Zprávy / Festivalové

Kdo je kdo na Colours: Tomahawk Superorchestra

Kdo je kdo na Colours: Tomahawk Superorchestra

redakce | Zprávy / Festivalové | 04.03.2013

Festival Colours of Ostrava představuje další várku kapel, jejichž záběr je o to roztodivnější, oč větší je jejich kvalita. Napříč žánry, napříč styly, skrz naskrz dobrou muzikou. To dokládají další čtyři jména.

Woodkid, alias Yoann Lemoine, uznávaný francouzský tvůrce vizuálně sugestivních videoklipů pro Katy Perry nebo Lanu Del Rey zahraje s kapelou na Colours v rámci turné k očekávané nové desce The Golden Age. Woodkidova elektroakustická hudba má široký záběr a on sám neskrývá, jak hodně ho ovlivnili Nick Drake (ten prý ze všeho nejvíc), Leonard Cohen, Bob Dylan, Rufus Wainwright, Depeche Mode, Phil Glass, The Shoes a Vivaldi. Jako filmař a fotograf se zase hlásí ke Gus Van Santovi, Wesu Andersonovi, Wimu Wendersovi a francouzské nové vlně na čele s Françoisem Truffautem a Jean-Luc Godardem. Z fotografů zmiňuje nejvíc „hledače neobvyklých míst“ Stephena Shoreho.

Vystudoval ilustraci a animaci, pracoval v knižním nakladatelství, spolupracoval s režiséry Lucem Bessonem a Sofií Coppola a postupně přešel k reklamě, v níž se brzy zařadil mezi nejvyhledávanější tvůrce své generace, zvlášť po zveřejnění vtipného videa Aides Graffiti. Výčet jeho ocenění, včetně nominace na Grammy, je dlouhý, ale největší popkulturní záseky získal s videoklipy pro Katy Perry, Taylor Swift, Mobyho, Lanu Del Rey nebo Rihannu, jejichž milionová sledovanost na YouTube mu vynesla status hvězdy. Na koncertech pod Eiffelovou věží a v Grand Rex dokázal, že vše, čím zaujal skrze média, umí ve strhující show přenést i na pódia, kterým vévodí obří projekční plátna, na nichž paralelně s hudbou probíhá děj Woodkidových filmových fantazií.

Dubstep, soul, ambientní elektronika, jazz i dub se prolínají v atmosférických skladbách. Sedmičlenní Submotion Orchestra z Leedsu patří k nejzajímavějším britským hudebním projektům poslední doby. Od roku 2009 přišla kapela s něčím neobvyklým: v atmosférických skladbách překlenula zdánlivou propast mezi subbassovým groovem dubstepu, ambientní elektronikou, akustickým jazzem a výsledek dokázala přenést na pódia, kde nad vším vykvétá vzdušný soulový hlas zpěvačky Ruby Wood, podkreslený trumpetistou Simonem Beddoem, expertem na avantgardní jazz.

Debutové album Finest Hour provázely nadšené recenze a upozornění, že Submotion Orchestra nespadají do žádné standardní kategorie. Okamžitě upoutali pozornost chválou jinak šetřícího Gillese Petersona, zaujali na festivalech v Glastonbury nebo Outlook a získali pověst podmanivé kapely, schopné přimět publikum „tleskat, tančit, zpívat a plakat“. Loňské druhé album Fragments výjimečnou pozici Submotion Orchestra na evropské scéně potvrdilo, stejně tak názor, že pro dosažení maximálního prožitku z jejich hudby zůstávají klíčové koncerty.

Frontman Faith No More Mike Patton přiveze na Colours superskupinu Tomahawk! Tomahawk jsou Duane Denison (Jesus Lizard, Unsemble), Mike Patton (Faith No More, Fantômas), John Stanier (Helmet, Battles) a Trevor Dunn (Mr. Bungle, Fantômas). Na Colours přijíždějí s novým albem Oddfellows, na kterém pracovali dlouhých šest let a znovu s ním vstoupili do samého středu rockového tornáda.

Od založení v roce 2000 stíhalo Tomahawk velké očekávání, superskupiny přece jenom někdy příliš nefungují, první dvě úspěšná alba Tomahawk (2001) a Mit Gas (2003) ale prokázala, že i tolik výrazných osobností - zvlášť s přihlédnutím na Pattonovu roztěkanou genialitu - dokáže táhnout za jeden pořádně tlustý, nápaditý a originálně spletený rockový provaz.

Patton vedl či vede vlastní kapely Mr. Bungle, Fantômas, Peeping Tom, spolupracoval s The Dillinger Escape Plan nebo s avantgardním jazzmanem Johnem Zornem, s rakouským elektronikem Christianem Fenneszem nebo s Björk. Založil také experimentální a obskurní hudbě otevřený label Ipecac Recordings, u kterého vycházejí i Tomahawk. Jejich šest let staré album Anonymous uhánělo po indiánských pláních a skupina s ním výrazně a nadčasově vybočila, s Oddfellows se ale vrátila na ty rockové, kdy se podle Denisona pokusila restartovat období desky Mit Gas, ale s ještě větší energií a za přispění nového baskytaristy Trevora Dunna, svého starého známého. Podle vysokého hodnocení Metacritic se jim to podařilo.

Colours of Ostrava je multižánrový mezinárodní hudební festival každoročně pořádaný v Ostravě. Od loňského roku se koná v prostředí Dolních Vítkovic - bývalém areálu hutí, dolů a železáren. První ročník proběhl v roce 2002.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Chris Dave na Strunách podzimu

redakce 23.09.2019

Na festival Struny podzimu se po sedmi letech od jeho objevu pro pražské publikum vrátí fenomenální bubeník Chris Dave.

Green Day dorazí na Rock for People

redakce 23.09.2019

Rock for People v příštím roce naplní přání fanoušků. Oznamují první hvězdu, kterou bude punk rocková legenda Green Day.

Le Guess Who? 2019 oznamuje program

redakce 20.09.2019

Nejprogresivnější holandský festival, který se soustředí na bourání hranic a hudbu definující žánry celého světa, oznamuje kompletní soupisku pro letošní ročník.

Letošní Ji.hlava bude rozmanitá

redakce 20.09.2019

V nabitém programu nebudou chybět české a zahraniční premiéry, velká přehlídka erotiky v dokumentu i retrospektiva Mana Raye.

Moravský podzim jubiluje i se Suzanne Vega

redakce 19.09.2019

Posluchačům během tří týdnů předkládá festival mix devatenácti pestrých akcí prezentujících hudbu od 17. století po současnost.

RefuFest i letos

redakce 17.09.2019

Festival RefuFest vytváří prostor pro setkání lidí ze všech koutů světa a vyjadřuje solidaritu s uprchlíky.

Struny podzimu zveřejnily první část doprovodného programu

redakce 16.09.2019

Týden americké hudby přinese hudební maraton či křest knihy skladatele Johna Cage.

Zimní verze Hradeckého slunovratu ve znamení vozíku pro paní Helu

redakce 15.09.2019

„Umožněme paní Hele přijet na Hradecký slunovrat“. S tímto mottem probíhá crowdfundingový projekt, organizovaný týmem festivalu Hradecký slunovrat a Charitou Opava.

Signal Festival bude provázet téma revoluce

redakce 14.09.2019

Chystá největší instalaci ve své historii i světelné dílo od architektky Evy Jiřičné.

Bubeník Chris „Daddy“ Dave zesílí ozvěny JazzFestu Brno

redakce 13.09.2019

Kromě moderního jazzu a hip-hopu hraje kapela coververze inspirované motivy ze skladeb Jimiho Hendrixe, Radiohead, Waynea Shortera a mnoha dalších.