Zprávy / Offtopic-Novinky

Dokumenty z Českého lva na portálu DAFilms.cz

Dokumenty z Českého lva na portálu DAFilms.cz

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 17.02.2015

Hlavní domácí filmové ceny Český lev poznají již tuto sobotu 21. února své nové majitele. Mezi nimi nebude chybět ani čerstvý vítěz kategorie Nejlepší dokumentární film. O titul se uchází pětice známých a populárních snímků K oblakům vzhlížíme, Magický hlas rebelky, Olga, Století Miroslava Zikmunda a Život podle Václava Havla. Všechny nominované filmy jsou od pondělí 16. do neděle 22. února nabídnuty online ke zhlédnutí zdarma či za malý poplatek na portálu DAFilms.cz. Před sobotním vyhlášením je na stránkách zpřístupněno také divácké hlasování, prostřednictvím kterého má české publikum jedinečnou možnost zvolit si svého vítěze ceny. Bude se shodovat s hlasováním filmových akademiků? Poprvé v historii portálu mohou diváci vidět nominované snímky v rámci nového filmového předplatného, které se vztahuje na všechny dokumentární filmy, jež jsou součástí více než 1 000položkového virtuálního katalogu.

Již posedmé v řadě přináší dokumentární portál DAFilms.cz českému filmovému publiku možnost zhlédnout pětici dokumentů nominovaných na cenu Českého lva v prostředí internetu v průběhu týdne slavnostního předávání cen. "Jedná se o již tradiční akci portálu DAFilms.cz, která se snaží podpořit a zpropagovat český dokument mezi co nejširší skupinou domácího i zahraničního publika. Máme radost, že tento rok mohou čeští diváci online zhlédnout všech pět nominovaných dokumentů a hlasovat pro ten snímek, který je nejvíce oslovil. Tři dokumenty jsou nabízené zdarma, dva za menší poplatek. Věřím, že se jedná o atraktivní výběr, který se setkává s kladným přijetím u kritiků i diváků," uvádí k filmové události Diana Tabakov z portálu DAFilms.cz.


Díky svému říjnovému vítězství na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava představuje horkého favorita ceny snímek režiséra Martina Duška K oblakům vzhlížíme. Dokument, který již českou filmovou tvorbu reprezentoval například na prestižním amsterdamském filmovém festivalu IDFA, nechává diváky nahlédnout do reality života v severních Čechách, tvrdě poznamenané vysokou mírou nezaměstnanosti. Na příběhu hlavního hrdiny, jehož životní náplň představují automobilová tuningová setkání, režisér vykresluje trpký boj o štěstí a vlastní místo ve společnosti.

Přední dáma českého dokumentu Olga Sommerová vstupuje do filmového klání se snímkem Magický hlas rebelky. Dokumentární portrét nabízí intimní pohled do soukromého, profesního a politického života zpěvačky Marty Kubišové. Dokument, v němž se objevuje mnoho známých tváří domácí kulturní a politické scény, například Václav Neckář, Václav Havel či hudební publicista Jiří Černý, zprostředkovává komplikovanou životní situaci zpěvačky, jež se aktivním odporem vůči komunistickému režimu ocitla na okraji společnosti, aby v klíčových momentech listopadu 1989 opět vystoupila před jásající davy jako symbol nezlomné víry a pevného politického přesvědčení.


Silné a nepřehlédnutelné postavy českých kulturních a politických dějin představují také další tři nominované snímky. Století Miroslava Zikmunda v režii Petra Horkého podává první hlubší svědectví o osobním životě klíčové figury českých zahraničních výprav Miroslava Zikmunda. Jaká je životní zkušenost muže, jenž vystoupil jako první Čech na Kilimandžáro, setkal se s předními světovými politiky, byl u rozpadu koloniální Afriky a ve svém stoletém životě prožil celou moderní historii Československa a České republiky od habsburské monarchie až po první samostatný český stát?

Poslední dvojice nominovaných snímků má k sobě díky postavám hlavních hrdinů více než blízko. Zatímco se dokument Olga režiséra Miroslava Janka zaměřuje na osobnost manželky prvního českého prezidenta Václava Havla Olgy Havlové, druhý snímek Život podle Václava Havla je věnovaný osobě prezidenta. Spíše v pozadí stojící Olga Havlová je na základě dokumentu vykreslena jako jedna ze stěžejních postav politického disentu 70. a 80. let a pro svoji přátelskou a upřímnou povahu také vyhledávaná přítelkyně mnoha osobností zapojených do hnutí československého undergroundu. Dokument Život podle Václava Havla, jenž je biografickým podáním mnohovrstevnaté osoby Václava Havla jako muže, umělce, bohéma, člena undergroundu i oficiálního politika, okořeňuje nominovanou pětici filmů o skutečnost, že hraný počin režisérky dokumentu Andrey Sedláčkové Fair Play je na cenu Českého lva nominován hned v deseti kategoriích.

Jaký z pěti nominovaných dokumentů si odnese sošku Českého lva se diváci dozví již v sobotu 21. února. Poprvé si však svého vítěze mohou zvolit také diváci online. Společně se zpřístupněním nominovaných snímků nabízí portál DAFilms.cz jedinečnou šanci zvolit si diváckého vítěze v kategorii nejlepší dokumentární film. Pomocí jednoduchého hlasování mohou dát diváci hlas svému oblíbenému snímku a porovnat, nakolik se jejich filmový vkus shoduje s většinou českého publika, a hlavně pak s odbornými akademiky. Hlasování, stejně tak jako nominované snímky, poběží na stránkách portálu až do neděle 22. února.

Info

Nejlepší dokumentární film
DAFilms.cz

www.dafilms.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Web pro koordinaci dobrovolníků SousedskaPomoc.cz

redakce 17.03.2020

Zapojit se můžete podle času, který na to máte, a v libovolném městě. Zaregistrujte se a pomozme si mezi sebou.

Giudi vydává singl

redakce 26.02.2020

Jako každý z nás, i Sleeping Boy má své stinné kapitoly a hledá svobodu. Kdo je Sleeping Boy, který stojí za hudební stránkou?

Milý Laco aneb historky ze života

redakce 15.01.2020

Devatenáctidílné vyprávění divokých historek ze života před i za železnou oponou od trumpetisty a jazzmana Laca Decziho.

Čtvrté vydání zinu ZAK o japonské kultuře je za rohem

redakce 01.01.2020

Svým obsahem může občas provokovat, ne však toho, kdo Japonsko navštívil. Pro ty, kteří zatím neměli to štěstí, je připraveno 52 stran Japonska, jak ho neznají.