Zprávy

CinEd rozšiřuje kolekci o experimentální a dokumentární filmy

CinEd rozšiřuje kolekci o experimentální a dokumentární filmy

redakce | Zprávy | 31.01.2021

CinEd, v Česku zastoupený Asociací českých filmových klubů (AČFK), do mezinárodní kolekce pro školy zařadil litevské dokumentární filmy, experimentální filmy a filmy z počátku kinematografie. Také tentokrát je v kolekci český zástupce, experimentální film Rhupus Thypina. Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd se představí 1. a 3. února 2021 během Festivalu umění a kreativity, ten vysílá online pražský DOX.

CinEd vede učitele a studenty k umělecky hodnotným filmům, učí je, jak se na ně dívat a jak o nich přemýšlet. „Snažíme se mladým divákům nabídnout všeobecný přehled, získat gramotnost a zprostředkovat setkání s takovými filmy, které běžně nepotkají,” říká Eva Spilková, koordinátorka projektu, jehož dosavadní kolekce pokrývá historické, současné i animované filmy. Součástí nabídky, která je bezplatná, jsou výukové materiály, které jsou pochopitelné i pro ty nejmladší diváky.

V tomto roce přibývají v jeho kolekci pásma Znovuvynalezená kinematografie, v němž je právě český zástupce Rhupus Thypina (2014) v režii Alexandry MoralesovéGeorgy Bagdasarové, Z počátku kinematografie a Litevský program dokumentárních filmů. „Česká republika se počtem obsazení filmových zástupců v kolekci zařadila na úroveň francouzských a španělských velmocí. Jsme hrdí na to, že se AČFK podařilo vyslat do evropských lavic již tři tuzemské tituly,” říká Eva Spilková. K uvedení a práci s novými pásmy využije CinEd první příležitosti v rámci Festivalu umění a kreativity, který pořádá DOX a Společnost pro kreativitu ve vzdělání. „Srdečně zveme pedagogy, pracovníky kulturních center i všechny zájemce o filmovou výchovu, stejně jako ty nejdůležitější – mladé diváky s chutí experimentů,” říká Eva Spilková.

CinEd spolu s Free Cinema v rámci online festivalu nabídne workshop „Já to nechápu! Co je to experimentální film?” zaměřený na pásmo Znovuvynalezené kinematografie pro děti od 13 let ve středu 3. února od 18:00. Předcházet mu bude seminář „Jak pozvat film do školních lavic? A co spojuje kata a světýlko?” pro učitele a veřejnost, který v pondělí 1. února od 15:00. představí práci s filmy, které se ve výuce osvědčily. Obě akce proběhnou pro registrované zdarma.

Vložením nových pásem se symbolicky uzavírá první pětiletá část projektu pod francouzským vedením. Znovuvynalezená kinematografie otevírá cestu k málo poznané tvorbě. Filmy zastoupené v této sekci nevyprávějí příběhy jako spíš ukazují dobrodružství barev, tvarů, materiálů; ukazují filmový pás zblízka – škrábance, perforace, dělení mezi filmovými políčky – a odhalují počátky filmu. Litevský program dokumentárních filmů tvoří krátké filmy Sny staletých (1969) Robertase Verby, Cesta lukami zahalenými v mlze (1973) Henrikase Šablevičiuse a Sám (2001) Audriuse Stonyse. Pásmo rozšiřuje geografické hranice sbírky CinEdu, především představují poetické dokument – nabízejí jemné hry světla, vizuální metafory, zvuky všech barev.

Info

CinEd
web projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Novi_sad a Kurws v Punctu

redakce 07.12.2021

Dva koncerty festivalu Stimul přinášejí odlišné pohledy na hudbu, a to v pojetí úderného polského tria a řeckého zvukového umělce.

Zrcadla ve tmě uvidí diváci online

redakce 07.12.2021

Autentická sonda do duší mileniálů Zrcadla ve tmě se divákům poprvé představila na letošním MFF Karlovy Vary.

Full Moon Coffee: Guatemala plná čokolády a ostružin

redakce 06.12.2021

Je libo kávu zn. Full Moon? Očekávejte opojnou čokoládovou chuť s ozvěnami ostružin, ideální na následující studené měsíce.

Bulp a singel Mahri

redakce 06.12.2021

Samo Štefanec nedávno odprezentoval novú sólovú verziu svojej live show a taktiež oznámil, že sa vo svojej tvorbe zameria viac na klubové tanečné tracky.

Dunaj duní: živě, knihou i výběrovou nahrávkou

redakce 06.12.2021

Kapela Dunaj před koncem roku zve na koncerty, vydává limitovanou reedici Rosolu a CD-knihu Best of výběru.

Grape festival sa sťahuje do Trenčína

redakce 06.12.2021

Festival Grape zverejnil svoje nové miesto konania. Dočasným domovom mu bude letisko Trenčín, v pláne je nový areál v Trnave. Kde, kdy a s kým?

Eurosonic Noorderslag proběhne online

redakce 05.12.2021

Již v loňském roce takto nabídl evropským hudebníkům možnost představit svou tvorbu a profesionálům z hudebního průmyslu příležitost navštívit konferenci online, zúčastnit se panelů a diskusí.

LawD s novým EP

redakce 05.12.2021

EP je konceptuálně vystaveno kolem písmene F a provází ho celým projektem jak v grafické podobě, tak se odráží v textech jednotlivých písní.

Giudi představuje singl Jezinky

redakce 05.12.2021

Zpěvačka Giudi představuje singlem Jezinky světu svůj pohled na tajemnou českou mytologii.

Dočasná utopie pražských raves knižně - Location TBA

redakce 04.12.2021

Kniha textem i obrazem sleduje práci několika promotérských kolektivů, které jsou v různé míře propojeny podobnou estetikou a přístupem k organizaci večírků.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace