Zprávy / Pozvánky

Bergljot a Mural v jiné rovině vnímání

Bergljot a Mural v jiné rovině vnímání

redakce | Zprávy / Pozvánky | 11.10.2015

Den poté, co se do Brna vrátí Young Fathers, nabídne průběžný showcase festival Itch My Ha Ha Ha v rámci šestého letošního koncertu vystoupení dvou experimentujících těles, které jsou s to posunout diváka na jiné roviny vnímání (hudby).

Začalo to akustickým jazzovým souborem Vojtěch Procházka Trio a jeho interpretacemi skladeb Ornettea Colemana a dalších, pokračovalo změnou názvu na Bergljot, pod kterým se k jazzmanovi a improvizátorovi Procházkovi – jinak členovi spolků Vertigo anebo Sato-San To – přidali dva norští hudebníci a zvuk se přesunul k free jazzu, do něhož záhy zasáhla i elektronika. Jejich hudba si říká o nálepku minimalismu, ta ale nedává zadost imponující bohatosti zvuku a spletitosti nápadů, které jejich hudbu vystihují především. Komplexní hudba a celková estetika Bergljot vyniká ještě více naživo, jejich koncerty jsou průrazné, ale zároveň dokážou zklidnit mysl.


Kdyby bylo překračování hranic žánrem, norsko-australský ansámbl Mural by byl jeho čelním představitelem. Trio zkušených hudebníků a improvizátorů vytváří hudbu stejně tak povzbudivou jako temnou. "Chytlavé a dechberoucí," napsal o nich prestižní hudební magazín The Wire. Australsko-norská kapela aktuálně koncertuje na podporu 3CD Tempo, která nedávno vydal norský label Sofa. Základem alba je čtyřhodinové vystoupení kapely v houstonské Rothko Chapel, které dopadlo tak dobře, že se ho Mural rozhodli vydat. Nejen recenze alba jsou důkazem, že hudba tohoto tria dokáže dávat bezpočet záminek, proč a jak zapomenout na plynutí času.

Itch My Ha Ha Ha navazuje na stejnojmennou úspěšnou klubovou akci a rozvíjí její hlavní hudební a párty program o workshopy, přednášky a diskuze na aktuální hudební témata se zahraničními odborníky a hosty. Je společným projektem klubů Kabinet MÚZ a PRAHA/Fórum pro architekturu a média, které v Brně dlouhodobě rozvíjí a podporují nemainstreamovou hudební scénu – se zájmem o její interprety i fanoušky.

Info

Itch My Ha Ha Ha:
Bergljot (no) + Mural (no)
14. 10. 2015 20:00
PRAHA / Fórum pro architekturu a média
Brno

www.facebook.com/events/778079188967762
www.bergljotmusic.com
www.mural.no
www.facebook.com/prahavbrne
www.facebook.com/itchmyhahaha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pentatonix do Prahy později, David Keenan už letos

redakce 03.05.2021

Přestože otazníků je ve vzduchu stále mnoho, jsme rádi, že klubové i halové koncerty pomalu nabývají konkrétnější obrysy.

Lucerna Music Bar chystá open air

redakce 02.05.2021

Od poloviny června do poloviny září se pod hlavičkou Lucerna Music Bar Open Air uskuteční hudební vystoupení českých a slovenských interpretů.

Nová Cvernovka chystá Deň zatvorených ateliérov

redakce 30.04.2021

Počas celodenného streamu organizátori odpremiérujú archívne zábery a nové relácie. Predstavia ateliéry, aj nový park.

Mladí ladí jazz oslaví Mezinárodní den jazzu

redakce 29.04.2021

Mezinárodní festival Mladí ladí jazz více jak deset let představuje zahraniční a tuzemské talenty i hvězdy současné jazzové a experimentální scény.

Goethe-Institut: online debata o žurnalistice

redakce 27.04.2021

Jaké hranice a jaké příležitosti má politické zpravodajství, zvláště s ohledem na podporu demokratických hodnot a na důsledné vystupování proti totalitním a autoritativním režimům?

Django Django a Fink zahrají v Praze

redakce 26.04.2021

Django Django se nikdy nepovažovali za klasickou kapelu, svou dráhu sami popisují jako neustálé unikání a vyhýbání se věcem.

Dorůžka, Fischmann a Novák představí nepoznané písně židovských hudebníků

redakce 25.04.2021

Festival Věčná naděje přinese livestream ze Španělské synagogy. Zazní autorské kusy i přearanžované skladby Kurta Weila, Chavy Alberstein či Johna Zorna.

Tommy Cash vystoupí v Praze dvakrát za sebou

redakce 24.04.2021

Do Prahy se Tommy Cash vrací v rámci tour propagující jeho aktuální EP Moneysutra, na kterém poprvé kromě hvězdného producenta Dipla hostují i další rappeři.

Prague Summer Festival potvrzuje The Offspring

redakce 23.04.2021

O desáté album obohatili svou diskografii The Offspring. Deska Let The Bad Times Roll vyšla po devíti letech od vydání nahrávky Days Go By.

Procházka výstavami XY 2021

redakce 21.04.2021

Všechny výstavy budou instalovány ve veřejném prostoru Olomouce tak, aby je bylo možné navštívit i v omezených podmínkách.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace