Zprávy / Festivalové

Dnes zahajují Festival v ulicích a Czech Music Crossroads

Dnes zahajují Festival v ulicích a Czech Music Crossroads

redakce | Zprávy / Festivalové | 14.07.2015

Barevný hudební týden, Colours Week, začíná! Již v úterý 14. července startují v severomoravské metropoli dvě akce, které předznamenají mezinárodní festival Colours of Ostrava. Tou větší je Festival v ulicích, který po oba dny oživí centrum Ostravy koncerty, divadlem, filmy, workshopy či programem pro rodiny s dětmi. Vstup je zdarma. Druhou akcí, která letos poprvé potrvá dva dny, je mezinárodní showcasová konference Czech Music Crossroads. Ta do Ostravy přivede přední hudební odborníky, pořadatele, publicisty či agenty z celého světa a zároveň na odpoledních a večerních koncertech představí to nejzajímavější z hudby České republiky, a nově také Slovenska a Polska. Pro mimoostravské zájemce o jednu či obě akce pořadatelé Colours of Ostrava připravili stanové městečko v areálu Slezskoostravského hradu, které bude letos otevřené od úterý 14. července. Celý Colours Week symbolicky začne již v pondělí 13. července v 17 hodin v Evangelickém Kristově kostele duchovním ekumenickým zastavením Barvy duše s hebrejskými písněmi vokálního souboru Noach.

Festival v ulicích s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem, Vlastou Redlem, ohňovou show i kouzelníky
Letos se Festival v ulicích vrátí na Masarykovo náměstí, Kuří rynek a nově i na Černou louku a samozřejmě do přilehlých ulic. "Program nabídne žánrově pestrou směs, od alternativy přes pop music až po world music či klasiku," říká na úvod ředitelka festivalu Petra Hradilová. Vystoupí například Vlasta Redl s kapelou a Jiří Pavlica s Hradišťanem, Jiří Stivín, Beata Bocek, Lucie Redlová nebo Žamboši. Představí se ale také vycházející hvězdy české a slovenské popmusic Elis a Martin Harich, těšit se můžete i na moderní reggae v podání Cocomana, balkánskou party Cirkusu problem či špičkovou alternativu formace Dva.


Hlavní hudební scéna se bude nacházet na výstavišti Černá louka, na místě, kde před lety stávala scéna Colours of Ostrava. Další menší pódia pak budou na náměstích v samotném centru města, jedno z nich bude ve spolupráci s Divadlem loutek také v amfiteátru tohoto divadla. "Na Černé louce zahraje mnoho unikátních kapel z celého světa, které se o několik dní později objeví na oblíbené Drive Stage na Colours of Ostrava," upřesňuje Petra Hradilová. Návštěvníci tak uvidí britskou dvojici míchající blues s beatboxem Heymoonshaker, Coco and the Butterfields, pohrávající si beatboxem, folkem a hip hopem, australskou hudební smršť The Crooked Fiddle Band, nizozemské rock-punkové Bazzookas nebo vynikajícího izraelského hráče na kamanche Marka Eliyahu.


"Na Masarykově náměstí se objeví také tradiční stan ArcelorMittal Tanec pro život , kde budou moci lidé vytancovat peníze na charitativní účely, nebo stage Hitradia Orion zaměřená na mladé. Zajímavé workshopy tam chystá také Ostravské muzeum," dodává Hradilová. Novinkou se stanou scény v Evangelickém kostele na Českobratrské ulici a v kostele na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě-Přívoze. Ty nabídnou koncerty na pomezí alternativní, meditativní i vážné hudby. Půjde o jedinou zpoplatněnou část festivalu, vstupné však bude jen symbolické a bude v plné výši věnováno na charitu. Zbytek programu je již tradičně díky partnerům festivalu přístupný zdarma.


Na své si přijdou také milovníci divadla, filmu, tance či ohňových show. "Nabídneme třeba strhující představení Alenka, se kterým přijede soubor Amanitas. Jde o vizuálně zajímavou podívanou na motivy Alenky v říši divů, jehož součástí bude i ohňová show," upřesňuje Petra Hradilová. Tradiční hudební uličku letos nahradí hudební náměstíčko, na kterém se bude koncertovat a kde budou probíhat hudební workshopy. Zajímavý program si připravili i studenti Střední umělecké školy Ostrava. U Divadla loutek vznikne Japonská zóna, kde si lidé budou moci seznámit s japonskou kulturou, hudbou, divadlem i bojovým uměním. "Před klubem Cooltour chystáme Cinema stage a promítání animovaných studentských filmů, které jako ohlasy mezinárodního filmového festivalu Opavský páv přivezou studenti audiovizuální tvorby Slezské univerzity," doplňuje Petra Hradilová. V ulicích města se budou pohybovat divadelníci s originálními skeči, umění mikromagie přiblíží přímo v ulicích v bezprostřední blízkosti diváků kouzelníci. Návštěvníci si budou moci také vyzkoušet hru v podobě geocachingu, který je provede po zajímavých ostravských místech. "Dění ve městě samozřejmě mohou doplnit i lidé sami. Vyzýváme tak všechny buskery, kteří se chtějí zapojit. Vyhrazujeme si pouze právo je odmítnout, pokud by rušili oficiální program," uzavírá Petra Hradilová.

Czech Music Crossroads: Ida Kelarová, Tara Fuki i osobní setkání s mezinárodními odborníky
Druhý ročník showcasového festivalu a konference Czech Music Crossroads se letos rozšíří na dva dny, 14. a 15. července, a přesune se do nově zrekonstruovaných prostor Dolu Hlubina v Dolních Vítkovicích. Odpolední a večerní koncerty nabídnou výběr kapel nejen z České republiky, ale i ze Slovenska a ze slezského regionu v Polsku. Jednotlivé účinkující vybrali odborníci a publicisté ze tří zemí. Z České republiky tak zahrají Ida Kelarová, Tara Fuki, Kalle, Ladě, Musica Folklorica & Veronika Malatincová, Beata Hlavenková a kapela Muff. Ze Slovenska přijedou Banda, Talent Transport a Walter Schnitzelsson, z Polska pak Qferau+Zora, hipiersoniK a Gooral. Letošní novinkou je vyhlášení dvou cen - Czech Music Crossroads Award udělí nejlepší kapele zahraniční a domácí odborníci, zatímco o Ceně publika Czech Music Crossroads rozhodnou svými hlasy návštěvníci.


"Prioritou Czech Music Crossroads je pomoc českým hudebníkům, a to nejen těm, které porota vybrala na showcasové koncerty. Všem ostatním totiž Crossroads může posloužit jako unikátní studijní stáž. Program je sestaven tak, aby poskytl co nejširší know-how," vysvětluje moderátor panelových diskuzí Petr Dorůžka. K lektorům patří například jeden z nejrespektovanějších světových odborníků Gerald Seligman. Producent s mnohaletou zkušeností a bývalý ředitel veletrhu WOMEX ve svém workshopu poradí začínajícím umělcům, jak vytvořit "příběh" pro tiskové materiály, plakáty i CD obaly. Samostatnou částí je blok Jak uspět na globálním trhu, prezentace mediálních platforem i showcasových festivalů otevřených českým hudebníkům – od Španělska přes Francii až po zmíněný WOMEX. Johannes Theurer z Berlína představí nekomerční hitparádu World Music Charts Europe, Dubi Lenz vysvětlí šance českých jazzmanů na festivalech v Izraeli, Martina Laab z Vídně bude prezentovat dynamický projekt Rakouských cen world music, který by mohl českým institucím posloužit jako vzor.


Novinkou konferenční části je možnost tzv. "speed datingu" – tedy šance pro kapely, manažery či vydavatele se osobně setkat s kýmkoli z přítomných zahraničních profesionálů, poskytnout svoji hudbu zahraničním festivalům a vyměnit si kontakty. V nabídce jsou odborníci z New Yorku, Barcelony, Tel Avivu, Londýna i ostravských Colours. Druhý ročník Czech Music Crossroads dostal podtitul SilesianRoots: Music from Czech, Polish and Slovakian border regions. "Letošní mezinárodní charakter vychází z plánované východoevropské hudební platformy, která by měla vyvrcholit společnou prezentací hudby těchto zemí na podzimním veletrhu WOMEX v Budapešti," upřesňuje ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová.

