Zprávy / Pozvánky

Brněnská 16 naváže na dlouholetou tradici

Brněnská 16 naváže na dlouholetou tradici

redakce | Zprávy / Pozvánky | 18.09.2016

Brněnská 16 je mezinárodní festival krátkých filmů s dlouholetou tradicí. Patří k nejstarším filmovým festivalům u nás a je to jediný původní filmový festival v Brně, který probíhá bez přerušení již od roku 1960. Letos proběhne v Kině Art již jeho 57. ročník. Publikum festivalu je však mladé a program velmi aktuální, svěží a rozmanitý. Snaží se představit krátký film v jeho různorodých podobách a má co nabídnout také širší kulturní veřejnosti. "Rostoucí zájem o festival se potvrdil v roce 2015, kdy se návštěvnost vyšplhala přes 1200 diváků," dodává umělecké ředitelka festivalu Marika Kupková. Úspešnost práce festivalové dramaturgie i poroty zase ilustruje fakt, že vítězné filmy jsou úspěšné také na dalších zahraničních festivalech. Letošní úderné motto Umění posiluje nabízí celou řadu interpretací a promítá se do doprovodného programu a vizuálního stylu letošního ročníku. Festival pořádá Turistické informační centrum města Brna, příspěvková organizace (jmenovitě Kino Art a Galerie TIC).


Letos se do soutěže přihlásilo více než 600 filmů z celého světa. Do soutěže bylo komisí vybráno 39 snímků z 22 zemí. Největší zastoupení bude mít letos již tradičně Polsko a trochu netradičně Írán. Soutěžit budou ale také filmy z Izraele, Číny, Německa, Indonésie, USA a dalších zemí. Českou republiku bude reprezentovat atmosférický studentský snímek Lesapán režiséra Pavla Soukupa. Diváci holdující žánrovým filmům se mohou těšit na dvě pocty hororové kinematografii, muzikál a několik komedií. Na vážnější notu zahrají sociální dramata. Zastoupeny jsou filmy animované i experimentální. O nejlepším filmu a vítězi festivalu rozhodne mezinárodní pětičlenná porota vedená izraelským filmařem a badatelem Anerem Premingerem. Další ceny uděluje studentská porota a také diváci. Ceny vítězným filmům budou uděleny během slavnostního večera 15. 10. ve 20:00 v Kině Art.

Kromě hlavního soutěžního programu festival nabízí i rozsáhlý doprovodný program. Ten je tvořen dramaturgicky ucelenými filmovými bloky (retrospektivy, archivní snímky, fenomény současné krátkometrážní tvorby, národní přehlídky atd.) a je doplněn výstavami, diskuzemi, přednáškami atd. Atmosféře festivalu velkou měrou svědčí osobní účast mnoha tvůrců. V roce 2016 se festivalu zúčastnilo přes 20 hostů ze zahraničí i Česka. "Letos festival navštíví spisovatel Chuck Palahniu a v porotě usedne např. filmař Mehdi Fard Ghaderi, který uspěl na Brněnské 16 v roce 2013 s filmem Zrcadlová narace prostých příběhů," zve diváky k opravdu mezinárodnímu festivalovému setkání dramaturg Milan Šimánek.

Info

57th International Short Film Festival
Brno 16
12. - 15. 10. 2016
Kino Art, Brno

www.facebook.com/events/1597693220531180
www.facebook.com/16brno
www.brno16.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Uchovat paměť zakletou v liniích dřeva: Linde von Braun

redakce 31.05.2020

Výstava Linde von Braun hudebníka a výtvarníka Tomáše Brauna se koná v Galerii Emila Juliše v Černčicích u Loun.

Or představují první singl z nové desky

redakce 28.05.2020

Nové album Or ponese název Smutný stroje a vyjde v červnu 2020 u pražského vydavatelství Silver Rocket.

BiggBoss a UPM vydávají kroniku vizuálního chaosu 90. let

redakce 27.05.2020

Uvnitř se na nejlesklejších papírech potkávají kalkulačky z československého zásilkového katalogu Magnet s fotografiemi Depeche Mode v Praze.

JazzFestBrno hlásí tucet náhradních termínů

redakce 26.05.2020

Původní harmonogram festivalu JazzFestBrno 2020 se sice rozpadl na kousky, ale festival nyní ohlašuje celkem dvanáct náhradních termínů. Festival zahájí Avishai Cohen.

Beseda u Bigbítu se přesouvá na rok 2021

redakce 25.05.2020

„Prohra se smířením je lepší než výhra s nepřátelstvím,“ tímto arabským příslovím organizátoři Besedy u Bigbítu v Tasově na Hodonínsku na svém webu shrnuli stávající.

Open air s Billow a Hello Incognito

redakce 24.05.2020

Tiché lo-fi nahrávky zaznamenané v prostředí pokojíků v Praze, Varšavě nebo Bílých Karpatech vzbudily ohlas českých kritiků. Billow je povezou na sever.

Tomáš Palucha i Orient, Divadlo 29

redakce 24.05.2020

Pardubické Divadlo 29 ukončuje koncertní pauzu rázně i magicky.

Monika Načeva vydává studiovku Zdivočelí koně

redakce 21.05.2020

Na novém albu Načeva spolu s klávesistou Davidem Kabzanem a bubenicí Markétou Pták zhudebnili texty básníků pronásledovaných minulým režimem.

Fource Live: Bratři, Chief Bromden a další

redakce 20.05.2020

Před několik týdny bylo oznámeno spuštění série Fource Live, která slibuje koncerty pečlivě vybraných kapel z domácí scény, i profesionální záznamy.

Komedie Malá lež míří do českých kin

redakce 20.05.2020

Herečka a rapperka Awkwafina získala za roli ve filmu Zlatý globus pro nejlepší herečku.