Zprávy / Pozvánky

Ceny Jindřicha Chalupeckého vyhlásí v Brně

Ceny Jindřicha Chalupeckého vyhlásí v Brně

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.11.2017

Již za několik dní bude znám laureát 28. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, nejprestižnějšího českého ocenění pro výtvarné umělce do 35 let. Výherce bude vyhlášen v neděli 26. listopadu při slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v Univerzitním kině Scala v Brně od 20.00. Ceremoniál divákům v přímém přenosu na stanici ČT Art zprostředkuje hlavní mediální partner večera Česká televize. Slavnostním vyhlášením laureáta vyvrcholí Víkend s Chalupeckým, dvoudenní program, který Společnost Jindřicha Chalupeckého organizuje ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně. V rámci víkendu se uskuteční komentovaná prohlídka výstavy finalistů, performativní lekce americké kurátorské dvojice Triple Candie, divadelní představení laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého Romana Štětiny či prezentace zahraničních členů poroty, která vybere letošního laureáta.

Program Víkendu s Chalupeckým bude zahájen v sobotu 25. listopadu v 17 hodin setkáním se zahraničními kurátory Triple Candie, které se uskuteční v prostorách Pražákova paláce Moravské galerie. Během performativní lekce s názvem Let the Artists Die se duo amerických kurátorů, které tvoří Shelly Bancroft a Peter Nesbett, zaměří na své vlastní výstavní projekty založené na absenci umění. Název performance odkazuje na hru polského umělce Tadeusze Kantora z roku 1985, která pojednává o podmínkách umění v autoritářských režimech. Triple Candie stráví v Česku tři týdny a během své rezidence uskuteční ještě několik akcí v Praze. Mimo jiné rozvinou ve spolupráci s pozvanými umělci z české scény již existující projekt s názvem Institut pro studium univerzálních nejistot, jehož smyslem je ohledávání konceptu nejistoty v podmínkách kapitalismu. Rezidence Triple Candie se uskutečňuje v rámci cyklu Café Chalupecký, jenž organizuje Společnost Jindřicha Chalupeckého, pobyt kurátorů v České republice je zároveň podpořen rezidenčním programem MeetFactory.


Dalším bodem sobotního programu bude představení Premiérareprízareprízaderniérapremiéra, které proběhne od 20 hodin v HaDivadle. V inscenaci Romana Štětiny, laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2014, ohledává autor médium divadla a zamýšlí se nad tím, z čeho herec a režisér komponují zamýšlený účinek představení na diváka. V neděli ve 14.30 začne v Pražákově paláci komentovaná prohlídka výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2017, při které pětice finalistů představí své instalace. V 16 hodin se v téže budově v prostoru knihovny bude konat představení zahraničních porotců letošního ročníku. Ve 20 hodin pak v Univerzitním kině Scala začne samotný slavnostní ceremoniál předávání Ceny Jindřicha Chalupeckého, po kterém bude následovat afterparty v prostorách kina.

Režisérem letošního ceremoniálu je držitel Českého lva a ceny European Film Awards Tomáš Luňák, moderování se stejně jako v loňském roce ujme kunsthistorik, kurátor a publicista Tomáš Pospiszyl. Kromě Ceny Jindřicha Chalupeckého bude při slavnostním ceremoniálu předána také tradiční Divácká Cena Českých Center, jejíž výherce získá možnost rezidenčního pobytu v sídle některého z českých center v Evropě. Práci jednotlivých finalistů v rámci dokumentu o finalistech v režii Tomáše Luňáka reflektují antropoložka Iveta Hajdáková, teoretička nových médií a současné vizuální kultury Dita Malečková, socioložka a kulturní teoretička Andrea Průchová, básník, publicista a překladatel Ondřej Buddeuse a literární teoretik Tomáš Jirsa. Vstup na ceremoniál je zdarma, je pouze třeba potvrdit účast na adrese info@cjch.cz. Pro pražské zájemce bude také zdarma vypraven speciální autobus, který bude odjíždět v neděli v 11.30 od Veletržního paláce v Praze, na cestu zpět se vydá ve 23.00 od Pražákova paláce v Brně. Místo si lze zarezervovat opět na adrese info@cjch.cz.

Info

Ceny Jindřicha Chalupeckého 2017
25. a 26. 11. 2017 (vyhlášení 26. 11.)
Univerzitní kino Scala a Moravská galerie v Brně

www.facebook.com/events/872202796295275
www.facebook.com/events/136000427039582

Foto © Dominik Gajarský

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Konektiv se blíží

redakce 04.12.2022

Tři nová hudební vystoupení, ve kterých se setkávají čeští hudebníci s hudebníky z řad přistěhovalců a národnostních menšin.

Brighter Death Now s Raison d’être v Underdogs'

redakce 03.12.2022

Celá Karmanikova tvorba, a hlavně živá vystoupení, jsou destilovanou anarchií, přehlídkou zkaženosti a vztyčeným prostředníkem celému lidstvu.

Luna poprvé v Praze

redakce 02.12.2022

Označení tvář ukrajinské hudební revoluce vymyslel magazín Vogue. Valná část kritiků říká, že elektronický zvuk projektu vychází z pop music 90' a 00' let.

Explicit zakončí sezónu zahraničním hostem

redakce 01.12.2022

Explicit : Connection To Collectivity bude poslední rave v září televizních obrazovek.

Dvě novinky HaDivadla v Arše

redakce 29.11.2022

HaDivadlo na začátku prosince zamíří do Prahy s další autorskou inscenací, na jejímž scénáři se podílel Bohdan Karásek.

Popmuseum zve (nejen) na online koncerty

redakce 28.11.2022

Speciální akustické a poloakustické sety umělců napříč žánry v komorním muzejním prostoru nabídne od listopadu na svém youtube kanálu.

Do Roxy na charitativní koncert pro dětské domovy

redakce 28.11.2022

Ve spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům vám Fource přináší charitativní koncert, jehož cílem je obdarovat děti z dětských domovů.

Zeal & Ardor přivezou gospel-metal

redakce 27.11.2022

Avantgardní uskupení nabízí hudební a vizuální zážitek, který hraničí s uvedením do transu.

Madhouse Express lákají klipem na koncert v Planetáriu

redakce 26.11.2022

Naživo skvěle fungující kooperace psychedelické tvorby Madhouse Express s 8K projekcemi převážně vesmírných motivů.

Závěr roku s Jednotou

redakce 24.11.2022

Netradiční přístupy k loutně, příčné flétně nebo bicím doplní třeba dekoloniální drone metal nebo surový death industrial.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace