Zprávy / Festivalové

Česká hudba na Ostravských dnech

Česká hudba na Ostravských dnech

redakce | Zprávy / Festivalové | 09.05.2023

Festival hudby dneška Ostravské dny nabídne masivní nálož současných skladeb. V Ostravě posledních deset dní v srpnu dostanou unikátní příležitost i čeští skladatelé, a to v souvislosti s mezinárodně široce koncipovanou hudební scénou. Stane se tak v prostorách duchovních, industriálních, v kulisách moderní architektury městské galerie současného umění PLATO a uměleckého klastru Ostravské univerzity nebo v otevřeném prostoru Masarykova náměstí v samém centru města a nedaleké náplavce řeky Ostravice. Česká soudobá hudba bude prezentována také prostřednictvím nového dokumentárního filmu České televize.

Na Masarykově náměstí (25. srpna) se odehrají dvě flash-mob opery v Brně působících skladatelů: Zásady tvorby pouličního názvosloví Radima Hanouska, který se jako basklarinetista a saxofonista v obou operách sám zařadí mezi účinkující, a Rozlučka se svobodou (opera v rytmu techno-optimismu) Františka Chaloupky. Kromě dvou zpěvaček a čtyř saxofonistů do instrumentace „vložil“ také dvě elektrické koloběžky a čtyři hoverboardy. Další prezentace Františka Chaloupky se uskuteční o dva dny později (neděle 27. srpna) na orchestrálním zahajovacím koncertě v Trojhalí Karolina, kde se setkáme s jeho kusem Allegory of the Cave, dosud nehranou skladbou pro velký orchestr. V místě, kde původně hučely stroje a turbíny funkční koksovny, bude hrát mezinárodní ONO – Ostrava New Orchestra, velký symfonický orchestr mladých interpretů z deseti evropských zemí.

Mezinárodní Ostravská banda, komornější verze dalšího rezidenčního orchestru festivalu, ve kterém hrají i špičkoví sólisté nové hudby, poslouží skladbám Petra Bakly, Petra Cíglera a Miroslava Srnky, z nichž první dvě jmenované zazní ve světové premiéře (Baklův Diptych a nová, přepracovaná verze Cíglerovy Echolocations). Srnkova skladba Overheating vznikla v roce 2018 na objednávku Los Angeles Philharmonic. Skladby všech tří skladatelů uslyšíme v rámci jednoho programu, a to v pondělí 28. srpna na zastřešeném náměstí Trojhalí Karolina, v hlavním „koncertním sále“ Ostravských dnů.

Pro impozantní prostor Katedrály Božského Spasitele v centru Ostravy vznikla skladba Michala Rataje Načálo polunóščnici. Skladatel využívá akustických možností druhé největší církevní stavby na Moravě a napsal ji pro bicí nástroje a hlasy, varhany, elektroniku a další nástroje. Světovou premiéru své kompozice pro varhany a dva improvizující sólisty připravuje rovněž Peter Graham (Jaroslav Šťastný). Poprvé na Ostravských dnech zazní hudba Jana Dobiáše. Jeho nová kompozice Zem pohlcená sesmýkla se po své dráze, která vzniká pro hlasy a perkuse, je inspirována básní Podzimní večer Otokara Březiny a pohybem Země kolem Slunce. Všechny tyto (a mnohé další) skladby naplní obrovskou chrámovou loď Katedrály Božského Spasitele v rámci koncertu Spiritual and Empiric v úterý 29. srpna. Dvojkoncert ukončí Adorace Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (Litanie) pro housle a troje perkuse Pavla Zemka Nováka. Světová premiéra celovečerního díla pro bicistu Martina Opršála se uskutečnila vloni na Velikonočním duchovním festivalu v Brně.

