Zprávy / Offtopic-Novinky

Dokumenty nominované na Českého lva online

Dokumenty nominované na Českého lva online

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 03.03.2017

Na portálu DAFilms.cz probíhá do 12. března tradiční streamování českých dokumentárních filmů nominovaných na Českého lva. V rámci této akce s podtitulem Český lev dokumentární mohou diváci zhlédnout čtyři z nominovaných dokumentů za uplynulý rok. Portál zpřístupnil dokumenty Zkáza krásou Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny, debut Petry Nesvačilové Zákon Helena, Bratříček Karel od polské režisérky Krystyny Krauze a film Miroslava Janka Normální autistický film. Poplatek za zhlédnutí nominovaných snímků se pohybuje od 1.99 EUR a 60 % ze zaplacené částky jde na podporu samotného dokumentárního filmu.

"Tyto čtyři silné autorské snímky opět stvrzují výjimečné postavení dokumentárního filmu v české kinematografii a překvapují filmařskou různorodostí i schopností vtáhnout diváky," říká ředitelka DAFilms.cz Nina Numankadić. Portál se věnuje popularizaci a distribuci českých i zahraničních dokumentárních filmů a 14 dní s nominovanými dokumenty na České lvy pořádá již podeváté. Do neděle 12. března zde bude možné zhlédnout snímky tvůrců jako jsou Helena Třeštíková a Jakub Hejna, Petra Nesvačilová, Krystyna Krauze a režisér Miroslav Janek. Ti nabízejí ve svých filmech osobitý pohled na českou současnost i nedávnou minulost. Dokumenty je možné zhlédnout za poplatek od 1.99 EUR, či v rámci měsíčního předplatného. Včetně nominovaných snímků je na portálu k vidění dalších 1 500 úspěšných českých i zahraničních filmů.


Helena Třeštíková a Jakub Hejna ve Zkáza krásou využili jako základní stavební materiál šestihodinové interview, které Třeštíková s herečkou Lídou Baarovou realizovala v jejím rakouském exilu v roce 1995. Pomocí tohoto rozhovoru, sestřihů z Baarové filmů a dalších archivních materiálů tvůrci bez příkras a bulvarizace zachycují životní příběh české herečky v době její největší slávy až po její tragický pád. Portrétní je rovněž film Bratříček Karel polské dokumentaristky Krystyny Krauze. Jedná se o citlivou výpověď o Karlu Krylovi, českém písničkáři, básníkovi a představiteli protirežimního hnutí. Krauze natočila snímek v česko-polské koprodukci a otvírá zde pro mnohé neznámé skutečnosti z Krylova života, jako jsou jeho časté návštěvy Polska, blízké vztahy s tamními muzikanty, filmaři a novináři.

Do nedávné české minulosti se ve svém debutu obrací režisérka a herečka Petra Nesvačilová. V dokumentu Zákon Helena pátrá po stopách porevolučního podsvětí a to zejména po souvislostech známé kauzy Berdychova gangu. Hlavní průvodkyní se jí stává elitní policistka Helena Kahnová, která poslala za mříže desítky Berdychových lidí. Co nebo spíše kdo je vlastně normální? Dokumentarista Miroslav Janek ve filmu Normální autistický film představuje svět pěti hlavních protagonistů – dospívajících dětí s autistickou poruchou. Janek diváky nabádá, aby fenomén autismu přestali vnímat jako lékařskou diagnózu a pokusili se mu porozumět spíše jako fascinujícímu, byť často jen obtížně rozluštitelnému způsobu myšlení. Akce Český lev dokumentární probíhá od 27. února do 12. března. Více informací na portálu DAFilms.cz.

Info

DAFilms.cz

www.dafilms.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Novinky v Nakladatelství AMU

redakce 16.11.2020

Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.

Fortnite chystá další virtuální koncert

redakce 22.10.2020

Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Web pro koordinaci dobrovolníků SousedskaPomoc.cz

redakce 17.03.2020

Zapojit se můžete podle času, který na to máte, a v libovolném městě. Zaregistrujte se a pomozme si mezi sebou.

Giudi vydává singl

redakce 26.02.2020

Jako každý z nás, i Sleeping Boy má své stinné kapitoly a hledá svobodu. Kdo je Sleeping Boy, který stojí za hudební stránkou?