Zprávy

Dokumentární série o volbách, demokracii a chybějícím dialogu

Dokumentární série o volbách, demokracii a chybějícím dialogu

redakce | Zprávy | 16.09.2021

Tvoří demokracii jen volby? A z nich vzešlí politici? Mají občané jen jednou za čtyři roky někomu odevzdat svůj hlas a pak už se nevyjadřovat? Na tyto a další otázky hledá odpovědi režisérka Amálie Kovářová ve své nové internetové mini sérii Koblihář nebo sluníčkář? s podtitulem Musíme si promluvit.

Sérii chce nyní dokončit pomocí crowdfundingové kampaně. V jednotlivých epizodách vystupují mimo jiných novinář Jindřich Šídlo, herci a prvovoliči Josef Trojan a Anna Čtvrtníčková, internetový komik Martin „Mikýř“ Mikyska, řezník Filip Kšána, herec Jan Komínek, gastro-guru Lukáš Hejlík a mnoho dalších. Každý ze tří dvacetiminutových dílů bude zaměřen na témata síly jednoho hlasu, dialog a rodinu. V prvním díle se prvovoliči Josef a Anna vyptávají svých vrstevníků i zkušenějších voličů, zda má vůbec smysl chodit k volbám, jak probíhají a co pro ně osobně znamenají. Ve druhém díle se skupina dobrovolníků vydává mimo Prahu a na ulici zastavuje náhodné kolemjdoucí, se kterými se snaží vést dialog o současném stavu společnosti i nadcházejících volbách. Závěrečný díl je věnován poslední rodinné večeři před volbami. V každé epizodě vystupují novináři, komentátoři, politologové i další odborníci, kteří se snaží debatu i téma zasadit do většího celku a kontextu.

„Poslední dva roky spolu s producenty Pavlou Klimešovou a Janem Syručkem natáčíme, jak to u nás je s tou demokracií a co to vlastně je. Mrzí mě, že často nedokážeme vést dialog a mrzí mě, že si nadáváme a neposloucháme se. Natáčet tenhle projekt pro mě byla velká škola a moc ráda bych to, co jsem se sama o demokracii a společnosti naučila, předala dál,“ říká režisérka a autorka série Amálie Kovářová. „Asi nejlépe demokracii popisuje heslo francouzské revoluce – rovnost, volnost, bratrství. Když bude absolutní rovnost – není žádná volnost. Když bude naopak absolutní volnost – není žádná rovnost. A právě proto je tam to bratrství – ochota naslouchat, laskavost a otevřenost, prostě dialog. A právě proto tenhle projekt děláme,“ dodává režisérka.

Série je financována výhradně tvůrci bez vkladu mecenášů nebo politicky angažovaných subjektů a jediné externí prostředky chtějí získat právě díky crowdfundingové kampani. Vybraná částka poslouží k dokončení a distribuci celé minisérie. Cílem je restartovat dialog v Česku, inspirovat nevoliče volit a rozšířit povědomí o tom, co to demokracie vůbec je. Součástí projektu je i vzdělávací online kampaň.

Info

Koblihář nebo sluníčkář?
web projektu

foto © se svolením Amálie Kovářové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nylon Jail oslaví dekádu na Cargo Gallery

redakce 02.10.2022

Nylon Jail oslaví dekádu existence vystoupením na Cargo Gallery, koncertem také kapela oficiálně nastartuje Hithit projekt.

Pavel Klusák a GOTT v Divadle Archa

redakce 01.10.2022

Archa bude hostit multižánrový večer s bestsellerem Pavla Klusáka GOTT.

Lenka Dusilová s big bandem Cotatcha Orchestra

redakce 01.10.2022

Na koncertě v Brně zazní nové skladby, které jsou výsledkem společné tvorby.

Fléda jde do podzimu s lepším zvukem a hvězdami

redakce 01.10.2022

Seznamu zahraničních hvězd tento podzim vévodí výrazné hudebnice s novými nahrávkami.

Film a architektura uvede v Brně poctu géniům moderní architektury a designu

redakce 30.09.2022

Festival zakončí v Kině Art bizarní dokument The Bubble přibližující oblast Villages, největší komunitu důchodců v Americe.

Indigová Alen ohlašuje druhé album

redakce 30.09.2022

K albu nazvanému Tma aranžérsky a producentsky přispěl Martin Kyšperský z kapely Květy.

Na Be2Can nebude chybět Stříbrný medvěd z Berlinale nebo Zlatý lev z Benátek

redakce 30.09.2022

Filmová přehlídka, která každoročně nabízí dramaturgicky vytříbený výběr toho nejvýraznějšího z Berlinale, Benátky a Cannes, letos představí dvacet premiér.

Říjen v Underdogs'

redakce 29.09.2022

Těšit se můžeme na dekadentní acid punk VR Sex, metalcorové průkopníky Integrity, altrockovou klasiku And You Will Know Us by the Traill of Death. A další.

This Side of Town, Karol Mikloš

redakce 29.09.2022

Je to spletitý príbeh o nástrahách stredného veku v situácii novej pandémie, hrozivého mraku prichádzajúceho z východu i mnohých ďalších hrozieb.

Do Prahy přijedou The Black Angels, Easy Life nebo Royal Republic

redakce 29.09.2022

Psychedeličtí The Black Angels vychází zcela jednoznačně z estetiky kytarových kapel 60. let, jejichž odkaz ale překlápí do současných kulis.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace