redakce | Zprávy / Festivalové | 14.08.2023
Festival JazzFestBrno ohlašuje první koncert na příští rok: 15. února 2024 v brněnském Sono Centru vystoupí virtuózní hráč na banjo Béla Fleck.
Tento pětašedesátiletý patnáctinásobný držitel Grammy (a třicet šestkrát nominovaný) patří mezi nejvýznamnější hudebníky současnosti a je bezesporu největší hvězdou svého nástroje. Spolupracoval s mnoha umělci z celého světa i napříč žánry, od amerického jazzmana Chicka Corey přes irského bluesrockera Roryho Gallaghera až po řadu představitelů world music z Indie či Afriky. V Brně Béla Fleck představí naživo v doprovodu své kapely složené z dalších mistrovských, o generaci mladších, hudebníků album My Bluegrass Heart, které vyšlo v roce 2021.
Ačkoli Béla Fleck pochází z New Yorku, hudebně vzešel ze své lásky právě k jižanskému bluegrassu, do něhož se zamiloval poté, co se v patnácti letech obeznámil s banjem, nástrojem, který mu věnoval dědeček, a když absolvoval první krůčky podle učebnice legendárního Petea Seegera. Po přestěhování do Kentucky se stal členem slavných New Grass Revival, kapely, složené vesměs z hudebníků, kteří patří k absolutním hvězdám svých instrumentů, jako je například hráč na dobro Jerry Douglas nebo mandolinista Sam Bush. V roce 2021 vydal Béla Fleck dvojalbum příznačně nazvané My Bluegrass Heart, které zakončilo trilogii desek, započatou albem Drive z roku 1988 a pokračující nahrávkou The Bluegrass Sessions z roku 1999. Na všech se podíleli staří kolegové z New Grass Revival.
Před únorovým vystoupením Bély Flecka festival JazzFestBrno nabídne na podzim čtyři další koncerty: Ondřej Pivec a křest desky Greatest Hits 4000 3. října v Divadle Husa na provázku, Clayton-Hamilton Jazz Orchestra s hostujícím Danem Bártou a Concept Art Orchestra 12. října v Sono Centru, norská kapela Jaga Jazzist 22. listopadu na Flédě a francouzský trumpetista s libanonskými kořeny Ibrahim Maalouf 5. prosince opět v Sono Centru.
JazzFestBrno:
Béla Fleck (us)
15. 2. 2024 19:30
Sono Centrum, Brno
Fb událost
foto © William Matthews
redakce 28.11.2023
Nečekané souvislosti, drsné zlomy nespojitelných žánrů, překvapení jako konstanta.
redakce 27.11.2023
Tu nejčernější vlnu black metalu bezpochyby přinese vystoupení, jehož jméno mluví samo za sebe: Abbath přehraje skladby Immortal.
redakce 25.11.2023
Ich gitarové riffy a hlas speváka Josha Hommea patria k tomu najlepšiemu, čo sa za ostatné dekády na rockovej scéne zrodilo.
redakce 21.11.2023
Lákadlami sú Lost Girls, Beatrice Dillon, Dis Fig, islandská kontrabasistka Bára Gísladóttir či kolektívny projekt 33.
redakce 19.11.2023
Zveřejněno je zatím 76 jmen z celé Evropy, mezi nimiž nechybí čtrnáct (z patnácti!) nominovaných na prestižní ceny Music Moves Europe.
redakce 17.11.2023
Na trenčianskom letisku v júli vystúpi v kompletnej kapelovej live zostave Pendulum, jedna z najznámejších drum & bassových kapiel 21. storočia.
redakce 15.11.2023
Po turbulentním období plném zdrcujících osobních výzev se kapela navrátila ke svým kořenům.
redakce 14.11.2023
Gnaw Their Tongues nie je nič ľahké na strávenie – kombináciou black metalu, noisu, industrialu a jeho extrémneho sonického vystúpenia dostáva poslucháčov do katarzie.
redakce 12.11.2023
Norská ikona Satyricon v létě po osmi letech v pevnosti. V rámci festivalu Brutal Assault.
redakce 10.11.2023
Na akci Organic II vystoupí dva české projekty Katta/Vox Organi a duo Trans Organic.