Zprávy / Pozvánky

Beseda u Bigbítu opět nekonformně

Beseda u Bigbítu opět nekonformně

redakce | Zprávy / Pozvánky | 09.04.2014

Zavedené kapely nezávislé hudební scény i nováčci, které úspěch teprve čeká, ale taky rodinná atmosféra, slovácký folklór a pohoda desítek pořádajících dobrovolníků, taková bude dvaadvacátá Beseda u Bigbítu v Tasově u Veselí nad Moravou, která se koná 1. a 2. srpna. V první polovině zveřejněného programu nechybějí atraktivní hosté ze zahraničí ani kritikou cenění umělci. V pestré dramaturgické mozaice najdeme britské Tall Ships, rakouské Elektro Guzzi, polské Kamp!, arménské Wattican Punk Ballet, ale taky domácí Houpací koně, Dva, Sato-San To, Prodavače, Jiřího Schmitzera, Manon meurt nebo Katarziu a Modré hory ze Slovenska.

Britští Tall Ships, hrající na festivalu v české koncertní premiéře, patří mezi nejvýraznější nové kapely současné ostrovní scény. Sází na moderní rockový zvuk se skandinávskou příchutí a jejich výraznému frontmanovi Richardu Phetheanovi nechybí uhrančivost mladého Jima Morissona. Rakouské trio Elektro Guzzi zase představuje naživo hranou pulzující elektroniku plnou tanečních beatů a v rámci evropské klubové hudby už patří ke stálicím, podobně jako polští Kamp!, kteří znamenitě oživují elektronickou hudbu 80. let. Příjemným překvapením patrně bude vystoupení divokého arménského freak punkového dua žijícího v Budapešti Wattican Punk Ballet.


Program festivalu není svázaný žádnými žánrovými dogmaty, na své si proto přijdou otevření posluchači bezmála všech žánrů. „Nesázíme na kapely, které obvykle hrají na českých festivalech, ale na muzikanty, kterým sami věříme. Program se snažíme sestavovat s kurátorským nadhledem a s cílem objevovat nové talenty. Chceme jednoduše podpořit kapely, které si to podle nás opravdu zaslouží,“ říká ředitel festivalu Tomáš Ševčík. K takovým hudebníkům patří třeba nestoři tuzemské klubové hudby Houpací koně, jejichž přelomová generační nahrávka Everest byla nominována na Ceny Vinyla i Apollo, nebo i na zahraniční půdě úspěšní Dva, kteří se nedávno vrátili z turné po Spojených Státech. Vysoký status ale mají i postpunkoví The Prostitutes v čele s charismatickým lídrem Adrianem T. Bellem, nepřehlédnutelná postava písničkářské scény Jiří Schmitzer nebo Olga Königová a její nový indie popový projekt Ille, který posbíral hned tři nominace v cenách Anděl.


Vedle těchto jmen na festivalu vystoupí tradičně i méně známí talentovaní hudebníci. Poslech Prodavače a jeho debutu Malý ráje patří k nejsilnějším zážitkům tohoto roku, stejně jako prvotiny Generácia Y od mladé slovenské písničkářky Katarzie či alba Purpura Echo od Sousedů. Mezi dalšími potvrzenými nechybí hip-hopové Modré hory nebo zástupci nastupující domácí písničkářské generace Strangers in the City. Okrajovější tendence v Tasově zastoupí metaloví The Truth Is Out There, temně elektronická Nauzea Orchestra nebo shoegazoví Manon meurt. Dvacítku ohlášených kapel uzavírají slovenský objev Rádia_FM Archívny chlapec, první česká kapela nahrávající v legendárních studiích Abbey Road Android Asteroid a jazzový experiment Sato-San To bubeníka Thoma Hermana (N.O.H.A.) a trumpetisty Oskara Töröka (Vertigo Quintet, Iva Bittová).


Současně festival Beseda u Bigbítu, který se první srpnový víkend koná opět v útulném tasovském remízku na úpatí Bílých Karpat, nabízí také doprovodný program v čele s Apollónovou návštěvou a Soutěží písničkářů. Letošní novinkou v rámci spolupráce s partnery ze Slovenska, Polska a Maďarska bude blok diskuzí, věnovaný současnému stavu hudby a nezávislé kulturní produkce v zemích visegrádské čtyřky.

Info

Beseda u Bigbítu 2014
1.-2. srpna 2014
Tasov u Veselí nad Moravou

www.besedaubigbitu.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

-123min. mají klip a turné

redakce 23.02.2020

Loni vyšlo po deseti letech první album s názvem Les, na kterém hostuje francouzský trumpetista Erik Truffaz.

Rachot přiveze na jaře nadžánrové inovátory

redakce 23.02.2020

Letošní jaro v režii Rachotu bude ve znamení jazzových inovátorů z různých koutů světa.

Kocovina, která má smysl - benefiční akce Marek

redakce 22.02.2020

„Kocovina, která pomáhá“ – podtitul akce je tedy jasný, čím více toho v ten večer na baru vypijete, tím více přispějete na léčbu mladého Marka.

Německá indie střela Giant Rooks míří do Prahy

redakce 22.02.2020

Na domácí půdě si vydobyli pověst jedné z nejzábavnějších koncertních mladých kapel, u nás své kouzlo předvedou ve smíchovském klubu Underdogs'.

Černé kovy v Underdogs' s holandskou Turia i českými Nāv

redakce 21.02.2020

Puls blastbeatu, hypnotický hluk kytary a nezemský hlas. Turia poprvé v Praze.

June Cocó vyráží na české mini turné

redakce 20.02.2020

Písničkářka June Cocó na několik měsíců opustila svou kapelu a vydala se na sólovou dráhu. Miniturné zahájí v Jazzdocku.

Vesmírná elektronika Coma pohltí MeetFactory

redakce 20.02.2020

Do svého arzenálu přidali Coma nově syntezátory a staré bicí, čímž spojují digitální a analogový vesmír.

Nitzer Ebb se vrací do města

redakce 19.02.2020

Jejich zásadní úlohu v dějinách elektronické hudby stvrdili prohlášeními, spoluprací nebo remixy přední osobnosti elektronické scény napříč žánry.

SoundCzech ohlašuje výzvy na rok 2020

redakce 18.02.2020

Proexportní kancelář SoundCzech vyhlašuje výzvy na rok 2020. Přihlášky jsou otevřeny pro hudebníky, pořadatele hudebních akcí a další hudební profesionály.

Holy Fuck a The Dead Daisies míří do Prahy

redakce 18.02.2020

Kanadský kvartet Holy Fuck si libuje ve výlučnosti na hudební scéně, The Dead Daisies se vrací do Lucerna Music Baru.