Zprávy

Bylo nás sedm, respektive dva: Jake Wherry a Ollie Teeba aka Herbaliser

Bylo nás sedm, respektive dva: Jake Wherry a Ollie Teeba aka Herbaliser

redakce | Zprávy | 15.10.2012

Všechno začalo počátkem 90. let, kdy západolondýnské duo Jake Wherry a Ollie Teeba objevilo společnou vášeň pro hip hop, groove, funk a jazz. James Brown, DJ Premier, Lalo Schifrin, Pete Rock a David Axelrod byli v té době jejich hudebními hrdiny. Jake a Ollie byli vášnivými sběrateli vinylů, a tak logicky používali nejčerstvější samplovací techniky. Jake uměl navíc hrát na kytaru a basu. Jejich první dema putovaly rovnou na adresu vydavatelství Ninja Tune - a světě div se, staly se základem debutu Remedies, které vyšlo v roce 1995 již pod hlavičkou The Herbaliser. Nabízelo typicky londýnský sound s funky beaty naládovanými samply, scratchováním a sekanými rytmy - a stalo se vlivnou a inspirativní undergroundovou klasikou.

Druhá deska Blow Your Headphones (1997) byla zemitější, s více vokály. Americká rocková bible Rolling Stone pěla ódy na “hlaďounké rytmy” a desku nazvala “experimentální milenkou amerického hip hopu”. Jake a Ollie navíc objevili obrovský talent rappera a vypravěče z New Yorku Jeana Graeho, který vystupoval pod jménem What What. Koncem devadesátek se jako koncertní kapela rozrostli na devět členů a stali se festivalovou senzací po celém světě.

Vedoucím tématem, který se asi z tvorby Herbaliser nikdy nevytratí, je filmová atmosféra. Jejich hudba sice zní velice dobře i na tanečním parketu, přesto jsou mnohé skladby Herbaliser tak propracované jako soundtracky Quincyho Jonese, Johna Barryho či Lalo Schifrina. „Už když jsme s Olliem začínali, nechtěli jsme, aby od nás lidé slyšeli donekonečna opakované smyčky, jak tomu častokrát v devadesátých letech bylo,“ říká Jake. „Chtěli jsme v našich písních změny a vývoj, jaké byly ve filmové hudbě. Kdykoliv píšeme nějakou instrumentální skladbu, máme na mysli scény z pomyslných filmů.“

Na dalším albu z roku 1999 Very Mercenary spolupracovali s dalšími budoucími hvězdami anglického hip hopu - s Bladem a Roots Manuvou. “Je super mít nadupanýho MC ze Států, ale je taky důležitý reprezentovat Británii,” říká Jake. V roce 2000 vychází živák, dvojvinyl Session One, o kterém The Guardian napsal, že je “nejlepším důkazem, že tahle hudba zní mnohem líp, když ji hrají muzikanti než samply”. Album Something Wicked This Way Comes z roku 2002 přidalo Herbaliser další odstíny světla a temnoty. Instrumentální groovy a funky hip hop a škála hostujících vokalistů - MF Doom, Phi Life Cypher, zpěvák opery Seaming To a Rakaa Iriscience z Dilated Peoples. Brzy přišly další desky, úspěchy i nové barvy v hudební paletě Herbaliser, ale...

Jake a Ollie si brzy uvědomili, že jejich nejlepší věci vznikly kolem tvrdšího, temnějšího soundu. A tak vzniklo nové album, There Were Seven. Patnáct pecek těžkého, psychedelického, beatově laděného, post-hiphopového audia pro uši i mysl. Sedmé album Herbaliser bere fanoušky na výpravnou pouť se samuraji zvuku a jejich novými souputníky. Na albu nechybí "noví géniové ve svých počátcích": George the Poet ve skladbě A Sad State of Affairs, šeptající zpěvačka Hannah Clive v The Lost Boy a dva MCs ze zámoří, Twin Peaks a Teenburger.

Všechny skladby složili a produkovali Jake Wherry a Ollie Teeba. There Were Seven vyšlo 8. října 2012 na jejich vlastním labelu Department H. Herbaliser jej přijedou představit také do Prahy, a to 12. prosince do pražského prostoru Lucerna Music Bar. Pojďme do nich.

www.theherbaliser.tumblr.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival Colour Meeting zve do Poličky

redakce 19.07.2019

Hudba, divadlo, výtvarné díly i krátkodobé výstavy, domácí kuchyně servírovaná mezi středověkými hradbami a rybníkem.

Očekávaný horor Slunovrat v kinech

redakce 19.07.2019

Slavnost může začít. Slunovrat, možná vůbec nejočekávanější horor letošního roku, vstoupí v srpnu do českých kin.

Pozvánka na výstavu: Situation Silesia

redakce 19.07.2019

Iniciativa výstavy Situace Silesia 2019 navazuje na bilanční přehlídku OVA 95–05 a na projekt Situace Ostrava 2017.

Rolo Tomassi naladí Sedmičku

redakce 18.07.2019

Rolo Tomassi hrají muziku, co leží napůl cesty mezi rádiovými hity a surovým metalem. V Praze je doplní Cryptodira a Loathe.

Mick Harvey s novým projektem v Brně

redakce 18.07.2019

Do brněnského Mersey klubu zavítají ikony alternativního rocku v rámci projektu australského hudebníka Micka Harveyho.

I Love 69 Popgejů hrají Nedvědy

redakce 18.07.2019

Upřímné vyznání, poselství a hodnoty ve speciálním výběru a akustickém provedení. I Love 69 Popgejů a bratři Nedvědi.

PechaKucha součástí fóra Meltingpot

redakce 17.07.2019

PechaKucha Night Ostrava bude již počtvrté součástí mezinárodního fóra Meltingpot. Projet se můžete taky diskusní tramvají.

Negative Approach v Brně a Ostravě

redakce 17.07.2019

Legendární kapela Negative Approach, kterou lze označit za pionýry amerického hardcoreu, přijede do Ostravy i Brna.

Full Moon #99–100: (První) stovka na krku

redakce 16.07.2019

V úterý 16. července to bude přesně tři tisíce tři sta šedesát dva dní, co vyšlo první číslo Full Moonu, a právě v tento den se na stáncích objeví vydání…

Cílová rovinka Fluff Festu letos v Praze

redakce 16.07.2019

Pořadatelé se letos rozhodli přenést kousek Fluff Festu i do svého smíchovského zázemí. Do Prahy přijedou Birds in Row.