Zprávy / Pozvánky

Chovám v kleci bolševika, zpívá Knížák

Chovám v kleci bolševika, zpívá Knížák

redakce | Zprávy / Pozvánky | 03.06.2013

Ve čtvrtek 20. června 2013 proběhne v pražské Akropolis výjimečný koncert kapely Aktual Milana Knížáka s křtem nového cédéčka Chovám v kleci bolševika.

Aktual, který byl v době svého vzniku v roce 1967 nejzákladnějším kamenem české nonkonformní tvorby, mohl během své existence vystoupit jen několikrát. Přitom svou svobodnou tvorbou ovlivnil v českém podzemí a nezávislé kultuře kdekoho. Soubor po mnohaletém mlčení je dnes po „rekonstrukci“ muzikantsky profesionálnější a zvukově barevnější, přitom si zachovává divokou energii a neobvyklost svých počátků. Zvuk nového Aktualu se od archivních nahrávek zřetelně liší, i když to, že naprostá většina uváděných písní vznikla před více než 40 lety, prakticky nepoznáte. Nejedná se o pietní rekonstrukce dávného repertoáru, nadčasovost a údernost textů totiž nezmizela ani po tak dlouhé době.

Všechna tato tvrzení jsme si mohli v loňském roce ověřit jak v pražském Lucerna Music Baru, tak i v Arše v roce 2011, kde obnovený Aktual vystoupil jako hlavní hvězda festivalu Pocta českému undergroundu. Hudební souznění a odezva publika vnukla hudebníkům, soustředěným kolem Milana Knížáka (zakladatele, výhradního skladatele a textaře souboru), myšlenku na nahrání nového CD. Nově narozený nosič Chovám v kleci bolševika obsahuje 12 písní, z nichž část je nově složena a zbytek tvoří starší repertoár natočený v současné sestavě, mj. i legendární Atentát na kulturu. Bonusem je video z Lucerna Music Baru ze zimy 2012 se čtyřmi živými skladbami a Zastavte všechny války, natočené ve zbraslavské zkušebně Aktualu v roce 2005.

Koncert v Akropoli bude také jejím křtem s kmotrem Čuňasem. Můžeme se těšit na hodinu a půl dravé a nekompromisní hudby. Doporučujeme návštěvu, protože se může stát, že kapela se na dlouhé roky opět odmlčí... CD vydává společnost Šmíraprint za podpory vydavatelství Guerilla Records, které také koncert pořádá.

Hostem Aktualu bude dechový soubor Sen noci svatojánské band z Ústí nad Labem, šílená dechovka, která svou radostnou energií a nevídaným nasazením přímo navazuje na klasický repertoár SNSB (vzniklého roku 1973 kolem výtvarníků z Křížovnické školy čistého humoru bez vtipu). Úderem sedmé hodiny začne koncert dobrou českou písničkou: zazní tradiční písně od Kmocha, Vejvody, Bondyho a dalších.

Info

Křest alba Chovám v kleci bolševika
Aktual a Milan Knížák + Sen noci svatojánské band
20. 6. 2013 20:00
Palác Akropolis, Praha

www.palacakropolis.cz/program/2013-06-20
www.facebook.com/events/525839837453212/?fref=ts
www.guerilla.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

KoRn jsou zpět

redakce 17.11.2019

KoRn jsou často označováni za průkopníky nu-metalu, tedy stylu, jenž kombinuje metal s prvky jiných hudebních stylů.

Ash oslaví své výročí i v Praze

redakce 17.11.2019

Trojalbum Teenage Wildlife sleduje kariéru skupiny od jejich prvního hitu Jack Names The Planets až ke skladbě BuzzKill.

Kasárna Karlín nabídnou Svatomartinské slavnosti, filmy, koncerty i přednášky

redakce 17.11.2019

Bohatý program probíhá během chladných měsíců ve vnitřních vytápěných prostorách tohoto jinak prázdného a nevyužívaného klasicistního skvostu v centru Prahy.

Soulové legendy Incognito představí v Praze nové album

redakce 16.11.2019

Britská skupina Incognito, která rozdává soulové a funkové vibes už neuvěřitelných čtyřicet let, se vrátí do Lucerny.

Katarína Máliková po troch rokoch vydáva nový album

redakce 15.11.2019

Autorka prekračuje hranice žánru world music a posúva sa do nových, pre ňu neprebádaných zdrojov zvuku a práce s vlastným hlasom.

Promoe s novou deskou ve Futuru

redakce 15.11.2019

Rekordman v počtu koncertů v Čechách z řad zahraničních rapperů? Promoe přijíždí do pražského Futurum Music Baru.

Kapela 10 000 Russos se vrací do Prahy se třetím albem

redakce 15.11.2019

Jestli zařadíte 10 000 Russos mezi drone rock, krautrock nebo ostrý shoegaze je vlastně jedno, klíčové je zažít je naživo.

Elpida a Václav Havelka chystají narozeninové turné

redakce 14.11.2019

Deset let vystupují po boku Václava Havelky z Please the Trees a na rok 2020 společně chystají narozeninové turné.

Severská elektronická smršť v MeetFactory

redakce 14.11.2019

Smršť představující současnou elektronickou scénu dorazí ze severu do smíchovské továrny.

Velebné muzikantství Flook

redakce 12.11.2019

Instrumentální mistrovství čtyř hráčů a vynalézavá, brilantní schopnost reagovat na sebe navzájem.