Zprávy / Offtopic-Novinky

Dokument o kapele Už jsme doma

Dokument o kapele Už jsme doma

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 01.11.2017

Hudební uskupení Už jsme doma se dočká celovečerního dokumentárního filmu. Snímek s názvem Rozsviť světlo, ať je vidět vzniká pod vedením režiséra Václava Kučery a producenta Romka Hanzlíka již od roku 2015. Jedná se o filmový dvojportrét hudebníka Miroslava Waneka a malíře Martina Velíška na pozadí třicetileté historie kapely. V tuto chvíli tvůrci shánějí finance na dokončení filmu skrz crowdfundingovou kampaň na serveru Hithit.com. Těsně před potvrzením je koprodukce České televize.

Alternativní scéna je, kromě klasiky, jedinou oblastí české hudby, která díky své originalitě oslovuje zahraniční posluchače. Kapela Už jsme doma je pak jednou ze skupin, které to na evropských i světových turné a festivalech neustále potvrzují. Jejich alba lze nalézt v obchodech od San Francisca až po Tokio. Hlavním původcem jejich nebývalého úspěchu je skladatel a textař Miroslav Wanek, který je od počátku vůdčí osobností skupiny. Jako motor ji táhne kupředu a získává si respekt osobností světové avantgardní hudby. Dalším nesmírně důležitým člověkem je malíř a umělecký sklář Martin Velíšek, který kapele vtiskl nevšední výtvarnou podobu.

Rozsviť světlo, ať je vidět je film o dvou osobnostech s vysokým tvůrčím potenciálem, se kterým oba souběžně pracují, ovšem jeden z nich svému talentu ublíží. Jejich příběhy se odvíjejí na pozadí rámcové dějové linky, která zachycuje jeden rok v životě kapely. Součástí jsou i různé výlety do minulosti. Vzpomínky budou zprostředkovány především prostřednictvím hudby Už jsme doma, Wanekových textů, Velíškových děl a archivních záznamů koncertů i jiných aktivit hlavních protagonistů.


Film Rozsviť světlo, ať je vidět na příběhu dvou přátel a kapely odráží více než čtvrtstoletí alternativní hudební a výtvarné scény v České republice. "Nejde ale o encyklopedický film, chceme vytvořit pestrý nepřikrášlený obraz přátelství a spolupráce Miroslava Waneka a Martina Velíška, naplněný jejich humorem, tvůrčí energií a souhrou ve vytváření kompaktního, hudebně výtvarného díla. Zaměřujeme se na zkoumání fenoménu jejich tvorby. Jsou rozdílní, k výsledku dospívají naprosto odlišnými cestami, a přesto dojdou do společného cíle," vysvětluje režisér Václav Kučera.

Václav Kučera se ve svých filmech zabývá hudební tématikou a příběhy umělců již mnoho let. Zpracoval například životní příběh Mejly Hlavsy z kapely Plastic People of the Universe, zachytil comeback Václava Neckáře a jeho spolupráci se skupinou Umakart, nebo historii legendární kapely Hudba Praha. Producentem a spoluautorem filmu je Romek Hanzlík, který byl již v minulosti producentem několika dokumentů v režii Václava Kučery. Jejich posledním společným dílem je celovečerní portrét hudebníka a básníka Filipa Topola Takovej barevnej vocas letící komety. "Naší hlavní snahou je dosáhnout zajímavého filmového obrazu a poutavého, vtipného způsobu vyprávění. Sledujeme Waneka a Velíška při tvorbě. Točili jsme kapelu na cestách po Evropě, včetně jejich společného turné s baskytaristou Iggyho Popa Mikem Wattem. Zachytili jsme řadu výjimečných koncertů, zaznamenali jsme třeba i turné po Číně. Na některých koncertech v Evropě a Asii dokonce točili přímo členové kapely," dodává Romek Hanzlík.

Dokumentární film Rozsviť světlo, ať je vidět by se do kin měl dostat na začátku roku 2019. Jeho dokončení ale závisí i na tom, zda se ve sbírce na Hithit.com povede vybrat potřebný finanční obnos. Pro přispěvatele je zde připravená celá řada atraktivních odměn. Ve hře je třeba účast na slavnostní premiéře, soukromý koncert, sběratelská fotokniha, textařská lekce s Miroslavem Wanekem, originál kresby Martina Velíška, LP/CD nebo lístek na koncert kapely Už jsme doma. Vybrané peníze budou sloužit k uhrazení části nákladů na další natáčení a postprodukci.

Info

Už jsme doma - Rozsviť světlo, ať je vidět

www.hithit.com/cs/project/4087

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Web pro koordinaci dobrovolníků SousedskaPomoc.cz

redakce 17.03.2020

Zapojit se můžete podle času, který na to máte, a v libovolném městě. Zaregistrujte se a pomozme si mezi sebou.

Giudi vydává singl

redakce 26.02.2020

Jako každý z nás, i Sleeping Boy má své stinné kapitoly a hledá svobodu. Kdo je Sleeping Boy, který stojí za hudební stránkou?

Milý Laco aneb historky ze života

redakce 15.01.2020

Devatenáctidílné vyprávění divokých historek ze života před i za železnou oponou od trumpetisty a jazzmana Laca Decziho.

Čtvrté vydání zinu ZAK o japonské kultuře je za rohem

redakce 01.01.2020

Svým obsahem může občas provokovat, ne však toho, kdo Japonsko navštívil. Pro ty, kteří zatím neměli to štěstí, je připraveno 52 stran Japonska, jak ho neznají.

Je tu december a s ním nový klip Noisecut

redakce 23.12.2019

Singel obnovenej kapely je zachytením súčasného zvuku kapely, kde sú v rovnováhe akustické nástroje a elektronické zvuky.