Zprávy / Pozvánky

Chapelier Fou: návrat šíleného Kloboučníka

Chapelier Fou: návrat šíleného Kloboučníka

redakce | Zprávy / Pozvánky | 08.01.2015

Spojit housle a další akustické nástroje s divnými elektronickými beaty? To zní jako nápad hodný Kloboučníka z Alenčiných dobrodružství v říši za zrcadlem! Právě postava z románů Lewise Carolla - francouzsky Chapelier Fou, dala jméno instrumentálnímu projektu hudebníka Louise Warynskiho, který se 22. ledna představí na večírku EuroConnections. Poprvé navíc vystoupí Chapelier Fou v doprovodu plnohodnotné živé kapely, což slibuje zbrusu nový zážitek.


Louis Warynski z francouzského městečka Metz strávil svoje mládí poctivým cvičením na housle. Teprve na konzervatoři objevil, že vedle klasiky existuje i báječný svět klubové elektroniky nebo rocku. Proč jedno nebo druhé opouštět, když by mohl všechny svoje lásky spojit do jedné? Třicetiletý houslový virtuóz a elektronický alchymista v jedné osobě Chapelier Fou je dnes považován za jednu z hvězd francouzské nezávislé hudby a za své desky si vysloužil srovnání s Four Tetem, Boards of Canada či Owenem Pallettem. Jeho náladové skladby využívají sílu sofistikovaných beatů, do nichž Louis vplétá smyčky z klasické hudby či vlastních kompozic.

Chapelier Fou vzbudil pozornost hned debutovými EPčky Darling, Darling, Darling... a Scandale! Obě vyšly v roce 2009 na proslulém labelu Ici d'ailleurs, který se stará o nahrávky takových osobností jako jsou třeba Yann Tiersen nebo Matt Elliott. Oba jsou velkými fanoušky Chapelier Fou - zatímco prvního jmenovaného houslita zremixoval, druhý zpívá na jeho debutovém albu 613, které vyšlo v roce 2010. "Šílený kloboučník Lewise Carolla miluje hádanky, které jsou zcela absurdní a často ani nemají odpověď. A přesně takové je album 613 – nic v něm není nemožné a při poslechu se cítíte jako ve snu," napsal o desce blog Lamusique à Papa.


Hravé, delikátní a mimořádně vynalézavé - takové jsou i další desky Chapelier Fou - Invisible (2012) a Delta (2014). Skladby se pohybují od sofistikovaného downtempa až po uhrančivý ambient a jsou v nich slyšet neobvyklé nástroje jako je třeba drnkací nástroj buzuki. Chapelier Fou vystupuje na živo sám a jak na pódiu divoce skáče mezi počítačem, klávesami a houslemi, připomíná šíleného vědce, který se snaží stvořit dokonalou hudbu. Jak se mu to daří se budeme moci přesvědčit na jeho druhém pražském koncertě, který proběhne 22. ledna v Paláci Akropolis.

Info

EuroConnections:
Chapelier Fou (fr)
22. 1. 2015 19:30
Palác Akropolis, Praha
Vstupné: 520,- v předprodeji / 580,- na místě

www.facebook.com/events/1567734453441748
www.facebook.com/chapelierfou
www.chapelierfou.com
www.palacakropolis.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Japonské eposy, matematika a prog: Jednota uvádí projekt Poil Ueda

redakce 27.09.2021

Progově velkolepé plochy i mathová rozlámanost, syrovost lidové hudby i sofistikovanost: to je projekt PoiL Ueda, který se představí v Punctu.

Underdogs' slaví páté narozeniny

redakce 27.09.2021

Akce se uskuteční na dvou pódiích se vystřídá široké hudební spektrum tuzemských i zahraničních vystupujících.

Alune Wade zve na africké „rychlé občerstvení“

redakce 26.09.2021

Nenechejme se zmást názvem Alunova nadnárodního sexteta African Fast Food. Pokud už jméno kapely něco symbolizuje, tak rychlost, se kterou hudba dokáže posluchače nadchnout.

Jednota představí japonskou skladatelku Ichiko Aoba

redakce 24.09.2021

Výjimečný úkaz japonské scény se představí v komorním prostoru pražského Puncta v rámci série Jednota.

AlterEcho oznamuje sérii Hluk

redakce 23.09.2021

Hluk je série hudebních večerů zaměřených na experimentální elektroniku z produkce domácích nezávislých labelů.

Fléda slaví dvacet let

redakce 23.09.2021

Svou premiéru v Brně zažije věhlasný berlínský producent Boys Noize. A nebude sám.

Podzimní Potrvá hlučné i tklivé

redakce 21.09.2021

Kavárna, klub, bar - Potrvá. Když otevřete dveře, snadno vstoupíte do našlápnutého koncertu v hudebním klubu, živého baru ale i klidné kavárny. Co nabídne hudební menu?

Zvíře jménem Podzim koncertuje

redakce 21.09.2021

Zvíře jménem Podzim si ještě na podzim střihne pár koncertů, které budou jistě výjimečné, čili neváhejte.

Nový singl Black Holes

redakce 21.09.2021

Po dvou letech do své hudby teď přidávají elektronický element.

VickiKristinaBarcelona přijíždí do Prahy

redakce 20.09.2021

Kapela VickiKristinaBarcelona představuje Waitsovy písně v novém světle, přičemž ctí jejich původní humor a patos.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace