českými titulky.

Projekci uvede polská kulturoložka Agata Adamicka-Sitek z Instytutu Teatralnego Zbigniewa Raszewského, s níž budou mít také diváci po skončení možnost diskutovat. Moderátorské role se ujme divadelní dramaturg a publicista Lukáš Jiřička. Diskuze bude konsekutivně tlumočena do češtiny a polštiny. Projekce bude v originálním polském znění s českými a anglickými titulky. Již před začátkem koncertu od 16 hodin v Biu Oko na diváky čekají svěže a jarně laděné polské pochutiny, které připraví osvědčený přátelský polsko-český kulinářský tým. Po celý večer budou také na baru oblíbené polské drinky.

Info

Bardzo fajný večer #4
7. 5. 2016 15:30
Bio Oko, Praha
Vstupné: 120/90,-

www.facebook.com/events/1713096392305865
www.facebook.com/bardzofajnyfestival
www.facebook.com/biooko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Or představují první singl z nové desky

redakce 28.05.2020

Nové album Or ponese název Smutný stroje a vyjde v červnu 2020 u pražského vydavatelství Silver Rocket.

BiggBoss a UPM vydávají kroniku vizuálního chaosu 90. let

redakce 27.05.2020

Uvnitř se na nejlesklejších papírech potkávají kalkulačky z československého zásilkového katalogu Magnet s fotografiemi Depeche Mode v Praze.

JazzFestBrno hlásí tucet náhradních termínů

redakce 26.05.2020

Původní harmonogram festivalu JazzFestBrno 2020 se sice rozpadl na kousky, ale festival nyní ohlašuje celkem dvanáct náhradních termínů. Festival zahájí Avishai Cohen.

Beseda u Bigbítu se přesouvá na rok 2021

redakce 25.05.2020

„Prohra se smířením je lepší než výhra s nepřátelstvím,“ tímto arabským příslovím organizátoři Besedy u Bigbítu v Tasově na Hodonínsku na svém webu shrnuli stávající.

Open air s Billow a Hello Incognito

redakce 24.05.2020

Tiché lo-fi nahrávky zaznamenané v prostředí pokojíků v Praze, Varšavě nebo Bílých Karpatech vzbudily ohlas českých kritiků. Billow je povezou na sever.

Tomáš Palucha i Orient, Divadlo 29

redakce 24.05.2020

Pardubické Divadlo 29 ukončuje koncertní pauzu rázně i magicky.

Monika Načeva vydává studiovku Zdivočelí koně

redakce 21.05.2020

Na novém albu Načeva spolu s klávesistou Davidem Kabzanem a bubenicí Markétou Pták zhudebnili texty básníků pronásledovaných minulým režimem.

Fource Live: Bratři, Chief Bromden a další

redakce 20.05.2020

Před několik týdny bylo oznámeno spuštění série Fource Live, která slibuje koncerty pečlivě vybraných kapel z domácí scény, i profesionální záznamy.

Komedie Malá lež míří do českých kin

redakce 20.05.2020

Herečka a rapperka Awkwafina získala za roli ve filmu Zlatý globus pro nejlepší herečku.

Elektronické duo Bratři procestuje šestnáct evropských zemí

redakce 19.05.2020

Během více než měsíčního online showcase projektu budou představeny kapely, které formují budoucnost evropské hudby. Liveurope.