Zprávy / Pozvánky

Brněnská 16 naváže na dlouholetou tradici

Brněnská 16 naváže na dlouholetou tradici

redakce | Zprávy / Pozvánky | 18.09.2016

Brněnská 16 je mezinárodní festival krátkých filmů s dlouholetou tradicí. Patří k nejstarším filmovým festivalům u nás a je to jediný původní filmový festival v Brně, který probíhá bez přerušení již od roku 1960. Letos proběhne v Kině Art již jeho 57. ročník. Publikum festivalu je však mladé a program velmi aktuální, svěží a rozmanitý. Snaží se představit krátký film v jeho různorodých podobách a má co nabídnout také širší kulturní veřejnosti. "Rostoucí zájem o festival se potvrdil v roce 2015, kdy se návštěvnost vyšplhala přes 1200 diváků," dodává umělecké ředitelka festivalu Marika Kupková. Úspešnost práce festivalové dramaturgie i poroty zase ilustruje fakt, že vítězné filmy jsou úspěšné také na dalších zahraničních festivalech. Letošní úderné motto Umění posiluje nabízí celou řadu interpretací a promítá se do doprovodného programu a vizuálního stylu letošního ročníku. Festival pořádá Turistické informační centrum města Brna, příspěvková organizace (jmenovitě Kino Art a Galerie TIC).


Letos se do soutěže přihlásilo více než 600 filmů z celého světa. Do soutěže bylo komisí vybráno 39 snímků z 22 zemí. Největší zastoupení bude mít letos již tradičně Polsko a trochu netradičně Írán. Soutěžit budou ale také filmy z Izraele, Číny, Německa, Indonésie, USA a dalších zemí. Českou republiku bude reprezentovat atmosférický studentský snímek Lesapán režiséra Pavla Soukupa. Diváci holdující žánrovým filmům se mohou těšit na dvě pocty hororové kinematografii, muzikál a několik komedií. Na vážnější notu zahrají sociální dramata. Zastoupeny jsou filmy animované i experimentální. O nejlepším filmu a vítězi festivalu rozhodne mezinárodní pětičlenná porota vedená izraelským filmařem a badatelem Anerem Premingerem. Další ceny uděluje studentská porota a také diváci. Ceny vítězným filmům budou uděleny během slavnostního večera 15. 10. ve 20:00 v Kině Art.

Kromě hlavního soutěžního programu festival nabízí i rozsáhlý doprovodný program. Ten je tvořen dramaturgicky ucelenými filmovými bloky (retrospektivy, archivní snímky, fenomény současné krátkometrážní tvorby, národní přehlídky atd.) a je doplněn výstavami, diskuzemi, přednáškami atd. Atmosféře festivalu velkou měrou svědčí osobní účast mnoha tvůrců. V roce 2016 se festivalu zúčastnilo přes 20 hostů ze zahraničí i Česka. "Letos festival navštíví spisovatel Chuck Palahniu a v porotě usedne např. filmař Mehdi Fard Ghaderi, který uspěl na Brněnské 16 v roce 2013 s filmem Zrcadlová narace prostých příběhů," zve diváky k opravdu mezinárodnímu festivalovému setkání dramaturg Milan Šimánek.

Info

57th International Short Film Festival
Brno 16
12. - 15. 10. 2016
Kino Art, Brno

www.facebook.com/events/1597693220531180
www.facebook.com/16brno
www.brno16.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Písničkář Kevin Morby poprvé v Praze

redakce 18.10.2019

Spirituální písně pro světský věk. Kevin Morby, tradiční, o nadčasovost usilující americký písničkář, poprvé v Praze.

Floex poprvé naživo představí hudbu z Machinaria

redakce 18.10.2019

Albu Machinarium Remixed, na němž hudbě Floexe k oblíbené počítačové hře Machinarium vdechli nový život Orbital nebo 65daysofstatic, bude uvedeno i živě.

Čecho-Američan Ondřej Pivec tu zahraje v říjnu. Tour.

redakce 17.10.2019

Jeden z mála českých držitelů Grammy, hudebník a producent Ondřej Pivec, se v rámci svých cest zastaví i v České republice na několik koncertů v druhé polovině října.

Van der Graaf Generator vystoupí v Praze

redakce 17.10.2019

Po úspěšném koncertu Nicka Masona letos v červenci přiváží agentura 10:15 Entertainment další z anglických legend.

Hitparáda Startér se vrací pro další hudební talenty s novou porotou

redakce 17.10.2019

Pořad, který už od roku 2008 pomáhá domácím hudebníkům prorazit na scéně, oslaví novou soutěžní sezónu s videosinglem.

Křest nové desky Rouilleux

redakce 16.10.2019

Jediný koncert v Praze k albu Lycanthropic Sounds, které vyšlo jako vinyl na Letmo Productions.

Další klubová noc Proces

redakce 16.10.2019

Pozvání na Proces přijali Belief Defect, Zavaloka, Layne. Doplní je místní projekty.

Houpací koně zvou na nahrávání akustického alba

redakce 15.10.2019

Houpací koně zvou na nahrávání akustického alba do broumovského Soulkostela uprostřed lesů. Akusticky zahrají i v listopadu v Praze před TaxiWars.

Thom Yorke v Praze i na Pohodě

redakce 15.10.2019

Thom Yorke přiveze do pražského Fora Karlín a na slovenský festival Pohoda svůj projekt Tomorrow's Modern Boxes.

Kabinet Múz odhaluje svůj podzimní jídelníček

redakce 15.10.2019

Psychedelií zahalený pop s lyrickým dívčím vokálem a bluesovým příběhem i mnoho dalších stylů pro letošní podzim.