Zprávy / Festivalové

Budoucí a dnešní Festival krátkých filmů

Budoucí a dnešní Festival krátkých filmů

redakce | Zprávy / Festivalové | 17.01.2016

Vyznání lásky osmdesátkovým akčňákům, pocta slavnému kameramanovi Wong Kar-Waie, netradiční lovestory z Pobaltí, filmy, které jdou přímo k věci, nová krev z dánské filmové "laboratoře", trable světa budoucnosti a především patnáct filmů v mezinárodní soutěži. Takový bude jedenáctý ročník Festivalu krátkých filmů Praha, jenž organizuje Film Servis Festival Karlovy Vary, stojící i za MFF Karlovy Vary. Krátkometrážní skvosty z celého světa se představí v kině Světozor od 20. do 24. ledna 2016, nově ale zamíří i do několika desítek českých, moravských, ale i slovenských kin, kde se představí program Best of Brutal Relax Show a Pragueshorts dětem.

"Mezinárodní soutěž čítá patnáct filmů ze třinácti zemí světa. Každý z nich se pouští do úplně jiného tématu, volí jiný žánr a hledá svoji vlastní poetiku. Rozmanitost jejich stylů vyprávění i témat dobře ilustruje, v čem mohou být krátké filmy pro filmaře i diváky jedinečné. Diváci se tak mohou opět těšit na dost různorodé zážitky během jediného programu, kdy se potkávají dramatické filmy s komediemi, a drsnější formy vyprávění s těmi poetičtějšími tak samozřejmě, jako když se luskne prsty," říká Karel Spěšný, umělecký ředitel Festivalu krátkých filmů Praha.

V programu diváci i letos najdou oblíbenou Brutal Relax Show extrémních titulů. "Letos třeba zavzpomínáte na vaši sbírku zaprášených VHS díky akční senzaci Kung Fury nebo uvidíte, co by se dělo, kdybychom reklamní slogany vzali doslova. Opravdovou extrémní lahůdkou je pak film Splintertime o kapele duchů dřímajících v sanitce. Autor filmu Rosto patří mezi nejextravagantnější animátory současnosti," říká Radka Weiserová, hlavní dramaturgyně festivalu.


Pár věcí, které byste se možná rádi dozvěděli o sexu, vám bez ptaní prozradí sekce Let's talk about sex. Filmy, které jdou přímo k věci, podobně jako přidrzlá spolubydlící Joanna, která konstantně ruší svoji kamarádku při intimních chvilkách s přítelem v komedii Špatná v tanci. Festival letos složí hold dílu kameramana Christophera Doylea v programu Očima Christophera Doylea. Australan usazený v Hong Kongu vtiskl nezaměnitelnou vizuální podobu desítkám filmů, mezi nimiž byla i díla Wong Kar-Waie, Jima Jarmusche, Guse van Santa či M. Night Shyamalana. Diváci v Praze se mohou těšit na tři krátké filmy, na nichž se podílel jako kameraman a na dva, které sám režíroval. Jedním z nich je i segment z povídkové senzace Paříži, miluji Tě.


Tři režisérky a tři režiséři dají nahlédnout do pobaltské kinematografie v sekci Fokus Pobaltí. Humor, lásku v márnici, gangstery v akci i rodinná dramata, to vše nabídne program, představující to nejoriginálnější z Estonska, Litvy a Lotyšska. Chybět nebude ani netradiční lovestory Kanec kastrát, která na loňském Festivalu krátkých filmů Praha získala zvláštní uznání poroty. Pestrý program ještě doplní sedmička filmů v selekci Svět zítřka. Jaký bude svět, ve kterém se stírá rozdíl mezi internetem a reálným životem? V co budou věřit lidé, kteří žijí více než 70 let v epoše válek? Poznáme, kdo je člověk z masa a kostí a kdo dokonale vytvořený android? A budou si rozumět naši zvířecí a robotičtí mazlíčci?

Novou krev, nové nápady a blízkou budoucnost kinematografie nastíní také sekce CPH:LAB. Tak se totiž jmenuje dánská filmová "laboratoř", ve které vybraní filmaři z celého světa ve dvoučlenných týmech pracují na krátkých filmech. Dánský projekt CPH:LAB, jež si vytkl za cíl hledat formou mezinárodního kreativního inkubátoru nové způsoby tvorby a možnosti produkce. Od roku 2009 tak vzniklo v rozličných mezinárodních koprodukcích již více než 35 krátkých filmů. A čtveřici nejúspěšnějších z nich představuje tento program.

Festival letos putuje také do několika desítek českých, moravských, ale i slovenských kin, kde představí program Best of Brutal Relax Show a Pragueshorts dětem. Výběr těch nejlepších a nejextrémnějších filmů za čtyřletou historii Brutal Relax Show uvidí diváci v dvanácti českých a slovenských kinech pod názvem Best of Brutal Relax. Zároveň se po loňské úspěšné premiéře vrací soubor filmů Pragueshorts dětem pro malé filmové fanoušky od 5 do 8 let a jejich rodiče. Promítat se budou hrané i animované krátké filmy z celé Evropy, například z Arménie, Francie, Německa či Itálie. Oba bloky se budou promítat v Ústí nad Labem, Brně, Jablonci nad Nisou, Hradci Králové, Karlových Varech, Mariánských Lázních a na Slovensku v Kremnici, Prešově, Košicích, Trenčíně nebo ve dvou kinech v Bratislavě. Projekce proběhnou v době konání festivalu - 22. a 23. ledna 2016.

Info

11. Festival krátkých filmů Praha
20. - 24. 1. 2016
Kino Světozor, Praha

www.facebook.com/events/1523726051273309
www.facebook.com/Pragueshorts
www.pragueshorts.com
www.facebook.com/kinosvetozor

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soutěž Jazzfruit jde do finále

redakce 30.05.2020

V hlasování, které probíhalo do pondělního večera, zvítězili u poroty kapely B/Y Organism, Point of Few a Jay Delver a diváci poslali do finále duo KI木.

Přípravy na 24. Ji.hlavu jsou v plném proudu

redakce 28.05.2020

Novinkou letošního ročníku je prodej Early bird akreditací spojený s donátorstvím. Od konce března si akreditaci na festival pořídilo více než 870 návštěvníků.

Tady Vary ve vašem kině

redakce 26.05.2020

Každý z vybraných filmů bude mít pouze jedno exkluzívní představení, které proběhne ve všech zúčastněných kinech ve stejný okamžik.

Letošní Hradecký slunovrat bude hned dvakrát

redakce 23.05.2020

Festival Hradecký slunovrat proběhne v červnu i říjnu na několika pódiích s prostorným hledištěm, což garantuje možnost bezpečných rozestupů v publiku.

První znovu potvrzená jména Colours of Ostrava 2021

redakce 22.05.2020

Celkově by v areálu Dolních Vítkovice mělo proběhnout přes 450 programových bodů na 24 venkovních i krytých scénách.

Všudybud bude na kusy

redakce 22.05.2020

Organizátoři festivalu Všudybud přichází s konceptem Všudybud na kusy.

Pohoda 2021 má další potvrzená jména

redakce 21.05.2020

Thom Yorke, Glass Animals, Jenny Hval a Liraz - festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména.

United Islands of Prague budou

redakce 19.05.2020

I přes současné nepříznivé podmínky se organizátoři rozhodli akci zorganizovat, i když v jiné podobě, než jsou její návštěvníci zvyklí.

Festival MikuLove se přesouvá na rok 2021

redakce 19.05.2020

Myšlenkou ročníku 2020 bylo zrealizovat dramaturgii, kterou měl Romek Hanzlík připravenou na rok 2019.

Letní filmová škola Uherské Hradiště se uskuteční

redakce 16.05.2020

Organizátoři počítají s omezeným počtem diváků v sálech, s dodržováním povinných rozestupů, se zvýšenými hygienickými opatřeními.