Z nejstarší generace současných českých skladatelů uslyšíme novinku v Kanadě působícího skladatele a fagotisty Rudolfa Komorouse (1931) a zakladatele Ostravských dní Petra Kotíka (1942), zakladatelů legendárního souboru Musica Viva Pragensis. Zatímco Komorous dokončuje sólový kus pro fagot, který zazní díky Martinu Petrákovi na nočním koncertě 1. září v městské galerii současného umění PLATO, Kotík pracuje na velké orchestrální kompozici, která bude provedena na jednom ze závěrečných koncertů v Trojhalí Karolina v sobotu 2. září. Novinky naopak nejmladších českých skladatelů a skladatelek, adeptů pro účast na Institutu Ostravských dnů, jsou momentálně ve stadiu výběru (z vysokého počtu přihlášek). Vybrané skladby budou součástí festivalového programu.

Dokumentární film České televize Chci slyšet, co jsem nikdy neslyšel režiséra Petra Zahrádky ukazuje specifika práce českých skladatelů: Miroslav Srnka se zamýšlí nad tím, co je pro něj jako umělce největší satisfakcí a jak pracuje se zvuky, které ještě nikdy nikdo neslyšel. Michal Rataj představuje nastudování svého klavírního koncertu MOVIS na Pražském jaru (světová premiéra se uskutečnila právě na Ostravských dnech), Eliška Cílková provedení Smyčcového kvarteta č. 4 a Duo Palagrachio (Ivan Palacký a Peter Graham) provede posluchače svými „koncerty s volným průběhem“, kde se kromě varhan rozezní i pletací stroj. Na scénáři k filmu se podílel Pavel Klusák. Premiéra celovečerního dokumentu se uskuteční v pátek 25. srpna v ostravském kině Minikino Kavárna.

Info

Ostravské dny
14. 8. –⁠ 2. 9. 2023
Ostrava
web festivalu

foto © Martin Popelar

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Brněnský festival Batch s kompletním programem

redakce 03.10.2023

Díky programové pestrosti jednotlivých klubů budou moci návštěvníci objevovat pro ně neznámé klubové prostory, ale i hudební žánry.

Bring Me the Horizon na dalším Rock for People

redakce 01.10.2023

Nespoutaná energie, rebelství i kontroverze - to jsou Bring Me the Horizon.

Unsound 2023: poslední vlna jmen + denní program

redakce 28.09.2023

Unsound se nezadržitelně blíží, a proto nastal čas na zveřejnění kompletního lineupu a všech jmen.

Mezinárodní komiksový festival KOMA, Deadline

redakce 27.09.2023

Milovníkům komiksu a ilustrace představí to nejlepší, co nejen český komiks v současné době nabízí. Letošním tématem festivalu je Deadline.

JazzFestBrno láká na Pivce, Bártu i Jaga Jazzist

redakce 24.09.2023

V rámci off-programové série Tension pak přivítá festival v brněnské premiéře norskou kapelu Jaga Jazzist.

Lunchmeat Festival začíná

redakce 22.09.2023

V pondělí začíná program festivalu v CAMPu, kde se představí díla připravená speciálně pro místní obří plátno o rozměrech 20 x 4 metry.

Knižní veletrh LITR ve znamení fauny a flóry

redakce 20.09.2023

Víkend plný tvůrčích workshopů, výstav, autorských čtení a hudebního programu bude probíhat především v šapitó před pavilonem a ve sbírkových sklenících Flory.

Le Guess Who? 2023 oznamuje kompletní line-up

redakce 19.09.2023

Je libo legendární ESG z jižního Bronxu, která zde předvede svůj vůbec poslední evropský koncert, Alana Sparhawka z Low nebo společné představení Catariny Barbieri a Space Afrika?

Dream Or Die, festival psychedelického snění

redakce 19.09.2023

Nabitý hudební program láká také na výstavu obrazů, poezii, přednášení a další aktivity.

Mladí ladí jazz-fest zatnul do živého

redakce 18.09.2023

K hvězdným jménům světové jazzové a experimentální scény přibyli francouzsko-alžírští Acid Arab kombinující elektronickou hudbu s tradiční arabskou kulturou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace