Zprávy / Offtopic-Novinky

Debut mladé japanistky objevem roku?

Debut mladé japanistky objevem roku?

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 20.08.2018

Román Probudím se na Šibuji začala Anna Cima psát, když ji bylo čtyřiadvacet let. Nyní vychází u Nakladatelství Paseka a podle prvních reakcí se jedná o literární událost. Cima zavádí čtenáře do současné Prahy mezi studenty japanistiky a zároveň do magického Tokia.

Cima, která se narodila v roce 1991 v Praze a nyní žije v Japonsku, se nechala inspirovat vlastním životem a studiem japanistiky. Fascinaci Japonskem přetavila do příběhu, ve kterém čtyřiadvacetiletá Jana studuje japanologii, usiluje o stipendium do Tokia a společně se starším spolužákem si láme hlavu nad překladem povídky Milenci od spisovatele Kijomarua Kawašity. Jakási mladší verze Jany přitom záhadně bloudí po tokijské čtvrti Šibuja a pro ostatní je neviditelná.

V příběhu, do kterého jsou přirozeně zapojené autorčiny znalosti japonské literatury a popkultury, má Kawašita důležitou roli. Celý jeho život a tvorbu si Cima vymyslela. Střípek po střípku skládá obraz umělce, jehož osud se zrcadlí v jeho tvorbě, zároveň se až mystickým způsobem protíná s životem hlavní hrdinky. Než se rukopis dostal do Paseky, Cima na něm pracovala přibližně dva roky. Více než rok pak spolupracovala s redaktorkou Magdalenou Hennerovou. "Cima má nesporný vypravěčský talent. Je navíc jedna z hrstky těch, co nepodceňují fakt, že důkladnost v přístupu k látce i textu významně ovlivňuje výslednou kvalitu," hodnotí Hennerová.

Anna Cima vystudovala obor japonská studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V současnosti žije v Japonsku, kde se zabývá studiem poválečné japonské literatury. Kromě psaní se věnuje kresbě, knihu Probudím se na Šibuji doprovází také její ilustrace.

Info

Probudím se na Šibuji
web nakladatelství

Foto © Jana Benešová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pozdní skladby Mortona Feldmana v knize

redakce 25.09.2019

V Nakladatelství AMU právě vychází monografie věnovaná pozdní tvorbě vlivného hudebního skladatele Mortona Feldmana.

Podpořte kampaň na podporu vydání souborného díla Mariána Vargy

redakce 14.06.2019

Už přes rok na tomto projektu pracuje skupina nadšenců. Hudební veřejnost získá silný artefakt jak obsahem, tak i formou.

Kniha o lidech, kteří dělají něco sexy

redakce 08.06.2019

Ve dvaceti kapitolách se čtenář seznámí s velmi osobními příběhy lidí, kteří se při své zájmové nebo profesní činnosti dotýkají i oblasti erotiky.

Zaplňte společně Prostor39

redakce 26.02.2019

Před rokem se pustili do oživování prázdného domu v samém srdci Žižkova a teď potřebují pomoc zaplnit ho potřebným vybavením.

Olga Sommerová točí o Jiřím Suchém

redakce 21.02.2019

Nyní své portfolium rozšíří také o životní cestu skvělého muže talentovaného v mnoha profesích, jímž je legendární Jiří Suchý.

Velké ženy z malé země na Hithitu

redakce 14.02.2019

První kniha o slavných Češkách představující příběhy žen, které svým průkopnictvím a odvahou vybočily z davu i zvyklostí...

Do kin míří thriller Všichni to vědí

redakce 03.02.2019

Penélope Cruz a Javier Bardem jako milenci, mezi kterými to nepřestalo jiskřit. Thriller Všichni to vědí vstupuje do kin.

Ostrov hudby ve filmovém dokumentu

redakce 25.01.2019

Projekt Ostrov hudby završuje svou trilogii kompilací ambiciózním dokumentem o aktuální slovenské hudební scéně.

Soutěž remixů s Autumnist

redakce 31.12.2018

Po vydání třetí studiové desky False Beacon přichází Autumnist se soutěží o vytvoření remixu kterékoli skladby z alba.

The Ills nahrávají vánoční koledy

redakce 19.12.2018

The Ills si pro fanoušky připravili netradiční dárek. Ke každému koupenému digitálnímu albu jedna osobní vánoční koleda.