Zprávy / Pozvánky

David Lang a postmoderna na Vítkově

David Lang a postmoderna na Vítkově

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.09.2015

Struny podzimu poctí svou návštěvou další z nejvýznamnějších současných skladatelů – po loňském setkání se Stevem Reichem se může festivalové publikum těšit na jednoho z nejinvenčnějších komponistů dneška, postminimalistického Davida Langa a provedení jeho Pulitzerovou cenou oceněných novodobých pašijí na motivy Andersenovy pohádky, na Strunách podzimu umocněných unikátní chrámovou atmosférou vítkovského památníku.

David Lang (1957), spoluzakladatel legendární newyorské formace Bang on a Can, neustále překvapuje novými hudebními formami a hudbou, která odolává jakékoliv kategorizaci, přitom vždy s úctou ke klasickým tradicím. Jeho rozsáhlý katalog zahrnuje opery, orchestrální, komorní i vokální skladby, proslavil se i scénickou a filmovou hudbou, naposled k oscarovému filmu Velká nádhera. Struny podzimu uvedly již řadu děl za osobní účasti jejich tvůrce (vedle Reicha H. Goebbels, G. Bryars či M. Nyman), nyní je doplní – po loňské ochutnávce v podobě skladby World to Come v podání violoncellistky Mayi Beiser – i David Lang, v sezóně 2014/15 rezidenční skladatel rotterdamského De Doelen.


Skladba the little match girl passion, New Yorkerem označená za nejoriginálnější a nejsilnější hudbu posledních let, vznikla přímo pro Theatre of Voices. Hillierův soubor ji poprvé uvedl v roce 2007 v Carnegie Hall a za nahrávku skladby získal cenu Grammy. I ark luggage napsal Lang pro Hillierův ansámbl, resp. pro jeho sopranistku Else Torp, která skladbu na text Petera Greenawaye v roce 2012 premiérovala se Smith Quartetem. V Národním památníku na Vítkově ji doprovodí pražský Epoque Quartet (David Pokorný, Vladimír Klánský, Vladimír Kroupa a Vít Petrášek).

Paul Hillier je na slovo vzatý specialista na vokální umění, "čehokoliv se dotkne, promění ve vokální poklad" (New York Times). Kromě Theatre of Voices založil světoznámý Hilliard Ensemble (který společně s Janem Garbarkem zahajoval Struny podzimu v roce 2010) i kodaňský soubor Ars Nova a působí též jako šéfdirigent irského Národního komorního sboru.

Info

Struny podzimu:
David Lang (us), Paul Hillier (uk), Theatre of Voices
12. 10. 2015 19:30
Národní památník na Vítkově, Praha

www.facebook.com/events/554527918019508
www.facebook.com/strunypodzimu
www.strunypodzimu.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Večer s Kateřinou Šedou na Moje kino Live

redakce 04.03.2021

Umělkyně bude během živého přenosu hovořit o projektech, jež můžou ostatní motivovat k vlastní aktivitě, a tím jim pomoci překlenout aktuální složitou dobu.

Otvorená výzva na tretí ročník festivalu Tehláreň

redakce 28.02.2021

Cieľom festivalu je sieťovať komunitu mladej generácie umelcov zo Slovenska a okolitých štátov, ktorá sa môže v neformálnej atmosfére vzájomne spoznať medzi sebou.

Akci Národ sobě – kultura podpoří i Morcheeba

redakce 26.02.2021

Koncert Národ sobě – kultura tobě je postavený především na neobvyklých nebo ne často slýchaných kooperacích.

Madhouse Express vs. Weird Visuals vs. stream

redakce 25.02.2021

Spojení psychedelického rocku a osobitého projevu kapely Madhouse Express doplní projekce liquid-light show.

Urban Market nabídne koncerty i přednášky

redakce 25.02.2021

Festival nabídne během pěti dní koncerty 52 Hertz Whale, Isama Zing, Bad Karma Boy, Felix, Tono S. a Lannne.

Do Prahy přijedou I Like Trains

redakce 14.02.2021

Hudebně stojí svébytná tvorba I Like Trains nadále mezi postpunkem, new wave a gothrockem, ale je prosáklá i vyloženě popovými linkami a hlavně nikdy neutichajím groovem a podivně skličující energií.

Změny akcí Fource Entertainment přehledně

redakce 11.02.2021

Koncerty nám chybí stejně jako vám, ve stávající nepříznivé situaci ale dělají Fource Entertainment vše pro to, aby se naplánované akce nerušily.

Benefiční streamy pro Klub 007 Strahov

redakce 28.01.2021

Dva večery, sedm super hero kapel, žánry hard, fast and loud, tak jak je na kopci zvykem. Sety nehorázně krátké a maximálně zničující.

Zavřená MeetFactory servíruje místo živé kultury podcasty

redakce 20.01.2021

MeetFactory se snaží plnit svou misi i přesto, že její dveře musí zůstat zavřené. V podcastu Tovární hlášení zpovídá důležité osobnosti české i slovenské kultury.

Celebration44 online

redakce 30.12.2020

Vánoční atmosféra byla tradičně úzce spjatá s party Celebration44 a letos, ačkoliv tomu náročné časy nepřejí, tomu nebude jinak.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace