Zprávy

Dokumentární série o volbách, demokracii a chybějícím dialogu

Dokumentární série o volbách, demokracii a chybějícím dialogu

redakce | Zprávy | 16.09.2021

Tvoří demokracii jen volby? A z nich vzešlí politici? Mají občané jen jednou za čtyři roky někomu odevzdat svůj hlas a pak už se nevyjadřovat? Na tyto a další otázky hledá odpovědi režisérka Amálie Kovářová ve své nové internetové mini sérii Koblihář nebo sluníčkář? s podtitulem Musíme si promluvit.

Sérii chce nyní dokončit pomocí crowdfundingové kampaně. V jednotlivých epizodách vystupují mimo jiných novinář Jindřich Šídlo, herci a prvovoliči Josef Trojan a Anna Čtvrtníčková, internetový komik Martin „Mikýř“ Mikyska, řezník Filip Kšána, herec Jan Komínek, gastro-guru Lukáš Hejlík a mnoho dalších. Každý ze tří dvacetiminutových dílů bude zaměřen na témata síly jednoho hlasu, dialog a rodinu. V prvním díle se prvovoliči Josef a Anna vyptávají svých vrstevníků i zkušenějších voličů, zda má vůbec smysl chodit k volbám, jak probíhají a co pro ně osobně znamenají. Ve druhém díle se skupina dobrovolníků vydává mimo Prahu a na ulici zastavuje náhodné kolemjdoucí, se kterými se snaží vést dialog o současném stavu společnosti i nadcházejících volbách. Závěrečný díl je věnován poslední rodinné večeři před volbami. V každé epizodě vystupují novináři, komentátoři, politologové i další odborníci, kteří se snaží debatu i téma zasadit do většího celku a kontextu.

„Poslední dva roky spolu s producenty Pavlou Klimešovou a Janem Syručkem natáčíme, jak to u nás je s tou demokracií a co to vlastně je. Mrzí mě, že často nedokážeme vést dialog a mrzí mě, že si nadáváme a neposloucháme se. Natáčet tenhle projekt pro mě byla velká škola a moc ráda bych to, co jsem se sama o demokracii a společnosti naučila, předala dál,“ říká režisérka a autorka série Amálie Kovářová. „Asi nejlépe demokracii popisuje heslo francouzské revoluce – rovnost, volnost, bratrství. Když bude absolutní rovnost – není žádná volnost. Když bude naopak absolutní volnost – není žádná rovnost. A právě proto je tam to bratrství – ochota naslouchat, laskavost a otevřenost, prostě dialog. A právě proto tenhle projekt děláme,“ dodává režisérka.

Série je financována výhradně tvůrci bez vkladu mecenášů nebo politicky angažovaných subjektů a jediné externí prostředky chtějí získat právě díky crowdfundingové kampani. Vybraná částka poslouží k dokončení a distribuci celé minisérie. Cílem je restartovat dialog v Česku, inspirovat nevoliče volit a rozšířit povědomí o tom, co to demokracie vůbec je. Součástí projektu je i vzdělávací online kampaň.

Info

Koblihář nebo sluníčkář?
web projektu

foto © se svolením Amálie Kovářové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dirty Old Dogs pokřtí album

redakce 27.10.2021

Ústřednímu tématu koncepčního alba o očistě ohněm a zániku zůstává kapela věrná i při produkci koncertu. Křest u bývalé šibenice v areálu pevnosti Fort Galgenberg.

Pacino nespí

redakce 26.10.2021

Deska, která spatří světlo světa během následující zimy, se bude jmenovat Sedm světů a vyjde na vinylu a digitálně.

Nichi Mlebom, OvO a další v Underdogs'

redakce 26.10.2021

Julian Werl aka Nichi Mlebom je rakouský multiinstrumentalista, producent a písničkář, který našel druhý domov na brněnské alternativní scéně.

Evah vydává debutové EP

redakce 26.10.2021

Old Photos jako vzpomínka na jednu životní etapu plnou bezstarostnosti, lásky a velkých plánů.

První narozeniny kolektivu Ciocia Czesia

redakce 25.10.2021

Peníze vybrané na této benefiční akci budou použity na podporu osob v tíživé finanční situaci, které jsou nuceny přijet do České republiky na interrupci.

Label Xion zve do Puncta

redakce 25.10.2021

V Puncte bude Hydropsyche doprevádzaný vizuálom od Petry Hermanovej, ktorá využíva kombináciu ručne kreslenej a digitálnej animácie.

MFDF Ji.hlava: Oliver Stone, Jana Ševčíková i současné Bělorusko

redakce 25.10.2021

Jubilejní ročník festivalu zahájí film Když květiny nemlčí, který zachycuje atmosféru v Bělorusku po loňských prezidentských volbách.

Soutěž Mezipater ovládl hlas žen

redakce 24.10.2021

Letošní soutěž vypráví velké lidské příběhy, které zprostředkují autentickou queer zkušenost z celkem šesti světadílů.

Projekt MusicAIRE na podporu hudebního průmyslu

redakce 24.10.2021

V prvním kroku MusicAIRE zveřejnil dotazník zaměřený na evropské hudební odvětví.

3KinoFest poosmé

redakce 23.10.2021

Zkraje listopadu se bude v Praze konat Mezinárodní filmový festival, zaměřený na středoevropskou kinematografii.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace