Zprávy

Bylo nás sedm, respektive dva: Jake Wherry a Ollie Teeba aka Herbaliser

Bylo nás sedm, respektive dva: Jake Wherry a Ollie Teeba aka Herbaliser

redakce | Zprávy | 15.10.2012

Všechno začalo počátkem 90. let, kdy západolondýnské duo Jake Wherry a Ollie Teeba objevilo společnou vášeň pro hip hop, groove, funk a jazz. James Brown, DJ Premier, Lalo Schifrin, Pete Rock a David Axelrod byli v té době jejich hudebními hrdiny. Jake a Ollie byli vášnivými sběrateli vinylů, a tak logicky používali nejčerstvější samplovací techniky. Jake uměl navíc hrát na kytaru a basu. Jejich první dema putovaly rovnou na adresu vydavatelství Ninja Tune - a světě div se, staly se základem debutu Remedies, které vyšlo v roce 1995 již pod hlavičkou The Herbaliser. Nabízelo typicky londýnský sound s funky beaty naládovanými samply, scratchováním a sekanými rytmy - a stalo se vlivnou a inspirativní undergroundovou klasikou.

Druhá deska Blow Your Headphones (1997) byla zemitější, s více vokály. Americká rocková bible Rolling Stone pěla ódy na “hlaďounké rytmy” a desku nazvala “experimentální milenkou amerického hip hopu”. Jake a Ollie navíc objevili obrovský talent rappera a vypravěče z New Yorku Jeana Graeho, který vystupoval pod jménem What What. Koncem devadesátek se jako koncertní kapela rozrostli na devět členů a stali se festivalovou senzací po celém světě.

Vedoucím tématem, který se asi z tvorby Herbaliser nikdy nevytratí, je filmová atmosféra. Jejich hudba sice zní velice dobře i na tanečním parketu, přesto jsou mnohé skladby Herbaliser tak propracované jako soundtracky Quincyho Jonese, Johna Barryho či Lalo Schifrina. „Už když jsme s Olliem začínali, nechtěli jsme, aby od nás lidé slyšeli donekonečna opakované smyčky, jak tomu častokrát v devadesátých letech bylo,“ říká Jake. „Chtěli jsme v našich písních změny a vývoj, jaké byly ve filmové hudbě. Kdykoliv píšeme nějakou instrumentální skladbu, máme na mysli scény z pomyslných filmů.“

Na dalším albu z roku 1999 Very Mercenary spolupracovali s dalšími budoucími hvězdami anglického hip hopu - s Bladem a Roots Manuvou. “Je super mít nadupanýho MC ze Států, ale je taky důležitý reprezentovat Británii,” říká Jake. V roce 2000 vychází živák, dvojvinyl Session One, o kterém The Guardian napsal, že je “nejlepším důkazem, že tahle hudba zní mnohem líp, když ji hrají muzikanti než samply”. Album Something Wicked This Way Comes z roku 2002 přidalo Herbaliser další odstíny světla a temnoty. Instrumentální groovy a funky hip hop a škála hostujících vokalistů - MF Doom, Phi Life Cypher, zpěvák opery Seaming To a Rakaa Iriscience z Dilated Peoples. Brzy přišly další desky, úspěchy i nové barvy v hudební paletě Herbaliser, ale...

Jake a Ollie si brzy uvědomili, že jejich nejlepší věci vznikly kolem tvrdšího, temnějšího soundu. A tak vzniklo nové album, There Were Seven. Patnáct pecek těžkého, psychedelického, beatově laděného, post-hiphopového audia pro uši i mysl. Sedmé album Herbaliser bere fanoušky na výpravnou pouť se samuraji zvuku a jejich novými souputníky. Na albu nechybí "noví géniové ve svých počátcích": George the Poet ve skladbě A Sad State of Affairs, šeptající zpěvačka Hannah Clive v The Lost Boy a dva MCs ze zámoří, Twin Peaks a Teenburger.

Všechny skladby složili a produkovali Jake Wherry a Ollie Teeba. There Were Seven vyšlo 8. října 2012 na jejich vlastním labelu Department H. Herbaliser jej přijedou představit také do Prahy, a to 12. prosince do pražského prostoru Lucerna Music Bar. Pojďme do nich.

www.theherbaliser.tumblr.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jeden obrat za druhým. Turnover v Praze.

redakce 12.11.2019

Nebyli by to Turnover, kdyby jejich novinka nepředstavovala další obrat: „Na tomhle albu jsme si víc než kdy dřív užívali krásu psaní populární hudby,“ popsal zpěvák Austin Getz.

Akustický šleh: Gwenifer Raymond podruhé u nás

redakce 11.11.2019

Její syrový zvuk a rychlá hra v lecčem připomene rané nahrávky od Johna Faheyho. Můžete se těšit na barvitou instrumentální hudbu, vracející zpátky v čase.

Alphones mají živé EP a zahrají k filmu

redakce 11.11.2019

Alphones hrají k filmu Cikáni aneb co asi mohl mít v hlavě Karel Hynek Mácha na cestě z Itálie až po české luhy a háje.

Od vzpomínek k současnosti. I Kaštan slaví 30 let svobody

redakce 11.11.2019

Sérií pořadů, vztahujících se ke kulatému výročí Listopadu 1989, se chce i klub Kaštan připojit k poděkování za třicet let svobodného fungování společnosti.

Dánští Efterklang se po šesti letech vracejí do Prahy

redakce 11.11.2019

Indie pop, indie rock, synthpop, elektornická hudba, dark wave nebo glitch – takto média definují styl této populární skupiny.

Mooncloud #35: dokruhu

redakce 10.11.2019

Pětatřicáté pokračování série Mooncloud namíchalo trio dokruhu, ještě než vydá na platformě Full Moon Forum své debutové album.

Vitalic přiveze na Flédu Kompromat

redakce 10.11.2019

Originální mix berlínského techna, postpunku a osmdesátkového synthpopu je výsledkem spolupráce s nekonvenční hudebnicí Rebekou Warrior.

NTS trio oslaví deset let své existence

redakce 10.11.2019

NTS trio (Nejtek, Tichý, Smetáček), to je volná improvizace i důmyslná kompozice, současná hudba, alternativní jazz rock, psychedelické plochy.

Herec Keifer Sutherland do Prahy přiveze své letošní album

redakce 10.11.2019

Srdcem alba Reckless & Me je country music, ale slyšíme na něm i vlivy folku, rocku, blues a jiných žánrů.

Soundtrack of Prague nejen o Pragerovi

redakce 09.11.2019

Projekt SPAM - Karel Gott Prager je volným útvarem, který bourá klišé kolem Karla Pragera a nastavuje jiný úhel pohledu na jeho odkaz a tvorbu. Dukla, ±0 i Vladimír 518.