Zprávy / Offtopic-Novinky

Debut mladé japanistky objevem roku?

Debut mladé japanistky objevem roku?

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 20.08.2018

Román Probudím se na Šibuji začala Anna Cima psát, když ji bylo čtyřiadvacet let. Nyní vychází u Nakladatelství Paseka a podle prvních reakcí se jedná o literární událost. Cima zavádí čtenáře do současné Prahy mezi studenty japanistiky a zároveň do magického Tokia.

Cima, která se narodila v roce 1991 v Praze a nyní žije v Japonsku, se nechala inspirovat vlastním životem a studiem japanistiky. Fascinaci Japonskem přetavila do příběhu, ve kterém čtyřiadvacetiletá Jana studuje japanologii, usiluje o stipendium do Tokia a společně se starším spolužákem si láme hlavu nad překladem povídky Milenci od spisovatele Kijomarua Kawašity. Jakási mladší verze Jany přitom záhadně bloudí po tokijské čtvrti Šibuja a pro ostatní je neviditelná.

V příběhu, do kterého jsou přirozeně zapojené autorčiny znalosti japonské literatury a popkultury, má Kawašita důležitou roli. Celý jeho život a tvorbu si Cima vymyslela. Střípek po střípku skládá obraz umělce, jehož osud se zrcadlí v jeho tvorbě, zároveň se až mystickým způsobem protíná s životem hlavní hrdinky. Než se rukopis dostal do Paseky, Cima na něm pracovala přibližně dva roky. Více než rok pak spolupracovala s redaktorkou Magdalenou Hennerovou. "Cima má nesporný vypravěčský talent. Je navíc jedna z hrstky těch, co nepodceňují fakt, že důkladnost v přístupu k látce i textu významně ovlivňuje výslednou kvalitu," hodnotí Hennerová.

Anna Cima vystudovala obor japonská studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V současnosti žije v Japonsku, kde se zabývá studiem poválečné japonské literatury. Kromě psaní se věnuje kresbě, knihu Probudím se na Šibuji doprovází také její ilustrace.

Info

Probudím se na Šibuji
web nakladatelství

Foto © Jana Benešová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články