Zprávy / Festivalové

Dlouhé noci na Ostravských dnech

Dlouhé noci na Ostravských dnech

redakce | Zprávy / Festivalové | 12.08.2023

Ostravské dny a jejich devátý koncertní den 1. září: od 17.00 startuje Dlouhá noc, která vyžaduje bdělost do téměř ranních hodin. K vytržení z běžného plynutí času dojde v nových prostorách konvertované historické budovy městských jatek, sídla městské galerie současného umění PLATO, pro tento účel zcela odstrojené a nastavené hudbě.

Raven Chacon (1975) je skladatel, hudebník a výtvarník, který jako první z původních amerických obyvatel (kmen Navahů) vyhrál Pulitzerovu cenu za hudbu. Soubor jeho kompozic z let 2008–2019 představí klarinetistka Katie Porter, violoncellistka Markéta Brixi, houslistka Olivia De Prato, sopranistky Eva Marie Kořená a Aneta Podracká Bendová i altistka Jana Vondrů. Site Specific I zahajuje Dlouhou noc v PLATO v 17:00.

Poprvé přijede do Ostravy smyčcové kvarteto z Milána – Quartetto Prometeo (ano, jeho název má souvislost s jednou z oper Luigiho Nona, která se skvostně vyjímala v Trojhalí Karolína na loňských Dnech nové opery NODO). Quartetto Prometeo uvede přelomové dílo Luigiho Nona Fragmente – Stille, an Diotima (1979–80). Svůj program doplní dvěma skladbami Lukase Ligetiho (1965), po svém tak oslavíme sté narozeniny jeho otce Györgye Sandora Ligetiho. Navrch zazní skladby nejmladší skladatelské generace: Irčana Donnchadha Mac Aodhy (2002) a Tchajwance Hungkai Wena (1999). Part II: String Quartet se uskuteční v galerii PLATO od 17:45.

Monodrama Hrátky s Trumpem. Laciná opera #2 (Playing Trump. Cheap Opera #2, 2019) rakouského skladatele Bernharda Langa (1957) je strhující koláží avantgardy, jazzu, popu, minimalismu i elektronické hudby, její instrumentář je přitom velmi skromný: sólový soprán Francouzky Donatienne Michel-Dansac doprovodí hráči Ostravské bandy, zásadní podíl na výsledném zvuku bude mít zapojení bohatého technického a elektroakustického aparátu. Inspirací pro toto panoptikální dílo bylo Langovi „svérázné“ působení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Diriguje Johannes Kalitzke, režie a scénického designu se ujme tandem Jiří Nekvasil a David Bazika. Part III: Na skok do opery: Hrátky s Trumpem začne v 19:30 v Divadle Antonína Dvořáka.

Návrat do objektu PLATO ke kolejím železniční zastávky Stodolní a Lukas Ligeti už v roli improvizátora. Na festivalu představí speciální nástroj, marimbu luminu – MIDI ovladač dispozičně vycházející z marimby, který po vzoru svého akustického jmenovce přináší do rodiny paličkových nástrojů rozšířenou zvukovou a výrazovou škálu. Part IV: Improvisation odstartuje druhou polovinu večera ve 21:00.

Přítomen bude také Rakušan Peter Ablinger (1959) se svou hříčkou SCALES: „…dílo není vypracovanou kompozicí. sestává z aktuální situace a zvukové produkce interpreta. vše by se mělo odehrávat v určitém spěchu, dílo by nemělo působit obřadním dojmem,” výběr z mnoha poznámek autora ke SCALES. Ablinger i tímto počinem vyzývá k narušení tradičního prezentování zvuků a jejich vnímání. Provedení od 21:45 (Part V: Site Specific II).

Velkoryse otevřený prostor galerie PLATO následně zaplní kompozice In a Large, Open Space amerického skladatele Jamese Tenneyho (1934–2006). Ansámbl zhruba dvanácti hráčů pod vedením mága hry na basklarinet Garetha Davise odehraje skladbu stírající hranice mezi minimalismem a aleatorikou s plným využití akustických možností prostoru, v němž je prováděno. K jeho zahlcení dojde v galerii PLATO od 22:30 (Part VI: Zvuky, kam se podíváš).


A virtuózní sólisté a ansámbly na závěr Dlouhé noci. Fagotista Martin Petrák provede nejnovější kompozici česko-kanadského skladatele Rudolfa Komorouse (1931), dříve předního fagotisty České filharmonie, po emigraci už vůdčí skladatelské osobnosti západní Kanady. Kytarista Ondrej Veselý zahraje skladbu kanadsko-německého skladatele Marca Sabata (1965). Famózní trombonista William Lang zahraje hned dva mimořádně náročné sólové kusy: strhující Keren řeckého skladatele a architekta Iannise Xenakise (1922–2001) a Slide mladé jihokorejské skladatelky žijící v USA Joohyun Parc (1993), která je rezidentkou paralelního Institutu Ostravské dny. Jeho účastníkem bude také Mexičan Victor Báez (1985), Kanaďan Luke Stevenson (1994) a Američan James Ilgenfritz (1978). A ještě jednou ten večer Luigi Nono – kus A Pierre pro basovou flétnu (Daniel Havel), kontrabasový klarinet (Gareth Davis) a živou elektroniku (Mikuláš Mrva). Part VII: Sóla a ansámbly II začne ve 23:15 a bude končit zhruba mezi jednou až druhou hodinou ranní.

Info

Ostravské dny:
Dlouhá noc
1. 9. 2023 17:00
PLATO, Ostrava
Fb událost

foto © Martin Popelar

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hudba je taky věda, říká hudební program festivalu AFO

redakce 18.04.2024

Zvuk současnosti i budoucnosti, noci na tanečním parketě a nové objevy. Jako každý rok i letos překračuje program Music is Science festivalu Academia Film Olomouc hranice žánrů.

A Day of Sound v kutnohorské GASK

redakce 18.04.2024

Na hudebním festivalu A Day of Sound vystoupí Monty Adkins, Alessandro Bosetti nebo Sisa Fehér.

The Dillinger Escape Plan na Brutal Assault

redakce 18.04.2024

TDEP, kteří posunuli hranice extrémního metalu, mají miliony příznivců a ovlivnili tisíce hudebníků se k této speciální příležitosti vrátí po sedmi letech na pódium.

Pop Messe sází silná jména

redakce 17.04.2024

Festival se také stěhuje do většího areálu brněnského Velodromu a jeho okolí na výstavišti BVV, který nabídne sedm nejen hudebních scén.

Koncert Symphony for Humanity upozorní na xenofobii

redakce 16.04.2024

Pražské ostrovy budou patřit žánrově pestré náloži neoposlouchaných hudebních tónů ze všech zemí evropské sedmadvacítky.

Kompletní lineup Meltu

redakce 15.04.2024

Z novější vlny domácích interpretů a interpretek zahrají např. Souly nebo Domiziana, která ve své tvorbě šikovně kombinuje hyperpop a eurodance.

Ji.hlava se letos prodlužuje na deset dní

redakce 13.04.2024

Návštěvníci a návštěvnice si nově budou moci vybrat, zda přijedou na první polovinu festivalu či na druhou. Je možné si koupit i akreditaci na celých deset dní.

Metronome Prague přiveze Raye

redakce 12.04.2024

V letošním roce se zapsala do historie Brit Awards, když sedm nominací proměnila v hned šest cen.

Nia Archives na Pohode 2024

redakce 10.04.2024

Jej tvorba nadväzuje na intepretov ako Roni Size, Shy FX alebo DJ Die, ale prináša absolútne čerstvý prístup.

Festival Spontana 3

redakce 09.04.2024

Myšlenka festivalu zůstává stále stejná - probudit neobyčejný místo životem a spoustou kvalitní hudby na dvou stagích.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace