Zprávy / Pozvánky

Duben  v Jazz Docku

Duben v Jazz Docku

Barka Fabiánová | Zprávy / Pozvánky | 07.04.2015

Krátce po Velikonocích, ve středu 8. od desáté večerní, ovládne pódium Ondřej Ruml zpívající Ježka, Voskovce a Wericha. Toho doprovodí výtečná sestava, která se podílela i na natáčení desky. Pianista Matej Benko, saxofonista Radek Zapadlo, bubeník Radek Zbořil, kontrabasista Rasťo Uhrík a trumpetista Mirek Hloucal.

V pátek 10. dubna pokřtí v Jazz Docku své nejnovější autorské CD Uncertainty Jaromír Honzák. Nahrávalo se v mezinárodní sestavě, která se představí i v páteční večer. Honzákova alba jsou kritikou i veřejností přijímána s nadšením, je se tedy na co těšit.

Jazz čtyř kontinentů, tak se jmenuje pravidelný seriál koncertů, který do Jazz Docku přiváží to nejlepší ze světových pódií. V dubnu se uskuteční hned tři koncerty z tohoto cyklu. Ve středu 15. zahraje kytarista Libor Šmoldas s esy newyorské a světové scény – bubeníkem Adamem Nussbaumem a basistou Jayem Andersonem. Trio nedávno dokončilo nové album, které bude na koncertě pokřtěno. Dreamtime vzniklo během amerického turné Šmoldasova kvartetu v létě 2011, vychází u labelu New Port Line a trio se jej chystá představit Sonnymu Rollinsovi. Libor Šmoldas má ve svých jedenatřiceti za sebou několik úspěšných desek, hrál například s Georgem Mrazem, Brianem Charettem, Jeffem Ballardem a dalšími. Adam Nussbaum začínal s kvartetem Davea Liebmana, na své první evropské turné pak vyrazil s Johnem Scofieldem. Objevil se i po boku takových legend, jako jsou bratři Breckerovi, Gil Evens a Stan Getz. Kontrabasista Jay Anderson taktéž patří mezi nejuniverzálnější hudebníky dneška, hrával s Frankem Zappou, Tomem Waitsem, Johnem Scofieldem, Mikem Sternem a řadou dalších.


O den později ovládne pódium jazz-funkový kontrabasista Ben Williams. Ten přiveze silnou sestavu, se kterou nabídne ochutnávku z nového alba Coming of Age. Ben Williams má na svém kontě Grammy za nejlepší instrumentální album roku 2013 a vítězství v prestižní mezinárodní jazzové soutěži Thelonia Monka.

V rámci cyklu Americké jaro se v Jazz Docku představí 21. dubna pianista Dan Tepfer. Sólový recitál uznávaného pianisty začne již v 19 hodin, protože od desíti večer následuje další z koncertů Jazzu čtyř kontinentů. Oz Noy Trio svedl do společného projektu izraelského kytaristu Oze Noye s americkým bubeníkem Garym Nowakem a kamerunským baskytaristou Etiennem Mbappem. Oz Noy se v posledních letech výrazně prosadil na světové jazz a fusion scéně, na jeho albech Twisted Blues I a II hrál například Chick Corea, Dave Weckl, John Medeski a další. Jste-li příznivci pořádného groovu, virtuózního kytarového umění a originální hudby, pak se přijďte podívat.

Do třetice se Jazz čtyř kontinentů vrátí do Jazz Docku hned 23. dubna. High Risk je vzrušující elektro-akustický hudební projekt, který vede známý trumpetista Dave Douglas. Melodické a harmonické textury splývají se zvukovými kolážemi a neskutečná rytmická sekce - basista Jonathan Maron a bubeník Mark Guiliana - vytváří hudební prostor pro tzv. elektronické manipulace DJe Shigeta. Stvořen na základech jeho dřívější kapely Keystone, otevírá tento kvartet novou kapitolu vývoje elektronického jazzu a vkladu Davea Douglase do tohoto hudebního směru.


Festivalu Mladí ladí jazz bude patřit Jazz Dock hned dvakrát - nejdříve ve středu 22., kdy se rozhodne o vítězi soutěže Jazz Fruit, poté zahraje fenomenální newyorský klarinetista Oran Etkin, který je součástí vynikající izraelské jazzové školy. Kdo byl na podzimním koncertu v Jazz Timu, určitě potvrdí, že zvuk jeho klarinetu je jedinečný a směs world music a jazzu vysoce nakažlivá. Vítězové soutěže Jazz Fruit se pak do klubu nad Vltavou vrátí, aby si v úterý 28. zahráli společně se Susanou Sawoff. Rakouská pianistka a zpěvačka přináší na rakouskou hudební scénu svěží vítr, její hudba představuje chytré propojení jazzu s world music a jak sama o sobě říká, obývá velice rozsáhlý a intimní hudební vesmír.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články