Zprávy / Festivalové

Divadelní a taneční Bazaar Festival provokuje k akci

Divadelní a taneční Bazaar Festival provokuje k akci

redakce | Zprávy / Festivalové | 02.08.2021

Přesně měsíc zbývá do zahájení pražského divadelního a tanečního Bazaar Festivalu. Letošní ročník je věnován tématu člověka a krajiny. Zahájení festivalu, které proběhne v Divadle X10, bude 27. srpna. Intenzivní program festivalu končí v pondělí 30. srpna.

Jak umělci ze střední a východní Evropy reflektují problematiku životního prostředí a klimatických změn ve svých společnostech? A jaký je názor našich vědců na současnou krizi? Bazaar představí díla inovativních umělců, kteří se nebojí otevírat palčivá témata. Do této diskuze mezi umělci a veřejností vstoupí také renomovaní vědci z oblasti klimatologie, jako je například Diana Ürge-Vorsatz ze Středoevropské univerzity.

S naší přírodou a krajinou se dějí změny. Živelné pohromy, které nejsou v našich zeměpisných šířkách na pořádku dne, nás v letošním roce drtí jedna za druhou. Není tajemstvím, že s pustošením planety má co dočinění samotná společnost. Jak můžeme tento negativní vývoj zastavit nebo alespoň zpomalit? Jak aktivovat jedince k tomu, aby se těmto problémům postavili čelem a začali je efektivně řešit? Jak zbavit společnost lhostejnosti vůči tomu, co ji obklopuje a z čeho je živa?

Vířit vody a strhávat k vášnivé diskuzi bude bezpochyby petrohradská experimentální a umělecká skupina Akhe, která budí zájem svými inscenacemi již více než dvě desetiletí. Jejich Democracy, industriální báseň o třech mužích a třech barelech, budí pozornost a pozitivní kritiky ve více Evropských zemích. Čeho jsme schopni vzdát se pro demokracii a co je jejím hybatelem? V této linii naváže také taneční událost festivalu, kterou má na svědomí polská choreografka a tanečnice Agata Siniarska, působící především na berlínské scéně. Její taneční inscenace You are Safe boří stereotypy a tři ženy poeticky ztvárňují opulentní obrazy krajin, kde je vše stále na pomezí živého a neživého.

To je ale jen zlomek z festivalového programu. Chybět nemůže Sobotní Bazaar, který je tradičně srdcem celého festivalu. V rámci jeho programu diváci zhlédnou právě vznikající díla umělců, zabývajících se vodou, povrchovou těžbou nebo měnící se biodiverzitou. Neděle bude patřit výhradně šestihodinové výzvě jménem Together, která se po roce čekání dostane živě mezi diváky v zahradě Studia Alta. Závěr festivalu pak bude nejprve v česko-slovenské taneční režii Pocketart a Jany Terekové v zahradě Studia Alta, odkud se návštěvníci mohou přesunout do divadla Ponec, kde festival uzavře maďarská tanečnice a choreografka Zsuzsa Rózsavölgyi svým work in progress Anthropodeny.

Info

Bazaar Festival
27.–30. 8. 2021
Praha
web festivalu

foto © se svolením Bazaar Festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Be2Can odkrývá všech jedenáct filmů

redakce 19.09.2021

Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou.

Opavský páv už za měsíc

redakce 19.09.2021

Na půdě Slezské univerzity proběhne další ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv.

Less is Sound: Koncerty postavené na zvukoch lesa

redakce 17.09.2021

Slovensko-britské vydavateľstvo Proto Sites uvádza sériu koncertov experimentálnej hudby a zvukových performancií Less is Sound.

Le Guess Who? kompletuje soupisku

redakce 17.09.2021

Holandský festival Le Guess Who? do svého programu přihazuje hned sedmdesát nových jmen.

Colours of Ostrava 2022 potvrzují další kapely z celého světa

redakce 15.09.2021

Festival přidává například radikální newyorskou raperku Princess Nokia, geniální japonskou jazzovou pianistku Hiromi nebo malijskou zpěvačku Fatoumata Diawara.

Jazz Goes to Town proběhne v půlce října

redakce 15.09.2021

Tři světově proslulí improvizátoři, velký orchestr, dvě premiéry napsané přímo pro festival a jeden z nejslavnějších evropských skladatelů soudobé hudby.

Co nabídne letošní festival Film a architektura?

redakce 14.09.2021

Desátý ročník svým programem zcela naplňuje letošní téma “Spojení”, poukazující na nezastupitelnou roli architektury.

Festival Spectaculare představí zajímavosti z alternativní scény

redakce 14.09.2021

Již osm let propojuje Spectaculare pestrý hudební program s dalšími formami vizuálního umění jako je film, videoart, videomapping.

Berlínský Atonal oznamuje sérii koncertů v Kraftwerku

redakce 13.09.2021

Naditá soupiska plná experimentátorů zahraje v kultovním komplexu, ve kterém je jako doplnění programu připravena i výstava Metabolic Rift.

Filmový festival Elbe Dock nabídne debuty, projekce a instalace

redakce 13.09.2021

Soutěžní sekce přinese výběr toho nejlepšího z domácího dokumentu, sekce zahraničních debutů pak skýtá nejedno potenciální překvapení.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace