Zprávy / Předbíháme

Čtyřicet let a pořád nikdo neví, kdo jsou Residents!?

Čtyřicet let a pořád nikdo neví, kdo jsou Residents!?

redakce | Zprávy / Předbíháme | 17.01.2013

The Residents letos oslaví v rámci turné s názvem Wonder of Weird již čtyřicet let nespoutané kreativity. Během turné chce kapela tentokrát klást důraz především na hudební složku jejich vystoupení. "Kapela požírá a přetváří svou klasickou tvorbu jako hladový kůň vdechující slámu za plného trysku," popisuje koncertní proměnu kapely zpěvák a frontman Randy. Residents zredukují nástrojové obsazení pouze na klávesy, kytaru a zpěv avytvoří tak nekonvenční a energické "power-trio", které představí publiku průřez svou rozsáhlou tvorbou za čtyři dekády své existence. V Praze se kapela představí 11. května 2013 v Paláci Akropolis v rámci koncertní série Prague International Bluenights, o den později, 12. května, zaplní olomoucké Moravské divadlo. Pojďme slavit sex, pokrčení rameny a anti-rock'n'roll: Wonder of Weird.

Tvorba The Residents je založena na principu tajuplnosti a důsledné anonymitě (členové se nedávno objevili pouze jako Randy, Chuck a Bob). Kapela skrývá svou totožnost pod různé masky - nejznámější je maska v podobě oční bulvy. Přesah do divadla je možno ilustrovat nejen užíváním masek, ale také loutek a kostýmů. Ve své tvorbě se jim vždy dařilo využívat všechna nová média: v hudební oblasti jsou průkopníky práce s nahrávacím studiem jako hudebním nástrojem. Vždy o krok napřed pracovali s novými technologiemi, už v roce 1994 ve spolupráci The Voyager Company je vydán první interaktivní CD-ROM Freak Show.

Za ikonu experimentální hudby jsou považováni již téměř čtyřicet let. Kromě jejich průkopnické hudební činnosti se skupina považuje i za původní tvůrce umění performance a hudebního videa. Dvě jejich videa najdeme ve stálé sbírce Muzea moderního umění (MoMA New York, USA) a zmíněný CD-ROM Freak Show byl zahrnut do nedávné výstavy Looking at Music 3.0, rovněž pořádané v MoMA. V roce 2010 uspřádala olomoucká Galerie Caesar výstavu The Residents – retrospektiva a unikátní představení Nejkrásnější květiny ze skladeb The Residents, kde společně vystoupili Randy, zpěvák The Residents a skupina Už jsme doma.

Od roku 1972 jsou výraznou součástí amerického undergroundu a nyní The Residents oslavují na turné The Wonder of Weird. Vzhledem k tomu, že vydali deset DVD a šedesát epizod internetového seriálu, daří se jim i ve světě digitálních médií. Aby toho nebylo málo, nedávno skončilo světové turné o sedmdesáti vystoupeních pod názvem The Talking Light. Teď jsou zpátky v plné polní.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Do nejhlubších zákoutí vlastní duše. Nick Cave se vrátí do Prahy.

redakce 18.10.2019

S nečekaným, ale o to vřeleji přijatým novým albem Ghosteen vyráží Nick Cave and The Bad Seeds do světa a oznamují evropské turné na jaro 2020, které zahrnuje i Prahu.

Russian Circles a Torche společně v Praze. Kombinace snů.

redakce 08.10.2019

Full Moon Forum a Lucerna Music Bar uvádějí v rámci oslav deseti let magazínu Full Moon dvoják Russian Circles + Torche.

Výživná výběrovka z festivalu Off je na Spotify

redakce 14.07.2019

Blíží se jeden z každoročně nejsilnějších evropských festivalů, polský Off dává už léta prostor zajímavé alternativě i těm největším jménům současného hudebního světa.

Tycho se vrací do Prahy

redakce 23.05.2019

Na Grammy nominovaná downtempová formace Tycho na letošní rok chystá změnu zvuku a desku Weather. Představí ji i v Praze.

Britské kouzlo americany: Jade Bird

redakce 17.05.2019

Jejím poznávacím znakem je výrazný vokál, silná melodie a schopnost tlumočit americký folk svým evropským vrstevníkům.

Godsmack poprvé v České republice

redakce 30.04.2019

Energické kvarteto v čele s charizmatickým zpěvákem a kytaristou Sullym Ernou vystoupí ve Velkém sále pražské Lucerny. O den dříve, než se původně plánovalo.

Yungblud se na podzim vrátí do Prahy

redakce 11.02.2019

Po vyprodaném lednovém koncertu Yungblud oznamuje velké turné, při kterém na podzim zahraje také v pražském klubu Roxy.

Blood Red Shoes vezou novou desku

redakce 10.02.2019

I když desku Get Tragic provázela smůla, je venku a Blood Red Shoes oznámili turné, včetně koncertu v Lucerna Music Baru.

Archive oslaví v Praze své čtvrtstoletí

redakce 29.01.2019

Skupina Archive slaví neuvěřitelných 25 let své činnosti, která zahrnuje 12 studiových alb. Velká oslava v Paláci Akropolis.

Popová Tove Lo v české premiéře

redakce 27.01.2019

Nejsmutnější dívka Švédska? Tove Lo hostovala v mnoha skladbách známých interpretů, v Praze se však představí sólo.