Zprávy / Pozvánky

Dívčí elektropopová skupina Onuka ovládne Palác Akropolis

Dívčí elektropopová skupina Onuka ovládne Palác Akropolis

redakce | Zprávy / Pozvánky | 08.04.2019

Ukrajinská dívčí skupina Onuka, která je pověstná výbušnou směsí elektronického popu a tradiční lidové hudby, zavítá 13. dubna do Paláce Akropolis. Jako support vystoupí nadějná katalánská hudebnice Museless. Koncert proběhne v rámci série Femme Fatale, která představuje výrazné ženské osobnosti současné hudební scény.

Ukrajinský projekt Onuka ukazuje, že moderní a trendy postupy můžou získat originalitu zapojením lokálních hudebních tradic. Skupina našla cestu, jak propojit ukrajinskou lidovou hudbu s popovou současností. V Paláci Akropolis představí své debutové album Mozaika. Mozaika je – jak už napovídá název – pestrobarevnou koláží nálad a rytmů. Hymnickou oslavu lidské kreativity v Golos střídá imaginativní instrumentálka Arka, která připomíná stavbu monumentálního sarkofágu chránícího okolí černobylské elektrárny. Přes silná témata se Onuka i na své nové desce pohybují v teritoriu elektronického popu s přesahem do folkloru. S novou deskou je spojená i iniciativa Strum (= proud) nazvaná podle jedné písně, která volá po větším používání obnovitelných zdrojů, růstu možností recyklace a vůbec ekologičtějším způsobu života.

Onuka znamená v ukrajinštině „vnučka“ a jméno projektu je poctou dědečkovi zpěvačky Naty Zhyzhchenko, jenž byl proslulým tvůrcem lidových nástrojů a malou Natu uvedl do světa tradiční ukrajinské hudby. Když Onuka v roce 2012 vznikla, měla už Zhyzhchenko za sebou učinkování v skupinách Tomato Jaws a Kooqla. S novým projektem, který založila s producentem Eugenem Filatovem (The Maneken), chtěla propojovat současný elektronický pop a lidovou hudbu – používá nástroje jako bandura nebo sopilka. Debutovali v roce 2014 eponymním albem, za které byli nominováni na domácí hudební cenu Yuna jako objev roku. Skupina Onuka sbírá doma hudební ceny i hitparádové úspěchy, jejich písničky zní z reklam a zahráli si například na festivalu Sziget. Když Ukrajina před dvěma lety hostila finálový večer talentové soutěže Eurovize, vybrali si pořadatelé jako speciálního domácího hosta hodného představení 180 milionům divákům právě elektronický projekt Onuka.

Info

Femme Fatale:
Onuka (ua) + Museless (e)
13. 4. 2019 19:30
Palác Akropolis, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Audiovizuální performance Fluid Frontiers/Liquid Borders

redakce 15.04.2021

Audiovizuální streamovaná performance Fluid Frontiers/Liquid Borders propojí akci několika producentů a umělců.

Alvaro Soler a Julien Baker se vrátí do Prahy

redakce 13.04.2021

Letní hity a kouzelné okamžiky všedního života Alvara Solera. Předem prohrané osobní bitvy jedné z nejupřímnějších a nejodvážnějších písničkářek Julien Baker.

Němá klasika s hudebním doprovodem: A Season of Classic Films

redakce 07.04.2021

Film nikdy němý nebyl. Ve dvacátých letech ozvučovali filmy klavíristé a hudební tělesa různorodými skladbami více či méně populární hudby.

Pražské kulturní fórum: Jaká je budoucnost kultury?

redakce 06.04.2021

Fóra se zúčastní zahraniční experti na kulturní politiku Pier Luigi Sacco, Jordi Pardo, Ragnar Siil a Michal Hladký.

The Underground Youth s novou deskou, v Underdogs'

redakce 29.03.2021

Na nové desce The Underground Youth opustili svůj obvyklý potemnělý kytarový postpunk provoněný shoegazem a přináší jednodušší zvuk.

Atlantský rapper Russ poprvé v Praze

redakce 28.03.2021

Ve své tvorbě tak často skáče mezi hédonistickým moderním rapem s výraznými refrény a melodickými R&B baladami.

Kapela Už jsme doma zahraje písně z repertoáru FPB

redakce 24.03.2021

Speciální online koncert nazvaný Už jsme doma hrají písně FPB, se bude vysílat z pražského klubu Kaštan.

Nick Waterhouse a Girl in Red v Praze

redakce 23.03.2021

Sytě modrá nostalgie, americký písničkář Nick Waterhouse vystoupí v Praze a červená kapuce a zlomená srdce Girl in Red míří do Prahy poprvé.

Startuje nový Clubhouse Room o elektronické hudební scéně

redakce 21.03.2021

První tři díly Oscilátoru jsou věnovány 90. létům a prvním akcím a klubům, které v Čechách vznikly.

Katarína Máliková a další budou streamovat z brněnských klubů

redakce 21.03.2021

Na festivale vystoupí Teepee, Katarína Máliková, Neřvi mi do ucha, Bare Escape a i další.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace