Zprávy

Clarinet Factory míří na World Music Expo

Clarinet Factory míří na World Music Expo

redakce | Zprávy | 03.09.2015

Clarinet Factory, kteří loni vydali nejen v tuzemsku vřele přijaté dvojalbum Worx and Reworx čítající pomyslné "best of" a remixy od renomovaných osobností zahraniční i české elektronické scény, byli jako teprve druhá domácí kapela v historii pozváni na mezinárodní hudební veletrh World Music Expo (WOMEX). Účast na prestižní přehlídce, která letos proběhne od 21. do 25. října v Budapešti a Clarinet Factory na ní zahrají 23. 10. v Club Duna, však není zdaleka jediným zahraničním úspěchem této čtyřčlenné formace tvořící hudbu napříč žánry.

"Naše zahraniční aktivity se rodily dlouhá léta, museli jsme opravdu uzrát, než se zjistilo, že máme v konkurenci tisíců skvělých hudebníků co nabídnout. Ale má na nich velký podíl také systematická práce naší manažerky, bez toho by to asi nešlo. V případě Womexu tomu předcházela práce na jiných showcasech, např. na Czech Music Crossroads v Ostravě. Tam jsme byli velice úspěšní a někteří lidé, kteří zasedli v porotě Womexu, nás slyšeli již tam," komentuje to kapelník Jindřich Pavliš.

Pavliš se zároveň také ohlíží za dalším letošním velkým úspěchem Clarinet Factory, tedy cenou Herald Angel, kterou kapela získala v srpnu společně se souborem VerTeDance za představení Korekce, jež CF naživo doprovázejí: "Zkušenost z Fringe festivalu je nepřenosná. Hráli jsme deset představení Korekce s tanečníky z VerTeDance a dva klubové koncerty, promovali jsme to i na ulici. Je tam obrovská konkurence, 3200 inscenací a performancí, o to víc jsme rádi, že jsme získali prestižní cenu Herald Angel, která je udělována jen několika produkcím."


Společně s VerTeDance se Clarinet Factory, jejichž hudba je běžně ke slyšení na vlnách britského rádia BBC 3 v sledovaných pořadech jako Late Junction apod., chystají na podzim kromě několika vystoupení v ČR vypravit i do dalších zahraničních destinací, konkrétně do Kodaně, Moskvy, Kolína nad Rýnem, v plánu je prý také Itálie a Baskicko. Kromě hraní s VerTeDance Clarinet Factory čeká i koncert v Londýně. Konkrétně 13. listopadu v St. Hackney, kam si je pozvali Hidden Orchestra, kteří přispěli na loňské dvojalbum remixem skladby 5 Steps.

"Naše hráčská vybavenost je ovlivněna nároky klasické hudby, takže si na klarinety můžeme dovolit cokoliv, a to je slyšet. Jsme spolu přes dvacet let a to je taky slyšet. Naše hudba je pro leckoho překvapením, osciluje na pomezí žánrů, experimentuje, třeba s elektronikou, ale je velmi přístupná. Je tomu tak díky Vojtovu zpěvu a Pepínovým schopnostem napodobit na basklarinet basu i bicí zároveň, díky skladatelským a aranžerským schopnostem nás všech, díky velké sebereflexi a autocenzuře, která nepustí na podium nepřesvědčivé kousky. Hlavně ale díky společnému tahu a dobré náladě. Je to vlastně normální kapela hraná nenormálně na klarinety, čímž to dostává jinou živou energii," zamýšlí se Pavliš nad tím, co stojí za stále vzrůstajícím zájmem o tvorbu Clarinet Factory v ČR i zahraničí.

Že kapela rozhodně nemíní usnout na vavřínech potvrzuje i fakt, že už pomalu ale jistě začíná pracovat na novém albu, které by mohlo spatřit světlo světa příští rok na podzim. Mezitím ale o Clarinet Factory zajisté ještě uslyšíte. Třeba v souvislosti s jejich jediným regulérním podzimním koncertem v ČR, který proběhne 16. 10. v rámci festivalu Jazz Goes To Town v Hradci Králové nebo dalšími zajímavými koncertními aktivitami, jež pozvolna dostávají konkrétní obrysy...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kultovní polský punk a další v Kabinetu

redakce 28.02.2020

Legendární polská punkrocková kapela Moskwa, synťákové americké duo Boy Harsher i makedonští Bernays Propaganda v Kabinetu.

Kultivovaná Mgła a zhoubný i ujetý doprovod

redakce 28.02.2020

Poláci jsou perfekcionisté, takže atmosféru navíc umocňují promakanými světly doplněné mlhou. Fanoušci se mohou těšit na precizní set nejen od Mgła.

Vypusťte vzteklého psa na Děti deště a Nusle

redakce 28.02.2020

Beznadějný únik z propasti hluku, exploze barbarských riffů a krvelačný útok paleolitickou zbraní. Všechno v jednom.

Berlínská elektronika i jazz v Docku

redakce 27.02.2020

Budete moci zažít experimentální, ambientní elektroniku i svěží moderní jazz v provedení protřelých a uznávaných hudebníků.

Vydejte se na kosmickou pouť s Festivalem otrlého diváka

redakce 27.02.2020

Festival otrlého diváka si klade za cíl navrátit kinu jeho původní roli atrakce a nezapomenutelného společného zážitku.

Alva Noto přenese audiovizuální experiment na taneční parket Echoes

redakce 27.02.2020

Tvorba originálního hudebníka se pohybuje na pomezí zvukových a obrazových médií, na hraně ambientu a tepající taneční elektroniky.

Vinyla 2019: B4, Margo a aktivity klubu Punctum

redakce 26.02.2020

Vítězové IX. ročníku hudebních cen Vinyla byli vyhlášeni v průběhu slavnostního večera v pražském Lucerna Music Baru.

Žižkovská Noc znovu bez žánrového omezení a předsudků

redakce 26.02.2020

Na pódiích čtyřiceti pražských klubů, divadel, střešních kaváren či zapadlých hospůdek se vystřídá více než 350 interpretů.

Giudi vydává singl

redakce 26.02.2020

Jako každý z nás, i Sleeping Boy má své stinné kapitoly a hledá svobodu. Kdo je Sleeping Boy, který stojí za hudební stránkou?

Techno dechovka Meute představí nové album v Praze a na Colours

redakce 26.02.2020

Formace spojuje hypnotické techno a strhující dechovou hudbu, osvobozuje elektronickou hudbu od dýdžejského pultu.