Zprávy / Pozvánky

Beseda u Bigbítu opět nekonformně

Beseda u Bigbítu opět nekonformně

redakce | Zprávy / Pozvánky | 09.04.2014

Zavedené kapely nezávislé hudební scény i nováčci, které úspěch teprve čeká, ale taky rodinná atmosféra, slovácký folklór a pohoda desítek pořádajících dobrovolníků, taková bude dvaadvacátá Beseda u Bigbítu v Tasově u Veselí nad Moravou, která se koná 1. a 2. srpna. V první polovině zveřejněného programu nechybějí atraktivní hosté ze zahraničí ani kritikou cenění umělci. V pestré dramaturgické mozaice najdeme britské Tall Ships, rakouské Elektro Guzzi, polské Kamp!, arménské Wattican Punk Ballet, ale taky domácí Houpací koně, Dva, Sato-San To, Prodavače, Jiřího Schmitzera, Manon meurt nebo Katarziu a Modré hory ze Slovenska.

Britští Tall Ships, hrající na festivalu v české koncertní premiéře, patří mezi nejvýraznější nové kapely současné ostrovní scény. Sází na moderní rockový zvuk se skandinávskou příchutí a jejich výraznému frontmanovi Richardu Phetheanovi nechybí uhrančivost mladého Jima Morissona. Rakouské trio Elektro Guzzi zase představuje naživo hranou pulzující elektroniku plnou tanečních beatů a v rámci evropské klubové hudby už patří ke stálicím, podobně jako polští Kamp!, kteří znamenitě oživují elektronickou hudbu 80. let. Příjemným překvapením patrně bude vystoupení divokého arménského freak punkového dua žijícího v Budapešti Wattican Punk Ballet.


Program festivalu není svázaný žádnými žánrovými dogmaty, na své si proto přijdou otevření posluchači bezmála všech žánrů. „Nesázíme na kapely, které obvykle hrají na českých festivalech, ale na muzikanty, kterým sami věříme. Program se snažíme sestavovat s kurátorským nadhledem a s cílem objevovat nové talenty. Chceme jednoduše podpořit kapely, které si to podle nás opravdu zaslouží,“ říká ředitel festivalu Tomáš Ševčík. K takovým hudebníkům patří třeba nestoři tuzemské klubové hudby Houpací koně, jejichž přelomová generační nahrávka Everest byla nominována na Ceny Vinyla i Apollo, nebo i na zahraniční půdě úspěšní Dva, kteří se nedávno vrátili z turné po Spojených Státech. Vysoký status ale mají i postpunkoví The Prostitutes v čele s charismatickým lídrem Adrianem T. Bellem, nepřehlédnutelná postava písničkářské scény Jiří Schmitzer nebo Olga Königová a její nový indie popový projekt Ille, který posbíral hned tři nominace v cenách Anděl.


Vedle těchto jmen na festivalu vystoupí tradičně i méně známí talentovaní hudebníci. Poslech Prodavače a jeho debutu Malý ráje patří k nejsilnějším zážitkům tohoto roku, stejně jako prvotiny Generácia Y od mladé slovenské písničkářky Katarzie či alba Purpura Echo od Sousedů. Mezi dalšími potvrzenými nechybí hip-hopové Modré hory nebo zástupci nastupující domácí písničkářské generace Strangers in the City. Okrajovější tendence v Tasově zastoupí metaloví The Truth Is Out There, temně elektronická Nauzea Orchestra nebo shoegazoví Manon meurt. Dvacítku ohlášených kapel uzavírají slovenský objev Rádia_FM Archívny chlapec, první česká kapela nahrávající v legendárních studiích Abbey Road Android Asteroid a jazzový experiment Sato-San To bubeníka Thoma Hermana (N.O.H.A.) a trumpetisty Oskara Töröka (Vertigo Quintet, Iva Bittová).


Současně festival Beseda u Bigbítu, který se první srpnový víkend koná opět v útulném tasovském remízku na úpatí Bílých Karpat, nabízí také doprovodný program v čele s Apollónovou návštěvou a Soutěží písničkářů. Letošní novinkou v rámci spolupráce s partnery ze Slovenska, Polska a Maďarska bude blok diskuzí, věnovaný současnému stavu hudby a nezávislé kulturní produkce v zemích visegrádské čtyřky.

Info

Beseda u Bigbítu 2014
1.-2. srpna 2014
Tasov u Veselí nad Moravou

www.besedaubigbitu.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Titáni thrash metalu Slayer se loučí koncertním filmem plným krve

redakce 14.10.2019

Snímek zachycuje kapelu v nejlepší formě na koncertě v Los Angeles v roce 2017 a zároveň do krátkého hraného filmu propojuje poslední tři videoklipy.

Písničkář Cavetown se vrací do Prahy

redakce 14.10.2019

Na nahrávce míchá folkové písničkářství, indie elektroniku i popové melodie, které doprovází optimisticky zasněné vypravování o dospívání.

Milky Chance a písně inspirované mořem

redakce 12.10.2019

Skladby spojuje téma všudypřítomného oceánu a samotný název odkazuje na sílu měsíce způsobující každodenní příliv a odliv.

LU a Nierika po devíti letech spolu

redakce 11.10.2019

Při příležitosti vydání limitovaných vinylových edic se po devíti letech setkají LU a Nierika na stejném pódiu.

Beth Hart ve větším

redakce 11.10.2019

Beth Hart pokaždé přijíždí se zbrusu novým playlistem, pokaždé překvapí vyvážeností svého setu a talentem.

Nová inkarnace, nový koncept, nová sestava - Swans v jarní Praze

redakce 10.10.2019

Jak víme, s Michaelem Girou a jeho Swans se nikdy nic neopakuje dvakrát. Těšíme se na duben, kdy přiveze současný zvuk legendární, ovšem nyní zcela nové formace.

Legendy industriálu Test Dept v Praze

redakce 10.10.2019

Legendy industriálu a zakladatelé techna Test Dept vystoupí v pražském Paláci Akropolis spolu s Paprsky inženýra Garina.

Dennis Lloyd přijede v listopadu do Prahy

redakce 09.10.2019

Izraelský zpěvák, skladatel, producent a multiinstrumentalista Dennis Lloyd vystoupí poprvé u nás.

Kouzlo chaosu: Ka Baird v Praze

redakce 08.10.2019

V Punctu se představí omamná psychedelie pro hlas, syntezátory a flétnu.

Ólafur Arnalds tentokrát v Brně

redakce 08.10.2019

Islandský hudebník a skladatel Ólafur Arnalds představí v brněnském Sono Music Clubu svou loňskou desku re:member.