Zprávy

Bylo nás sedm, respektive dva: Jake Wherry a Ollie Teeba aka Herbaliser

Bylo nás sedm, respektive dva: Jake Wherry a Ollie Teeba aka Herbaliser

redakce | Zprávy | 15.10.2012

Všechno začalo počátkem 90. let, kdy západolondýnské duo Jake Wherry a Ollie Teeba objevilo společnou vášeň pro hip hop, groove, funk a jazz. James Brown, DJ Premier, Lalo Schifrin, Pete Rock a David Axelrod byli v té době jejich hudebními hrdiny. Jake a Ollie byli vášnivými sběrateli vinylů, a tak logicky používali nejčerstvější samplovací techniky. Jake uměl navíc hrát na kytaru a basu. Jejich první dema putovaly rovnou na adresu vydavatelství Ninja Tune - a světě div se, staly se základem debutu Remedies, které vyšlo v roce 1995 již pod hlavičkou The Herbaliser. Nabízelo typicky londýnský sound s funky beaty naládovanými samply, scratchováním a sekanými rytmy - a stalo se vlivnou a inspirativní undergroundovou klasikou.

Druhá deska Blow Your Headphones (1997) byla zemitější, s více vokály. Americká rocková bible Rolling Stone pěla ódy na “hlaďounké rytmy” a desku nazvala “experimentální milenkou amerického hip hopu”. Jake a Ollie navíc objevili obrovský talent rappera a vypravěče z New Yorku Jeana Graeho, který vystupoval pod jménem What What. Koncem devadesátek se jako koncertní kapela rozrostli na devět členů a stali se festivalovou senzací po celém světě.

Vedoucím tématem, který se asi z tvorby Herbaliser nikdy nevytratí, je filmová atmosféra. Jejich hudba sice zní velice dobře i na tanečním parketu, přesto jsou mnohé skladby Herbaliser tak propracované jako soundtracky Quincyho Jonese, Johna Barryho či Lalo Schifrina. „Už když jsme s Olliem začínali, nechtěli jsme, aby od nás lidé slyšeli donekonečna opakované smyčky, jak tomu častokrát v devadesátých letech bylo,“ říká Jake. „Chtěli jsme v našich písních změny a vývoj, jaké byly ve filmové hudbě. Kdykoliv píšeme nějakou instrumentální skladbu, máme na mysli scény z pomyslných filmů.“

Na dalším albu z roku 1999 Very Mercenary spolupracovali s dalšími budoucími hvězdami anglického hip hopu - s Bladem a Roots Manuvou. “Je super mít nadupanýho MC ze Států, ale je taky důležitý reprezentovat Británii,” říká Jake. V roce 2000 vychází živák, dvojvinyl Session One, o kterém The Guardian napsal, že je “nejlepším důkazem, že tahle hudba zní mnohem líp, když ji hrají muzikanti než samply”. Album Something Wicked This Way Comes z roku 2002 přidalo Herbaliser další odstíny světla a temnoty. Instrumentální groovy a funky hip hop a škála hostujících vokalistů - MF Doom, Phi Life Cypher, zpěvák opery Seaming To a Rakaa Iriscience z Dilated Peoples. Brzy přišly další desky, úspěchy i nové barvy v hudební paletě Herbaliser, ale...

Jake a Ollie si brzy uvědomili, že jejich nejlepší věci vznikly kolem tvrdšího, temnějšího soundu. A tak vzniklo nové album, There Were Seven. Patnáct pecek těžkého, psychedelického, beatově laděného, post-hiphopového audia pro uši i mysl. Sedmé album Herbaliser bere fanoušky na výpravnou pouť se samuraji zvuku a jejich novými souputníky. Na albu nechybí "noví géniové ve svých počátcích": George the Poet ve skladbě A Sad State of Affairs, šeptající zpěvačka Hannah Clive v The Lost Boy a dva MCs ze zámoří, Twin Peaks a Teenburger.

Všechny skladby složili a produkovali Jake Wherry a Ollie Teeba. There Were Seven vyšlo 8. října 2012 na jejich vlastním labelu Department H. Herbaliser jej přijedou představit také do Prahy, a to 12. prosince do pražského prostoru Lucerna Music Bar. Pojďme do nich.

www.theherbaliser.tumblr.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Literární festival Inverze znovu pohltí Dolní oblasti Vítkovice

redakce 20.05.2019

Druhý ročník festivalu Inverze, který se koná poslední květnový víkend v Ostravě, představí různorodé přístupy k literatuře.

Pražské Quadriennale uvede performance narušující veřejný prostor

redakce 20.05.2019

Boření hranic a mezioborové prolínání je jedním z důležitých bodů umělecké koncepce této největší mezinárodní přehlídky divadla a scénografie.

Jihoafrický písničkář Jeremy Loops odstartuje podzimní turné v Praze

redakce 20.05.2019

Díky prolínání živé hudby se zvukovými smyčkami i vřelým kontaktem s diváky se celý večer mění ve velkou spontánní jam-session.

Bad Names budou mít showcase v Kasárnách

redakce 19.05.2019

Pražský nezávislý hudební label Bad Names na podiu Kasáren představí v plné sestavě svou dystopickou elektroniku i písničkářství 3.0.

Těžkotonážní Sumac zpět v Praze

redakce 19.05.2019

Oblíbenému a někdy nadužívanému spojení drtivý riff dávají Sumac zcela nový řád a význam. Návrat do Prahy po dvou letech.

Lenka Dusilová podpoří české památky

redakce 19.05.2019

Lenka Dusilová a VJ Aeldryn ze studia Lunchmeat připravují cyklus Monument/um, hudebně-obrazový benefiční projekt.

Noční serenády se Still Corners

redakce 19.05.2019

Atmosférická hudba, silné vnitřní napětí i jemný, temný podtón. Kombinace dreampopu s půvabem mysteriózních filmů.

Hip Hop Kemp 2019 a Příběh z Brooklynu po Detroit

redakce 19.05.2019

Tech N9ne, Masta Ace & Marco Polo, Smif N Wessun, The Alchemist, Kontrafakt a vy, bez kterých by Kemp neměl takovou atmosféru, takové koule.

Na festivalu Cool v plotě vystoupí umělci z celého světa

redakce 19.05.2019

Program osciluje mezi mnohými žánry, jako jsou jazz, elektronická hudba, new folk, experimentální hudba, alternativní rock, world music atd.

D Smack U nabídnou Praze tři kapely

redakce 18.05.2019

Zpěvák,autor, multiinstrumentalista JMSN, australský hip hop Hilltop Hoods nebo návrat country bavičů Home Free.