Zprávy / Pozvánky

Do kin míří Tom of Finland

Do kin míří Tom of Finland

redakce | Zprávy / Pozvánky | 03.11.2017

Dne 9. listopadu vstupuje péčí Asociace českých filmových klubů do českých kin finský kandidát na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, biografický snímek Tom of Finland. Příběh Touko Laaksonena, jednoho z nejvlivnějších gay umělců 20. století, který svými kresbami změnil svět a přinutil jej přemýšlet o odlišnostech, zahájí ještě před distribuční premiérou ve čtvrtek 2. listopadu festival Mezipatra, kde bude zároveň bojovat v hlavní soutěži.

Tom of Finland vstoupil do finských kin 24. února tohoto roku, je finským kandidátem na Oscara za nejlepší cizojazyčný film a své tažení americkými kiny zahájil 13. října. Dome Karukoski, režisér filmu, je současným nejznámějším finským režisérem střední generace, hned pět jeho filmů navštívilo ve Finsku více než 100 000 diváků, což je považováno za hranici blockbusteru. Zároveň jsou jeho snímky úspěšné i u kritiků a zatím stihly posbírat 33 nominací na Finské národní filmové ceny. Aktuálně natáčí Dome Karukoski ve Velké Británii svůj první anglicky mluvený projekt, biografii J.R.R. Tolkiena. O fimu Tom of Finland Karukoski říká: "Je to příběh o svobodě být sám sebou, přijímat s hrdostí svoji sexualitu a milovat bez zábran."


Touko Laaksonen se narodil v roce 1920 ve finské Kaarině do rodiny učitelů. Po střední škole studoval reklamu a marketing a také piano a skladbu na prestižní Sibeliově akademii v Helsinkách. Za své služby ve druhé světové válce získal státní vyznamenání Kříž svobody. V roce 1953 potkal Touko svoji životní lásku, Veliho "Nipu" Mäkinena, s kterým žil 28 let až do jeho smrti. V roce 1957 vyšla Laaksonenova kresba na titulní straně amerického magazínu Physique Pictorial a zrodil se umělecký pseudonym Tom of Finland. Zatímco jeho kresby byly publikovány v amerických, švédských a dánských gay magazínech, ve Finsku byla homosexualita až do roku 1971 trestná a Touko byl oficiálně zaměstnán jako umělecký ředitel v reklamní agentuře. V roce 1973 opustil zaměstnání a začal se plně věnovat své životní vášni. V roce 1978 založil v Los Angeles Tom of Finland Company a v roce 1984 neziskovku Tom of Finland Foundation. V polovině 80. let vytvořil Tom of Finland kampaně na podporu bezpečného sexu jako reakci na epidemii AIDS. Touko zemřel v roce 1991 a až rok po jeho smrti byla vůbec poprvé uspořádána jeho výstava v Helsinkách. V roce 2014 je ve Finsku vydána poštovní známka s kresbami Toma, v roce 2017 má premiéru jeho filmová biografie jako oficiální projekt v rámci oslav stoletého výročí finské nezávislosti. Od letošního roku mohou také ve Finsku vstupovat páry stejného pohlaví do manželství.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ezra Furman v Roxy

redakce 18.05.2022

Její syrové, otevřené texty a okázalý styl jí pomohly stát se jedním z nejangažovanějších a nejnepředvídatelnějších artpopových objevů své doby.

Do Kunsthalle dorazí britský performer Haroon Mirza

redakce 18.05.2022

Ve své skladatelské praxi komponuje a zviditelňuje různé vizuální a akustické prvky materiálů i samotných prostor v podobě nových forem.

Mariza ve velké Lucerně

redakce 14.05.2022

Stejně jako blues, i fado kombinuje poetickou zkratku s hořkostí, touhou i nadějí, a nejlépe zní s kytarovým doprovodem.

Střed zájmu: Redefinice prostoru

redakce 14.05.2022

Kancelář Kreativní Evropa ve spolupráci se Studiem ALTA představí na mezinárodní konferenci Trans Europe Halles 93# dvanáct inspirativních příkladů inovativního přístupu k prostoru.

Circuit des Yeux v říjnu v Praze

redakce 13.05.2022

Před temnou realitou a bezútěšným žalem nad ztrátou svého blízkého přítele utíká Haley Fohr do -io, metafyzického prostoru zalitého všepohlcující hřejivou oranžovou barvou.

10:15 Entertainment letos uvedou

redakce 13.05.2022

Van der Graaf Generator, Einstürzende Neubauten, Nick Mason a další lahůdky na různých místech Prahy.

Rapy v Kabinetu múz

redakce 12.05.2022

Týden ve znamení rapu v Brně. Na co se těšit? Annet X, Fvck_Kvlt, Yeezuz 2020 a další. Múzy.

Senyawa představí extrémní metal i tradiční indonéskou hudbu

redakce 11.05.2022

Konkrétní přístup se mění album od alba, hudba ale vždy zůstává jak uhrančivá, tak nekompromisně otevřená novým možnostem.

Ritual Howls přivezou postpunk i spaghetti western

redakce 09.05.2022

Hity, které jako by vypadly z osamělých pasáží spaghetti westernů, jak dělané pro noční cestování a erotické exkurze?

Volkmar Miedtke & Ultrafon, Dälek, Mariza a jiné od Rachotu

redakce 09.05.2022

Co chystá agentura Rachot na květen a červen a čím nás oslní v listopadu? Instrumentální psychedlie, zvuková monstra i fado!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace