Zprávy / Pozvánky

Buika: nezařaditelná, živelná, autentická

Buika: nezařaditelná, živelná, autentická

redakce | Zprávy / Pozvánky | 09.09.2015

Nezařaditelná, živelná, nesmírně autentická... taková je mallorská zpěvačka Buika s africkými kořeny s absolutně specifickým hlasem – jemným i drsným zároveň, vřelým i temným, syrově nakřáplým. V jejím stylu slyšíme fascinující mix maurských kořenů flamenka, kreolské morny i jazzové sofistikovanosti Billie Holiday či Niny Simone.

Struny podzimu po loňském krystalicky čistém zahájení v podání Marizy, rovněž zpěvačky s africkými kořeny, představí další z pěveckých div, které jsou především samy sebou. Může se zdát, že Buika vychází především z flamenka, koření ho ale tolika dalšími styly, že se její hudba ocitá mimo žánry. Nejen zpěvačka, ale i skladatelka, básnířka a producentka si v dětství v kostelním sboru vyslechla, že její hlas je strašný. Dnes koncertuje po celém světě, spolupracuje s Chickem Coreou, Charlesem Aznavourem či Nelly Furtado, její hudbu si do svého filmu Kůže, kterou nosím vybral Pedro Almodóvar a poslední album jí vyneslo nominaci na Grammy.


Jistý zlom v její diskografii představuje album La Noche Más Larga (Má nejdelší noc) z roku 2013. Zatímco na předchozích deskách zpívala především převzaté písně, svým posledním albem, jež i sama produkovala, se etablovala coby autorka, ke spolupráci přizvala i kytaristu Pata Mathenyho. Autorské písně se skvěle doplňují s jejími coververzemi slavných melodií Don't Explain (Billie Holiday), Throw It Away (Abbey Lincoln), La Nave del Olvido (José José), Siboney (Ernesto Lecuona) či šansony Jacquesa Brela (Ne Me Quitte Pas).

Její nejnovější album Vivir sin Miedo, které vyjde letos na podzim, je jejím nejrozmanitějším a zároveň nejodvážnějším hudebním počinem. Právě album Vivir sin Miedo vytvoří základ programu koncertu Buiky ve Státní opeře. Z hlasu Buiky tryskají emoce ve své nejsyrovější, bolavé a zároveň něžné podobě, nepotřebují překlad, stačí poslouchat a nechat se dojmout.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Do Prahy přijedou I Like Trains

redakce 14.02.2021

Hudebně stojí svébytná tvorba I Like Trains nadále mezi postpunkem, new wave a gothrockem, ale je prosáklá i vyloženě popovými linkami a hlavně nikdy neutichajím groovem a podivně skličující energií.

Změny akcí Fource Entertainment přehledně

redakce 11.02.2021

Koncerty nám chybí stejně jako vám, ve stávající nepříznivé situaci ale dělají Fource Entertainment vše pro to, aby se naplánované akce nerušily.

Benefiční streamy pro Klub 007 Strahov

redakce 28.01.2021

Dva večery, sedm super hero kapel, žánry hard, fast and loud, tak jak je na kopci zvykem. Sety nehorázně krátké a maximálně zničující.

Zavřená MeetFactory servíruje místo živé kultury podcasty

redakce 20.01.2021

MeetFactory se snaží plnit svou misi i přesto, že její dveře musí zůstat zavřené. V podcastu Tovární hlášení zpovídá důležité osobnosti české i slovenské kultury.

Celebration44 online

redakce 30.12.2020

Vánoční atmosféra byla tradičně úzce spjatá s party Celebration44 a letos, ačkoliv tomu náročné časy nepřejí, tomu nebude jinak.

Audiovizuální Pfko 2021 jako stream. Menu.

redakce 29.12.2020

Speciální audiovizuální Pfko, tedy přání všeho dobrého v roce příštím si na 30. prosince přichystala platforma Menu.

Letošní debatní forum Meltingpot zakončí Štěpán Rak

redakce 25.12.2020

Svůj pohled na nejaktuálnější témata dnešního světa nabídli odborníci napříč oblastmi veřejné a soukromé sféry, osobnosti s přímou osobní či profesní vazbou na Moravskoslezský region.

Vánoční edice cyklu Femme Fatale

redakce 22.12.2020

Během koncertu bude prostřednictvím platformy Donio spuštěna benefiční sbírka pro organizaci Jako Doma.

Konektiv Night Vol. III přesáhne hranice i předsudky

redakce 21.12.2020

Konektiv sezval ke spolupráci české hudebníky a zástupce menšin či pocházející odjinud. Rottin, Mlebom, McGowan a další.

Nový start Louise Tomlinsona

redakce 20.12.2020

Album Walls obsahuje autorovy doposud nejosobnější skladby a Tomlinson na něm otevřeně vzdává hold svým hudebním hrdinům, bratrům Gallagherům z Oasis.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace