Zprávy

Bylo nás sedm, respektive dva: Jake Wherry a Ollie Teeba aka Herbaliser

Bylo nás sedm, respektive dva: Jake Wherry a Ollie Teeba aka Herbaliser

redakce | Zprávy | 15.10.2012

Všechno začalo počátkem 90. let, kdy západolondýnské duo Jake Wherry a Ollie Teeba objevilo společnou vášeň pro hip hop, groove, funk a jazz. James Brown, DJ Premier, Lalo Schifrin, Pete Rock a David Axelrod byli v té době jejich hudebními hrdiny. Jake a Ollie byli vášnivými sběrateli vinylů, a tak logicky používali nejčerstvější samplovací techniky. Jake uměl navíc hrát na kytaru a basu. Jejich první dema putovaly rovnou na adresu vydavatelství Ninja Tune - a světě div se, staly se základem debutu Remedies, které vyšlo v roce 1995 již pod hlavičkou The Herbaliser. Nabízelo typicky londýnský sound s funky beaty naládovanými samply, scratchováním a sekanými rytmy - a stalo se vlivnou a inspirativní undergroundovou klasikou.

Druhá deska Blow Your Headphones (1997) byla zemitější, s více vokály. Americká rocková bible Rolling Stone pěla ódy na “hlaďounké rytmy” a desku nazvala “experimentální milenkou amerického hip hopu”. Jake a Ollie navíc objevili obrovský talent rappera a vypravěče z New Yorku Jeana Graeho, který vystupoval pod jménem What What. Koncem devadesátek se jako koncertní kapela rozrostli na devět členů a stali se festivalovou senzací po celém světě.

Vedoucím tématem, který se asi z tvorby Herbaliser nikdy nevytratí, je filmová atmosféra. Jejich hudba sice zní velice dobře i na tanečním parketu, přesto jsou mnohé skladby Herbaliser tak propracované jako soundtracky Quincyho Jonese, Johna Barryho či Lalo Schifrina. „Už když jsme s Olliem začínali, nechtěli jsme, aby od nás lidé slyšeli donekonečna opakované smyčky, jak tomu častokrát v devadesátých letech bylo,“ říká Jake. „Chtěli jsme v našich písních změny a vývoj, jaké byly ve filmové hudbě. Kdykoliv píšeme nějakou instrumentální skladbu, máme na mysli scény z pomyslných filmů.“

Na dalším albu z roku 1999 Very Mercenary spolupracovali s dalšími budoucími hvězdami anglického hip hopu - s Bladem a Roots Manuvou. “Je super mít nadupanýho MC ze Států, ale je taky důležitý reprezentovat Británii,” říká Jake. V roce 2000 vychází živák, dvojvinyl Session One, o kterém The Guardian napsal, že je “nejlepším důkazem, že tahle hudba zní mnohem líp, když ji hrají muzikanti než samply”. Album Something Wicked This Way Comes z roku 2002 přidalo Herbaliser další odstíny světla a temnoty. Instrumentální groovy a funky hip hop a škála hostujících vokalistů - MF Doom, Phi Life Cypher, zpěvák opery Seaming To a Rakaa Iriscience z Dilated Peoples. Brzy přišly další desky, úspěchy i nové barvy v hudební paletě Herbaliser, ale...

Jake a Ollie si brzy uvědomili, že jejich nejlepší věci vznikly kolem tvrdšího, temnějšího soundu. A tak vzniklo nové album, There Were Seven. Patnáct pecek těžkého, psychedelického, beatově laděného, post-hiphopového audia pro uši i mysl. Sedmé album Herbaliser bere fanoušky na výpravnou pouť se samuraji zvuku a jejich novými souputníky. Na albu nechybí "noví géniové ve svých počátcích": George the Poet ve skladbě A Sad State of Affairs, šeptající zpěvačka Hannah Clive v The Lost Boy a dva MCs ze zámoří, Twin Peaks a Teenburger.

Všechny skladby složili a produkovali Jake Wherry a Ollie Teeba. There Were Seven vyšlo 8. října 2012 na jejich vlastním labelu Department H. Herbaliser jej přijedou představit také do Prahy, a to 12. prosince do pražského prostoru Lucerna Music Bar. Pojďme do nich.

www.theherbaliser.tumblr.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nová ženská tvár na slovenskej scéne - Blanch

redakce 21.09.2019

Blanch je najnovším prírastkom Slnko Records, za ktorým stojí skladateľka, speváčka a gitaristka Bianca Macková.

Longital uvádí novou desku videoklipem

redakce 21.09.2019

Longital dokončili desátou studiovku pojmenovanou Mauna. Vyjde u Slnko Records a jako pozvánkou k němu je nový klip Slová.

Be2Can - To nejlepší z nejprestožnějších filmových festivalů

redakce 21.09.2019

I letos naleznete v nabídce Be2Can hraniční, provokativní zážitky i robustní filmy-romány, filmařské legendy i čerstvou krev současné arthouse scény.

Německá indie střela Giant Rooks míří do Prahy

redakce 21.09.2019

Na domácí půdě si vydobyli pověst jedné z nejzábavnějších koncertních mladých kapel, u nás své kouzlo předvedou ve smíchovském klubu Underdogs'.

Le Guess Who? 2019 oznamuje program

redakce 20.09.2019

Nejprogresivnější holandský festival, který se soustředí na bourání hranic a hudbu definující žánry celého světa, oznamuje kompletní soupisku pro letošní ročník.

Polská pianistka Hania Rani na turné

redakce 20.09.2019

Talentovaná pianistka a skladatelka Hania Rani v rámci svého podzimního tour odehraje jediný český koncert v Kopřivnici.

Letošní Ji.hlava bude rozmanitá

redakce 20.09.2019

V nabitém programu nebudou chybět české a zahraniční premiéry, velká přehlídka erotiky v dokumentu i retrospektiva Mana Raye.

Nový projekt Jungstötter v Lese

redakce 20.09.2019

Skladby Jungstötter svou intenzitou těžknou podobně jako hudba Bad Seeds nebo Tuxedomoon. Nový projekt v Café v lese.

Jeden z nejrychlejších rapperů světa Ocean Wisdom v Roxy

redakce 20.09.2019

Roxy hlásí silný rapový podzim.

Dreampopoví Billow mají nový singl

redakce 19.09.2019

Dreampopová kapela Billow vydá na slovenském labelu Z Tapes svou druhotinu Seascape. Tu předznamenává singl Meridian.