Zprávy / Nové desky

Budeč mísí středověkou mši se syntezátory

Budeč mísí středověkou mši se syntezátory

redakce | Zprávy / Nové desky | 23.12.2020

Nejstarší dochovaná kamenná stavba v Čechách, rotunda sv. Petra a Pavla na Budči, ožívá albem DCCCXCV hudebního projektu Budeč. Deska, nahraná z většiny přímo ve svatyni a jejím okolí, přináší vánoční tematiku v kombinaci středověké folklorní hudby s moderní estetikou syntezátorových zvuků.

Za projektem Budeč stojí etnomuzikolog, multiinstrumentalista, skladatel a producent Oldřich Poděbradský, známý jako Olaf Olafsonn z kapel Olaf Olafsonn and The Bad Trip, The A-Bomb a dalších. „Symbolika zrození je v konceptu přítomná dokonce třikrát – formálně se jedná se o vánoční mši, vycházející z latinského mešního ordinária. Album má sedm skladeb v přesně daném pořadí, kdy vypráví příběh pastevců, kteří slyšíce andělské hlasy jdou přivítat nově zrozeného Spasitele. Pastýřská témata jsou v nahrávce symbolizována flétnami a bubny, kdežto hlasy vyšší moci syntezátory a ženským sopránem Aničky Heribanové,“ říká k příběhu DCCCXCV Olaf.

Nápad zhudebnit lokalitu Budeč, kde se podle legend měl učit sv. Václav, vznikl na popud Davida Kaněry, autora darkambientního projektu Vyšehrad, zpracovávající genia loci do zvukových stop za doprovodu syntezátorů. „Na Budečsko jsem se přestěhoval před několika lety do domu po mém otci. I proto, že jsem napůl historik a okolí prostě dýchá, tak jsem si k celé lokalitě vybudoval silný emoční vztah. Pod celou nahrávkou zároveň zní autentická terénní nahrávka z budečského hradiště pořízená v prosinci 2020,“ dodává Olaf.

Info

Budeč - DCCCXCV (Sky Burial, 2020) Bandcamp projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází retrospektiva tvorby písničkáře Karla Vepřeka

redakce 22.01.2021

Komplet rozdělený do dvou boxů po čtyřech CD obsahuje demosnímky, koncertní záznamy i rozhlasové nahrávky více než sto padesáti dosud nevydaných písní.

Tomahawk s novou deskou po sedmi letech

redakce 21.01.2021

Tomahawk se vracejí s novou hudbou po dlouhých sedmi letech a dvacet let od vydání debutového alba.

CI3 vydávají album Hodně řeky

redakce 20.01.2021

Trio vzniklo postupnou evolucí z kapely Café Industrial. CI3 se hudebně pohybuje mezi žánry, někde na rozhraní alternativního rocku, popu, folku.

FOM a Aroma vydávajú spoločný lo-fi beat tape

redakce 19.01.2021

S myjavským producentom Aromom sa FOM zoznámil na hudobnej akcii Ajlavmjuzik najt, prvú spoluprácu si vyskúšali v októbri minulého roka.

Lisa Gerrard a Jules Maxwell z Dead Can Dance chystají desku

redakce 18.01.2021

Členové jedné z nejpozoruhodnějších formací podepsali smlouvu s londýnským labelem Atlantic Curve.

Nový album Burgr / Štrpka

redakce 14.01.2021

Jednotlivé skladby sú precízne skomponované, dokonale premyslené a vyžaruje z nich jedinečná emotívna sila.

Billow zveřejňují demoverze i s videem

redakce 13.01.2021

K vydání loňské desky III přihodili Billow na začátku ledna i nahrávku s demoverzemi celého alba, kterou navíc doplňují vizuálním doprovodem.

Jane Weaver vydává druhý singl

redakce 12.01.2021

Druhý singl Heartlow přichází rovnou s klipem od vlivného hudebníka a režiséra Douglase Harta.

Boh Vajec vydáva debutový album

redakce 12.01.2021

Boh Vajec sa vo svojej hudbe sústreďuje na rytmickú pestrosť, teatrálnosť, no zároveň sa nebojí využívať prvky minimalizmu.

Weltschmerzen uvádějí nové album Penumbra Vortex

redakce 11.01.2021

Phases je debut Penumbra Vortex, sólo projektu Daniela Kozlíka známeho z rôznych doomových hardcoreových projektov ako Möbius.