Zprávy / Ceny/Awards

Břitva 2023 ve znamení Forgotten Silence, Březiny či odchodu Černých

Břitva 2023 ve znamení Forgotten Silence, Březiny či odchodu Černých

redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 08.06.2024

České rockové ceny Břitva, zaměřené na převážně tvrdší formy rocku, metalu, punku či hardcoru, oznamují konečné výsledky za rok 2023. Výsledky 23. ročníku této ankety určilo 44 hlasujících z přibližně 30 magazínů, fanzinů, webzinů či pořadů.

Hlavním vítězem se stává album Vemork Konstrukt dlouholetých Forgotten Silence, kteří ve svém obtížně odhadnutelném vývoji dospěli k směsi art rocku, tvrdého metalu a mnoha dalších příchutí. Na vydání tohoto alba se podíleli Franta „Berry“ Březina a Lukáš Páral, čili Magick Disk Musick a Doomentia Records, současně obsazující první dvě příčky v kategorii firem. Jenže aby toho nebylo málo, právě tito dva vydavatelé, byť tentokrát už každý samostatně, se postarali také o další dvě nejlépe bodující alba. Za nimi stojí zkušený soubor Asmodeus a o příčku výše mladší a ještě thrashovější kolegové Exorcizphobia, jejichž nejznámějším protagonistou je Tomáš Skořepa. Jeho téměř jmenovec Michal Skořepa pro změnu přijal umělecké jméno Pan Lynx a zabodoval hned v několika kategoriích, nejlépe jako novopečený objev roku.

Další subžánrově vítězná alba náleží grindcorovým Kandar, blackmetalovým Nāv a rovněž hlučně psychedelickým navrátilcům Slut, zatímco sektoru krátkometrážních titulů vládne Hypnos. Zcela podle očekávání zaujala obsáhle provedená edice všech demonahrávek Master’s Hammer, z nichž nejvíce zabodoval Jilemnický okultista, ale ocenění si zaslouží v podstatě celá edice jako komplet.

Mezi videoklipy stejně jako loni vítězí Insania, nově s gangsterskou přestřelkou Jedeme peklo, z čehož při pohledu na konečné pořadí dále plyne, že vítězný tvůrce Cyberolas jako minule znovu porazil sám sebe s jiným klipem. Knihou roku se stává velkolepá bichle slovem i obrazem mapující 40 let legendární kapely Arakain, zatímco v rámci festivalů se Obscene Extreme po roční pauze znovu vrací před Brutal Assault.

Pokud se vrátíme k již zmíněnému „Berrymu“ Březinovi a k němu přidáme jména Jan „Johan“ Filip a Petr „Coornelus“ Moletz, právě takto v posledních letech vykrystalizovala „nejsvětější trojice“ mediální scény, o čemž plně svědčí jejich různým křížením tvořené publicistické projekty – fanzin Telepatie, webzin Fobia a videopořad Sklizeň.

Jako každoročně hudební svět opustila celá řada velkých osobností. K těm vůbec nejvýznamnějším patří legenda hudební publicistiky Jiří Černý, ale také muzikanti Zdeněk Černý a Petr "Sid" Hošek, s nimiž se samozřejmě pojí konce skupin Titanic a Plexis. Galerii legend, kterou dosud tvořilo 39 historicky významných souborů, nově doplňují rockový, funkový, novovlnný a vůbec žánrově proměnlivý Abraxas, osobitě thrashmetalová stálice Asmodeus a dávná ostře hardcorepunková formace Radegast.


Album roku:
1. Forgotten Silence – Vemork Konstrukt
2. Exorcizphobia – Spiritual Exodus
3. Asmodeus – Pobřeží královny Marie

Rock & crossover: Forgotten Silence – Vemork Konstrukt
Alternativa & noise rock: Slut – Spirit Of Brotherhood
Black & doom: Nāv – Trpte
Thrash & death: Exorcizphobia – Spiritual Exodus
Hardcore punk & grindcore: Kandar – Síla imaginace

Objev roku: Pan Lynx
Neřadové album roku: Master's Hammer – Jilemnický okultista
Minialbum & split & singl roku: Hypnos – Deathbirth
Videoklip roku: Insania – Jedeme peklo (režie Cyberolas)
Kniha roku: Tomáš Barančík, Jiří Urban – Arakain – History 40

Festival roku: 1. Obscene Extreme, 2. Brutal Assault, 3. MetalGate Czech Death Fest
Médium roku - tiskoviny: Telepatie, weby: Fobia, pořady: Sklizeň
Firma roku: 1. Magick Disk Musick, 2. Doomentia Records, 3. PHR Records

Potěšení roku: návraty skupin Disfigured Corpse a Ingrowing
Zklamání roku: zemřeli Jiří Černý, Zdeněk Černý a Petr "Sid" Hošek

Galerie legend:
rocková, funková a novovlnná legenda Abraxas
thrashmetalová legenda Asmodeus
hardcorepunková legenda Radegast

Info

Ceny Břitva
web cen

foto © David Surovec

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ceny Anděl 2023: Album roku mají November 2nd, zabodovala i Anna Vaverková nebo Pam Rabbit

redakce 31.03.2024

Třiatřicátý ročník byl jedním z nejbarevnějších v historii.

Vítězové hudebních cen Vinyla 2023

redakce 06.03.2024

Ceny získaly Toyota Vangelis, Klara Wodehn a iniciativa Nadšením nájem nezaplatíš. Uspěla i mladá producentka Fæ Bestia a publicisté Julie Pátá a Timon Láska.

Český lev 2024 zná nominace

redakce 16.01.2024

Nejvyšším počtem nominací se mohou pyšnit filmy Bratři, Úsvit, Bod obnovy, Přišla v noci, Němá tajemství a Tancuj Matyldo a televizní seriál Volha.

Best in Design oznámil porotce

redakce 14.01.2024

Loňští vítězové Best in Design letos ovlivní v porotě budoucnost soutěžících spolu s Brankem Popovicem a dalšími profesionály.

Vinyla 2023: nominace

redakce 04.01.2024

Hned pět nahrávek v kategorii Deska roku vzhledem ke shodnému počtu hlasů nominovala porota hudebních cen Vinyla.

Vinyla hledá talenty

redakce 23.11.2023

Uzávěrka obou aktuálních výzev, Ceny Jany „Apačky“ Grygarové a Bastl Electronic Track, je 31. ledna 2024.

Břitva 2022 cení Insanii, Heiden, Trny & žiletky, Banána nebo Papagáje

redakce 07.06.2023

Kategorii alb či jednotlivé žánrově profilované sekce dále ovládl částečný, ale atmosféricky působivý návrat k černému kovu v podání Heiden.

Bastl Electronic Track. Ceny Vinyla vydávají kompilaci

redakce 19.04.2023

Nikdo z poroty asi nečekal, že ta nejchytlavější věc v celém Bastl Electronic Tracku soutěži bude postavená na samplu Leoše Janáčka.

Ceny Vinyla 2022 znají vítěze

redakce 22.02.2023

Cenu si odnesl Tomáš Niesner, Mat213 a festival Pop Messe. Uspěli i mladí producenti Mezi patry klid a publicisté David Laufer a Jiří Slabihoudek.

Na Vinyle zahraje čtveřice nominovaných

redakce 08.02.2023

Ocenění přeberou také laureáti výzvy Bastl Electronic Track pro mladé hudební producenty*ky, kterých se letos přihlásilo rekordních devětatřicet.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace