Zprávy

Dočasná utopie pražských raves knižně - Location TBA

Dočasná utopie pražských raves knižně - Location TBA

redakce | Zprávy | 04.12.2021

Location TBA je fotografická publikace dokumentující intenzivní období pražské rave kultury v letech 2015 až 2020.

Kniha textem i obrazem sleduje práci několika promotérských kolektivů, které jsou v různé míře propojeny podobnou estetikou a přístupem k organizaci večírků, čímž nabízí zevrubný vhled do části živé místní scény elektronické hudby. Název knihy – Location TBA (To be announced) – odkazuje k frázi, široce používané organizátory jednorázových večírků jako dočasnou informaci před odhalením (nebo nalezením) místa konání pro nadcházející akci. Navíc naznačuje určitou kvalitu této lokace, kdy jde o periferní nebo neužívané místo nebo budovu, obvykle původně navrženou pro jiný účel než pořádání raveu.

Výchozím bodem knihy Location TBA je soubor fotografií, v kterém iniciátorka a editorka knihy Gabriela Kontra zdokumentovala celý průběh akcí jedného z participujících kolektivů. Spolu s grafickým designérem Michalem Veltruským autorka oslovila několik lidí aktivních v této subkultuře, aby doplnili knihu o další fotografický materiál a rozšířili tak její rozsah a záběr. Její původní práce tak byla rozšířena o perspektivy jak organizátorů, tak návštěvníků, kteří našli odvahu nebo získali výjimečný souhlas fotit na akcích, kde se fotografování často zakazovalo, nebo se na něj alespoň nahlíželo jako na rušivé.

Spolu s obrazovou výpovědí kniha představuje rozhovory s členy čtyř organizačních kolektivů, jmenovitě Polygon, Nite Vibes, Harmony a Cukr, a také pohledy lidí, kteří prostředí pravidelně navštěvují nebo v něm pracují. Součástí knihy jsou tři eseje autorů Michala Smetany, Jena Kratochvíla a Jonáše Verešpeje, které usazují místní rave fenomén do jeho historického a společenského kontextu.

Info

Location TBA
web knihy

foto © Marie Pravda

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Frank Cassiel vydává singl Member of a Crowd

redakce 23.01.2025

Vítejte v dystopii: lidé beze jména dřou v potu tváře, aby se kolesa systému stále točila, jejich děti už si nehrají, jen rostou a stárnou.

FKA twigs a Nena v Praze

redakce 23.01.2025

Čtyři dekády na scéně, více než dvouhodinový koncert, na kterém německou popovou ikonu doprovodí desetičlenná kapela.

Rachot v únoru a březnu

redakce 23.01.2025

V projektu Me/Machine Jojo Mayer propojuje analogové bubnování s umělou inteligencí v improvizovaném duetu, kde stroj imituje člověka a člověk imituje stroj.

Na jaře první album Fetisheye

redakce 22.01.2025

První singl ze stejnojmenného devítiskladbového alba Fragile Open ztělesňuje estetiku celého alba a koncepci Fetisheye jako dua.

Acid Row a Redzed na tematickém mejdanu Black Sabbath

redakce 22.01.2025

Acid Row a Redzed s kapelou zahrají své typicky energické sety a naživo dojde premiérově na společné covery.

Jeden svět odhaluje vizuál, znělku i první filmy

redakce 22.01.2025

Letošní program nabídne filmy rozebírající vliv sociálních sítí nebo ruskou propagandu a na celospolečenské fenomény upozorní i skrze individuální příběhy.

Full Moon #165 na Spotify

redakce 21.01.2025

Charli xcx, Sophie, Heartworms, Touché Amoré, Nina Kohout, Dvě slunce a spoustu dalších. V čísle i v playlistu k němu.

Moonburnt v Bike Jesus

redakce 21.01.2025

Projekt A/C kombinuje prvky triphopu s postpunkovou kytarou. Nese stopy špíny, estetiku surovosti a upřímnosti.

Poslední vlna CTM 2025

redakce 21.01.2025

Letošní ročník slibuje divoké novinky od temného operního undergroundu a křehkých emocí až po generativní syntézu a klubové vibrace.

„Budeme potřebovat víc kafe.“

Michal Pařízek 20.01.2025

Nevedl, jen naznačoval. Nevysvětloval, ukazoval možnosti. Svět bez něj bude bezesporu smutnější místo, bylo by mnohem snazší vědět, že tam někde je.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace