Zprávy / Nové desky

Dril je pryč, utajené podivínství a další nové kazety

Dril je pryč, utajené podivínství a další nové kazety

redakce | Zprávy / Nové desky | 24.03.2015

Improvizační duo Mooncup Accident vydává novou, v pořadí už třetí kazetu, obsahující bezmála čtyřicet minut menstruačního blues. Název, který vyjadřuje spíš přání než realitu, říká: Dril je pryč. Guturální, těkavá, bzučivá, hysterická a potlačovaná zvuková matérie by se dala popsat také jako rituální forma uspořádaná kolem dutiny. K počátkům žánru se spolu s Mooncup Accident dostáváme změnou perspektivy. Nejde jen o to, že k černé namísto pigmentu odkazuje světloplachost. Rozhodující je, že blues se zde znovu stává hudbou otroků.

Žánr, ve kterém se během století namísto černi zabydlel kulturní podvod, se tříští a mění v materiál, v němž se člověk pohybuje jako na smetišti: formálně blues začíná od jedné struny, a pokud jde o obsah, emoce mají blízko k odpadkům – podobně jako při menstruaci. Jako celek hudební produkce Mooncup Accident názorně ukazuje, jaká je pozice otroka. Jeho výraz je smíšen s prostředím, které ho zotročuje. Ozývá se z omezeného prostoru. Proto interpreti menstruačního blues pracují ve vrstvách. Únikovou cestu redukují na prohrabávání, ale také vršení. Osvobozený otrok liberální doby sice neodmítá improvizaci, honorář ani cestování – ale to všechno chápe pouze jako další podobu otroctví, které nás definuje. Improvizovaný odpad je ohraničen momenty strojové práce a nuceného odpočinku.


Nahrávka Oh Happiness vznikla už v roce 2009 a od té doby existovala ve zvláštním režimu utajení – jako dobře ukrytý poklad, který bude možno vytáhnout na světlo, až bude nejhůř. Nyní podle všeho čas dozrál. To, co v době vzniku bylo pozoruhodným drobným podivínstvím, se nyní jeví jako nekompromisní kritika současné hudby: jejích pečlivě upravených zákoutí i všech pracovitých údržbářů a zahradníků – muzikantů, vydavatelů, pořadatelů, publicistů, muzikálních výtvarníků, modelů, superdýdžejů, choreografů, tanečníků atd. Do jisté míry jde o sebekritiku, v první řadě se ale jedná o ukázku, jak výrazně může věcem prospět, když se nechají ležet ladem.

Autorkou vizuální podoby kazety-objektu Happiness je Kristina Láníková, která v rámci přidružených aktivit labelu KLaNGundKRaCH, v samizdatové Edici Styku, vydala na konci loňského roku básnickou sbírku Opatření na noc. Ta byla doposud rovněž spíše utajována, a dokonce mezitím stihla vyjít už i druhá knížka, Pomlčka v těle v nakladatelství Fra. Aktuální vydavatelskou strategii jako by sama autorka vyjádřila verši "nevím, jak to stihnu", "jestli je pozdě, počkám", případně "tady nikdo není/ nikdo není unavený/ všichni mají zavřené oči/ nikdo nemluví, nikdo tu není/ a na chodbě jsou zásoby cibule// ořechy až příští rok".

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sing Sing Revolution Vol​.​1

redakce 29.06.2020

Iniciátorem celého projektu je Igor Bruso (Deaths), který se na podzim loňského roku usídlil ve zkušebně svých přátel z kapely Dukla.

Gergaz prichádza s pokračovaním kompilácie The Locals

redakce 28.06.2020

Výsledkom je unikátna vzorka noviniek aj skladieb z archívu, pre ktoré je samozrejmosťou, že sa nikdy predtým neobjavili na vinylovom release.

Nové EP od sinks je venku

redakce 25.06.2020

Přepracovaná verze EP June brněnské noiserockové kapely je výsledkem hledání způsobu, jak čelit podivnému času, podivnému půlroku.

Daniel Salontay zložil hudbu k obrazom otca Alexandra

redakce 22.06.2020

Album Zaobraz je hudba inšpirovaná tvorbou slovenského maliara Alexandra Salontaya, ktorý celý život maľoval a nevystavoval.

Vyšlo debutové EP Island Mint

redakce 19.06.2020

Ve své tvorbě kombinuje Matyáš Adámek indie songwriting s prvky psychedelie 60. let. EP vydal interpret na vlastním labelu Sunstream Records.

Bára Zmeková vydává remixové album a nový klip

redakce 16.06.2020

Nové remixové album LNVS (rmxd) je barevnou hudební směsí různých žánrů a přístupů, jejímž pojítkem je hlas Báry Zmekové.

Drť vydávají debut Puntičkár

redakce 29.05.2020

Výroky někdejšího člena tajné bezpečnosti (a kryptologa) se stávají nástrojem přizpůsobování a znejasňování činů komunistického režimu.

Nové rapové album Cermaque

redakce 26.05.2020

Jubilejní desátá studiová deska písničkáře Jakuba Čermáka překračuje hranice žánrů i stylů, a to i díky dlouhé řadě hostů.

Súrodenecká dvojica Bulp prichádza s novým EP

redakce 18.05.2020

Titulný singel Auri je dynamický track, ktorý popri svojom tanečnom charaktere reflektuje intímny vzťah matky a dcéry.

Na Deadred Records vychádza nový Stroon

redakce 17.05.2020

V mnohých ohľadoch zvláštny začiatok roka 2020 zachytil Stroona v mimoriadnej tvorivej kondícii.