Garantem hudebního výběru Polska se stala Martyna Markowska z Instytucji Kultury Katowice. Hudební výběr Slovenska koordinovala Shina ze skupiny Longital se svým týmem: Daniel Salontay (Slnko Records), Oliver Rehák (hudební publicista), Juraj Kušnierik (hudební publicista), Michal Kaščák (ředitel festivalu Pohoda), Jana Polnishová (festival WavesWien-Bratislava, Wilsonic), Jarmila Vlčková (shiraz.sk, world-music export SK) a Alexander Čerevka (PR manager). Za Českou republiku je to pak "Porota Sedmi statečných" za přispění dalších publicistů: Zlata Holušová (ředitelka Colours of Ostrava), Petr Dorůžka (hudební publicista), Josef Ostřanský (hudebník), Ondřej Bezr (hudební publicista), Michal Schmidt (dramaturg festivalu Folkové prázdniny Náměšť nad Oslavou), Maxim Horovic (hudební publicista) a Tomáš Kočko (hudebník, producent).

Info

Festival v ulicích
14. - 15. 7. 2015 11:00
Masarykovo náměstí, Jiráskovo náměstí, Černá louka
Ostrava

www.facebook.com/Festivalvulicich
www.festivalvulicich.cz

Czech Music Crossroads 2015
Silesian Roots: Music from Czech, Polish and Slovakian border regions
14. - 15. 7. 2015
areál Dolu Hlubina, Ostrava

www.facebook.com/czech.music.crossroads
www.crossroads.colours.cz
www.colours.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Le Guess Who? kompletuje soupisku

redakce 17.09.2021

Holandský festival Le Guess Who? do svého programu přihazuje hned sedmdesát nových jmen.

Colours of Ostrava 2022 potvrzují další kapely z celého světa

redakce 15.09.2021

Festival přidává například radikální newyorskou raperku Princess Nokia, geniální japonskou jazzovou pianistku Hiromi nebo malijskou zpěvačku Fatoumata Diawara.

Jazz Goes to Town proběhne v půlce října

redakce 15.09.2021

Tři světově proslulí improvizátoři, velký orchestr, dvě premiéry napsané přímo pro festival a jeden z nejslavnějších evropských skladatelů soudobé hudby.

Co nabídne letošní festival Film a architektura?

redakce 14.09.2021

Desátý ročník svým programem zcela naplňuje letošní téma “Spojení”, poukazující na nezastupitelnou roli architektury.

Festival Spectaculare představí zajímavosti z alternativní scény

redakce 14.09.2021

Již osm let propojuje Spectaculare pestrý hudební program s dalšími formami vizuálního umění jako je film, videoart, videomapping.

Berlínský Atonal oznamuje sérii koncertů v Kraftwerku

redakce 13.09.2021

Naditá soupiska plná experimentátorů zahraje v kultovním komplexu, ve kterém je jako doplnění programu připravena i výstava Metabolic Rift.

Filmový festival Elbe Dock nabídne debuty, projekce a instalace

redakce 13.09.2021

Soutěžní sekce přinese výběr toho nejlepšího z domácího dokumentu, sekce zahraničních debutů pak skýtá nejedno potenciální překvapení.

Dva dny hudebních výzev a inspirací na Synapse Knowledge

redakce 11.09.2021

Každoroční setkání hudebních tvůrců ve smíchovské továrně letos představí sérii přednášek, workshopů a masterclassů o produkci. Efterklang, Katarzia a další na místě.

Lunchmeat představí budoucnost hudby

redakce 09.09.2021

Stejně jako každý rok festival uvede světové premiéry vystoupení výjimečných současných umělců, nadčasové legendy a také silné zástupce lokální scény.

Chee Chaak, Gospoda, Brno

redakce 09.09.2021

Několikrát odložený další ročník festivalu pořádaného jednotkou Chee Chaak Tips a spřízněnými kolektivy se konečně odehraje, a to druhý zářijový víkend.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace