Zprávy / Ceny/Awards

Čtvrtá Vinyla zná své vítěze: Dva, Schwarzprior a audiokniha Solaris

Čtvrtá Vinyla zná své vítěze: Dva, Schwarzprior a audiokniha Solaris

redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 08.02.2015

V pražském Lucerna Music Baru byli vyhlášeni vítězové IV. ročníku hudebních cen Vinyla. Ocenění našla své majitele ve třech kategoriích: za Desku roku kritici zvolili nahrávku Nipomo skupiny Dva, Objevem roku jsou ostravští Schwarzprior, Počinem roku pak hudba k audioknize Solaris studia Needles.

„Letos nominacím vévodila především smíšená dua a možná tato skutečnost ukazuje na jeden z výrazných aktuálních trendů,“ vysvětluje za koordinátory ceny Pavel Uretšlégr. „Pomyslný Černý Petr připadl duu Kalle, jemuž se povedlo získat nominaci jak v kategorii Objev, tak v kategorii Deska roku, ale nakonec žádnou neproměnili. Ostatně samotné nominace považujeme za podstatnější než vyhlašování absolutních vítězů, což v hudbě ani dost dobře nejde. Nominace lépe ukazují širší spektrum kvalitní hudby, a o to nám primárně jde.“

Oceněním pro vítěze se stala LP deska, která vyšla v limitované edici sto kusů a obsahuje po jednom hudebním tracku od všech nominovaných. O letošní obal se postarala umělecká skupina Rafani, která také vinyl pro jednotlivé vítěze autorsky dotvořila. „Obal se skládá z očíslovaného výčtu zdánlivě nahodilých slov a výroků, kterým Rafani reagují na utváření hodnotových systémů, a potažmo na udělování cen v obecné rovině, neboť ty jsou také určitou hierarchizací,“ doplňuje za koordinátory hudebních cen Vinyla Tomáš Grombíř. Vyhlašovací ceremonie proběhla pod taktovkou dua Jiří Havelka a Ondřej Cihlář z Divadla Vosto5. Během večera vystoupily skupiny Kalle (nominace Deska + Objev), Vložte kočku (loňští držitelé Desky roku) a Dva (aktuální laureáti Desky roku). Ocenění předali současní či bývalí členové Rady hudebních cen Vinyla Karel Veselý, Jana Grygarová a Ian Macháček. Rada funguje jako odborný garant a ideově formuje směřování ceny – především každoročně sestavuje porotu a dohlíží nad regulérním průběhem ceny.

(Deska roku) Kdyby Honza a Bára Kratochvílovi nahráli jedinou desku a tou byla právě Nipomo, vše by bylo naprosto v pořádku. Ne snad, že by zbytek diskografie pokulhával, ale třetím albem definitivně podtrhli svou jedinečnost na domácí scéně, ba dokonce i v zahraničí. Na Nipomo je zkrátka všechno, co definuje Dva – ulítlost, zábava, euforie a neuchopitelnost. Bylo by skvělé, kdyby se některé nejmenované světové servery zaměřily na nadžánrové poklady jako Dva, než aby glorifikovaly tvůrčí mrzáky. (Ian Macháček)

(Objev roku) Jen málokteré kapele odpustíte tolik drzosti, rouhání a názvy skladeb jako je Smrt, láska, chcaní. Móda? Manýry? Extravagance? Málokdy zní termín audiovizuální teror tak přiléhavě jako u projektu Schwarzprior, hlásící se k odkazu EBM i gotické scény. Jestli si ostravská trojice studentů umění svým debutem IDDQD u Polí5 pojistila nesmrtelnost, se ukáže, až bude celá jejich generace mrtvá. Schwarzprior – objeveni roku 2014. (Jana Grygarová)

(Počin roku) Jonáš Rosůlek a Adam Boháč, dříve známí jako duo Fremeni, nyní pracující také pod hlavičkou studia Needles, se po řadě komerčních zakázek rozhodli dotvořit devítihodinovou, dvacet let starou audioknihu Solaris a vtáhnout do jejího vesmíru nové posluchače. Hlas zesnulého Richarda Honzoviče doplnili o čerstvé nahrávky hlasu jeho dcery, zejména pak ale vemlouvavý přednes podkreslili ruchy a syntetickým ambientem, které prokazují jejich mimořádný cit pro dokreslení atmosféry jednoho z nejnadčasovějších sci-fi podobenství. Podařilo se jim jak vystihnout chladnou, ale zároveň vábivou náladu knihy, tak posílit sugestivitu jejího přednesení. Dotvořenou audioknihu Solaris lze vnímat též jako velmi sebejistý krok na neprobádanou půdu, k němuž dochází v době, kdy v českém prostředí stoupá zájem o tento formát, ale takřka nikdo s ním kreativně nepracuje. (Viktor Palák)

Info

Cenu Vinyla iniciovalo a produkčně zajišťuje občanské sdružení Goliart, zastoupené Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. V I. ročníku Vinyly byly oceněny v jednotlivých kategoriích skupina B4 za album Didaktik Nation Legendary Rock (Deska roku), Fiordmoss (Objev roku) a festival Creepy Teepee (Počin roku). Ve II. ročníku byly oceněny Květy za album Bílé včely, objeveny Planety a ceněny Vydavatelské aktivity Polí5. V předposledním III. ročníku si ocenění odnesly Vložte kočku, Nylon Jail a Piana na ulici coby Počin roku 2013.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hudební ceny Břitva 2018 ovládli Drom

redakce 05.06.2019

České rockové ceny Břitva oznamují výsledky za rok 2018, které určilo hlasování 40 takto publicistů z několika magazínů.

Břitva oznamuje část nominací za rok 2018

redakce 24.05.2019

České rockové ceny Břitva, orientované na převážně tvrdší odrůdy metalu či hardcore punku, vyhlašují nominace za sezonu 2018.

Nejlepší vinyl roku 2018 podle Vinyl Disk

redakce 06.05.2019

Výsledky Best Czech Vinyl Disk dalo dohromady 76 hlasujících, aktivních lidí ve scénách, kterou propojuje láska k vinylu.

Hledá se Best Czech Vinyl Disk 2018

redakce 21.03.2019

Anketa o nejlepší tuzemskou gramodesku očima posluchačů a podporovatelů, tedy Best Czech Vinyl Disk, startuje 12. ročník.

Oscary pro Zelenou knihu i Queeny

redakce 25.02.2019

Režisér Peter Farrelly si za snímek Zelená kniha odnesl cenu americké filmové akademie Oscar pro nejlepší film roku...

Výsledky VIII. ročníku hudebních cen Vinyla

redakce 13.02.2019

Je dobojováno, je oceněno. Deska roku, objev roku a počin roku 2018 podle kritiků z Rady hudebních cen Vinyla.

Grammy 2019 ovládl Childish Gambino

redakce 11.02.2019

V pořadí již jednašedesáté udílení Grammy Awards ovládl Childish Gambino. Uspěli také St. Vincent nebo Laurie Anderson.

Ceny Anděl ohlásily své nominace

redakce 24.01.2019

Nejstarší tuzemské odborné hudební ceny Anděl ohlašují letošní nominace a to jak v hlavních, tak v žánrových kategoriiích.

Osmá Vinyla zná své nominace

redakce 11.12.2018

Nejen hudebníci, ale také nová jména a aktivity na české nezávislé hudební scéně, takové jsou letošní nominace cen Vinyla.

Břitvu ovládly (koncertní) návraty

redakce 04.06.2018

České rockové ceny Břitva vyhlašují konečné výsledky za rok 2017, které stanovilo hlasování 36 publicistů z několika magazínů.