Zprávy / Pozvánky

David Lang a postmoderna na Vítkově

David Lang a postmoderna na Vítkově

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.09.2015

Struny podzimu poctí svou návštěvou další z nejvýznamnějších současných skladatelů – po loňském setkání se Stevem Reichem se může festivalové publikum těšit na jednoho z nejinvenčnějších komponistů dneška, postminimalistického Davida Langa a provedení jeho Pulitzerovou cenou oceněných novodobých pašijí na motivy Andersenovy pohádky, na Strunách podzimu umocněných unikátní chrámovou atmosférou vítkovského památníku.

David Lang (1957), spoluzakladatel legendární newyorské formace Bang on a Can, neustále překvapuje novými hudebními formami a hudbou, která odolává jakékoliv kategorizaci, přitom vždy s úctou ke klasickým tradicím. Jeho rozsáhlý katalog zahrnuje opery, orchestrální, komorní i vokální skladby, proslavil se i scénickou a filmovou hudbou, naposled k oscarovému filmu Velká nádhera. Struny podzimu uvedly již řadu děl za osobní účasti jejich tvůrce (vedle Reicha H. Goebbels, G. Bryars či M. Nyman), nyní je doplní – po loňské ochutnávce v podobě skladby World to Come v podání violoncellistky Mayi Beiser – i David Lang, v sezóně 2014/15 rezidenční skladatel rotterdamského De Doelen.


Skladba the little match girl passion, New Yorkerem označená za nejoriginálnější a nejsilnější hudbu posledních let, vznikla přímo pro Theatre of Voices. Hillierův soubor ji poprvé uvedl v roce 2007 v Carnegie Hall a za nahrávku skladby získal cenu Grammy. I ark luggage napsal Lang pro Hillierův ansámbl, resp. pro jeho sopranistku Else Torp, která skladbu na text Petera Greenawaye v roce 2012 premiérovala se Smith Quartetem. V Národním památníku na Vítkově ji doprovodí pražský Epoque Quartet (David Pokorný, Vladimír Klánský, Vladimír Kroupa a Vít Petrášek).

Paul Hillier je na slovo vzatý specialista na vokální umění, "čehokoliv se dotkne, promění ve vokální poklad" (New York Times). Kromě Theatre of Voices založil světoznámý Hilliard Ensemble (který společně s Janem Garbarkem zahajoval Struny podzimu v roce 2010) i kodaňský soubor Ars Nova a působí též jako šéfdirigent irského Národního komorního sboru.

Info

Struny podzimu:
David Lang (us), Paul Hillier (uk), Theatre of Voices
12. 10. 2015 19:30
Národní památník na Vítkově, Praha

www.facebook.com/events/554527918019508
www.facebook.com/strunypodzimu
www.strunypodzimu.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Do Prahy přijedou The Black Angels, Easy Life nebo Royal Republic

redakce 29.09.2022

Psychedeličtí The Black Angels vychází zcela jednoznačně z estetiky kytarových kapel 60. let, jejichž odkaz ale překlápí do současných kulis.

Do Prahy přijíždí McGoldrick, McCusker & Doyle

redakce 28.09.2022

Jejich interpretace lidových písní Anglie, Skotska a Irska, a především vlastních skladeb, je nakažlivě energická, jiskřivá, provedena s neuvěřitelnou vřelostí a lehkostí.

Podzimní Pulz klubové scény

redakce 27.09.2022

Pulz odstartoval letos v březnu a v prostorách Paláce Akropolis už stihl nabídnout umělce jako Badfocus, Arleta, Miss Petty a další žhavá jména tuzemské klubové scény.

Audiovizuální večer v Plato

redakce 26.09.2022

Jak zní současný globální folk, když se neutápí ve formální nostalgii? Co je to městský folk a jak funguje v online prostředí?

Jedno mávnutí řas, a za námi jsou léta... Gregor Hildebrandt v Kunsthalle

redakce 24.09.2022

Jejím cílem je v Praze představit příběh Hildebrandtova života a umění, pohybující se mezi vlastní tvorbou a berlínskou výtvarně-hudební scénou.

Integrity. Underdogs'.

redakce 23.09.2022

Integrity kombinují rychlý a úderný hardcore/punk s těžkotonážním metalem a trashem, ale i industriální elektronikou.

Zásadní mládí / Essential Youth v DOX+

redakce 23.09.2022

Světové orchestrální premiéry mladých evropských skladatelů v Praze.

Moonshye a Ladbuch v Klubovně

redakce 21.09.2022

Písně pro své debutové album Curtain of the Moon napsala slezská zpěvačka, skladatelka a kytaristka Moonshye z většiny v polské Lodži.

Vinyla vyráží do regionů

redakce 20.09.2022

Dvojnásobné množství koncertů oproti loňskému roku u příležitosti právě zahájeného XII. ročníku kurátorují pořadatelé hudebních cen Vinyla.

Ukrajinští Love’n’Joy v Crossu

redakce 20.09.2022

Ukrajinská indierocková a neo-psychedelická kapela **Love’n’Joy** si v posledních letech s úspěchem budovala renomé na evropské scéně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace