Zprávy / Offtopic-Novinky

Dokument o kapele Už jsme doma

Dokument o kapele Už jsme doma

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 01.11.2017

Hudební uskupení Už jsme doma se dočká celovečerního dokumentárního filmu. Snímek s názvem Rozsviť světlo, ať je vidět vzniká pod vedením režiséra Václava Kučery a producenta Romka Hanzlíka již od roku 2015. Jedná se o filmový dvojportrét hudebníka Miroslava Waneka a malíře Martina Velíška na pozadí třicetileté historie kapely. V tuto chvíli tvůrci shánějí finance na dokončení filmu skrz crowdfundingovou kampaň na serveru Hithit.com. Těsně před potvrzením je koprodukce České televize.

Alternativní scéna je, kromě klasiky, jedinou oblastí české hudby, která díky své originalitě oslovuje zahraniční posluchače. Kapela Už jsme doma je pak jednou ze skupin, které to na evropských i světových turné a festivalech neustále potvrzují. Jejich alba lze nalézt v obchodech od San Francisca až po Tokio. Hlavním původcem jejich nebývalého úspěchu je skladatel a textař Miroslav Wanek, který je od počátku vůdčí osobností skupiny. Jako motor ji táhne kupředu a získává si respekt osobností světové avantgardní hudby. Dalším nesmírně důležitým člověkem je malíř a umělecký sklář Martin Velíšek, který kapele vtiskl nevšední výtvarnou podobu.

Rozsviť světlo, ať je vidět je film o dvou osobnostech s vysokým tvůrčím potenciálem, se kterým oba souběžně pracují, ovšem jeden z nich svému talentu ublíží. Jejich příběhy se odvíjejí na pozadí rámcové dějové linky, která zachycuje jeden rok v životě kapely. Součástí jsou i různé výlety do minulosti. Vzpomínky budou zprostředkovány především prostřednictvím hudby Už jsme doma, Wanekových textů, Velíškových děl a archivních záznamů koncertů i jiných aktivit hlavních protagonistů.


Film Rozsviť světlo, ať je vidět na příběhu dvou přátel a kapely odráží více než čtvrtstoletí alternativní hudební a výtvarné scény v České republice. "Nejde ale o encyklopedický film, chceme vytvořit pestrý nepřikrášlený obraz přátelství a spolupráce Miroslava Waneka a Martina Velíška, naplněný jejich humorem, tvůrčí energií a souhrou ve vytváření kompaktního, hudebně výtvarného díla. Zaměřujeme se na zkoumání fenoménu jejich tvorby. Jsou rozdílní, k výsledku dospívají naprosto odlišnými cestami, a přesto dojdou do společného cíle," vysvětluje režisér Václav Kučera.

Václav Kučera se ve svých filmech zabývá hudební tématikou a příběhy umělců již mnoho let. Zpracoval například životní příběh Mejly Hlavsy z kapely Plastic People of the Universe, zachytil comeback Václava Neckáře a jeho spolupráci se skupinou Umakart, nebo historii legendární kapely Hudba Praha. Producentem a spoluautorem filmu je Romek Hanzlík, který byl již v minulosti producentem několika dokumentů v režii Václava Kučery. Jejich posledním společným dílem je celovečerní portrét hudebníka a básníka Filipa Topola Takovej barevnej vocas letící komety. "Naší hlavní snahou je dosáhnout zajímavého filmového obrazu a poutavého, vtipného způsobu vyprávění. Sledujeme Waneka a Velíška při tvorbě. Točili jsme kapelu na cestách po Evropě, včetně jejich společného turné s baskytaristou Iggyho Popa Mikem Wattem. Zachytili jsme řadu výjimečných koncertů, zaznamenali jsme třeba i turné po Číně. Na některých koncertech v Evropě a Asii dokonce točili přímo členové kapely," dodává Romek Hanzlík.

Dokumentární film Rozsviť světlo, ať je vidět by se do kin měl dostat na začátku roku 2019. Jeho dokončení ale závisí i na tom, zda se ve sbírce na Hithit.com povede vybrat potřebný finanční obnos. Pro přispěvatele je zde připravená celá řada atraktivních odměn. Ve hře je třeba účast na slavnostní premiéře, soukromý koncert, sběratelská fotokniha, textařská lekce s Miroslavem Wanekem, originál kresby Martina Velíška, LP/CD nebo lístek na koncert kapely Už jsme doma. Vybrané peníze budou sloužit k uhrazení části nákladů na další natáčení a postprodukci.

Info

Už jsme doma - Rozsviť světlo, ať je vidět

www.hithit.com/cs/project/4087

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pozdní skladby Mortona Feldmana v knize

redakce 25.09.2019

V Nakladatelství AMU právě vychází monografie věnovaná pozdní tvorbě vlivného hudebního skladatele Mortona Feldmana.

Podpořte kampaň na podporu vydání souborného díla Mariána Vargy

redakce 14.06.2019

Už přes rok na tomto projektu pracuje skupina nadšenců. Hudební veřejnost získá silný artefakt jak obsahem, tak i formou.

Kniha o lidech, kteří dělají něco sexy

redakce 08.06.2019

Ve dvaceti kapitolách se čtenář seznámí s velmi osobními příběhy lidí, kteří se při své zájmové nebo profesní činnosti dotýkají i oblasti erotiky.

Zaplňte společně Prostor39

redakce 26.02.2019

Před rokem se pustili do oživování prázdného domu v samém srdci Žižkova a teď potřebují pomoc zaplnit ho potřebným vybavením.

Olga Sommerová točí o Jiřím Suchém

redakce 21.02.2019

Nyní své portfolium rozšíří také o životní cestu skvělého muže talentovaného v mnoha profesích, jímž je legendární Jiří Suchý.

Velké ženy z malé země na Hithitu

redakce 14.02.2019

První kniha o slavných Češkách představující příběhy žen, které svým průkopnictvím a odvahou vybočily z davu i zvyklostí...

Do kin míří thriller Všichni to vědí

redakce 03.02.2019

Penélope Cruz a Javier Bardem jako milenci, mezi kterými to nepřestalo jiskřit. Thriller Všichni to vědí vstupuje do kin.

Ostrov hudby ve filmovém dokumentu

redakce 25.01.2019

Projekt Ostrov hudby završuje svou trilogii kompilací ambiciózním dokumentem o aktuální slovenské hudební scéně.

Soutěž remixů s Autumnist

redakce 31.12.2018

Po vydání třetí studiové desky False Beacon přichází Autumnist se soutěží o vytvoření remixu kterékoli skladby z alba.

The Ills nahrávají vánoční koledy

redakce 19.12.2018

The Ills si pro fanoušky připravili netradiční dárek. Ke každému koupenému digitálnímu albu jedna osobní vánoční koleda.