Zprávy / Pozvánky

Duben  v Jazz Docku

Duben v Jazz Docku

Barka Fabiánová | Zprávy / Pozvánky | 07.04.2015

Krátce po Velikonocích, ve středu 8. od desáté večerní, ovládne pódium Ondřej Ruml zpívající Ježka, Voskovce a Wericha. Toho doprovodí výtečná sestava, která se podílela i na natáčení desky. Pianista Matej Benko, saxofonista Radek Zapadlo, bubeník Radek Zbořil, kontrabasista Rasťo Uhrík a trumpetista Mirek Hloucal.

V pátek 10. dubna pokřtí v Jazz Docku své nejnovější autorské CD Uncertainty Jaromír Honzák. Nahrávalo se v mezinárodní sestavě, která se představí i v páteční večer. Honzákova alba jsou kritikou i veřejností přijímána s nadšením, je se tedy na co těšit.

Jazz čtyř kontinentů, tak se jmenuje pravidelný seriál koncertů, který do Jazz Docku přiváží to nejlepší ze světových pódií. V dubnu se uskuteční hned tři koncerty z tohoto cyklu. Ve středu 15. zahraje kytarista Libor Šmoldas s esy newyorské a světové scény – bubeníkem Adamem Nussbaumem a basistou Jayem Andersonem. Trio nedávno dokončilo nové album, které bude na koncertě pokřtěno. Dreamtime vzniklo během amerického turné Šmoldasova kvartetu v létě 2011, vychází u labelu New Port Line a trio se jej chystá představit Sonnymu Rollinsovi. Libor Šmoldas má ve svých jedenatřiceti za sebou několik úspěšných desek, hrál například s Georgem Mrazem, Brianem Charettem, Jeffem Ballardem a dalšími. Adam Nussbaum začínal s kvartetem Davea Liebmana, na své první evropské turné pak vyrazil s Johnem Scofieldem. Objevil se i po boku takových legend, jako jsou bratři Breckerovi, Gil Evens a Stan Getz. Kontrabasista Jay Anderson taktéž patří mezi nejuniverzálnější hudebníky dneška, hrával s Frankem Zappou, Tomem Waitsem, Johnem Scofieldem, Mikem Sternem a řadou dalších.


O den později ovládne pódium jazz-funkový kontrabasista Ben Williams. Ten přiveze silnou sestavu, se kterou nabídne ochutnávku z nového alba Coming of Age. Ben Williams má na svém kontě Grammy za nejlepší instrumentální album roku 2013 a vítězství v prestižní mezinárodní jazzové soutěži Thelonia Monka.

V rámci cyklu Americké jaro se v Jazz Docku představí 21. dubna pianista Dan Tepfer. Sólový recitál uznávaného pianisty začne již v 19 hodin, protože od desíti večer následuje další z koncertů Jazzu čtyř kontinentů. Oz Noy Trio svedl do společného projektu izraelského kytaristu Oze Noye s americkým bubeníkem Garym Nowakem a kamerunským baskytaristou Etiennem Mbappem. Oz Noy se v posledních letech výrazně prosadil na světové jazz a fusion scéně, na jeho albech Twisted Blues I a II hrál například Chick Corea, Dave Weckl, John Medeski a další. Jste-li příznivci pořádného groovu, virtuózního kytarového umění a originální hudby, pak se přijďte podívat.

Do třetice se Jazz čtyř kontinentů vrátí do Jazz Docku hned 23. dubna. High Risk je vzrušující elektro-akustický hudební projekt, který vede známý trumpetista Dave Douglas. Melodické a harmonické textury splývají se zvukovými kolážemi a neskutečná rytmická sekce - basista Jonathan Maron a bubeník Mark Guiliana - vytváří hudební prostor pro tzv. elektronické manipulace DJe Shigeta. Stvořen na základech jeho dřívější kapely Keystone, otevírá tento kvartet novou kapitolu vývoje elektronického jazzu a vkladu Davea Douglase do tohoto hudebního směru.


Festivalu Mladí ladí jazz bude patřit Jazz Dock hned dvakrát - nejdříve ve středu 22., kdy se rozhodne o vítězi soutěže Jazz Fruit, poté zahraje fenomenální newyorský klarinetista Oran Etkin, který je součástí vynikající izraelské jazzové školy. Kdo byl na podzimním koncertu v Jazz Timu, určitě potvrdí, že zvuk jeho klarinetu je jedinečný a směs world music a jazzu vysoce nakažlivá. Vítězové soutěže Jazz Fruit se pak do klubu nad Vltavou vrátí, aby si v úterý 28. zahráli společně se Susanou Sawoff. Rakouská pianistka a zpěvačka přináší na rakouskou hudební scénu svěží vítr, její hudba představuje chytré propojení jazzu s world music a jak sama o sobě říká, obývá velice rozsáhlý a intimní hudební vesmír.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

V Underdogs' neofolkový Of the Wand And the Moon

redakce 22.06.2022

Kim Larsen již tuto sobotu představí nové album, na které milovníci neofolku čekali dlouhých deset let od poslední, fenomenální desky The Lone Descent.

Fobia Kid křtí ve čtvrtek na Altenburgu

redakce 21.06.2022

Po roční pauze od hudby i sociálních sítí se slovenský rapper vrací objevovat zákoutí digitálních glitchů a hyperaktivních beatů.

Horrorcore Ice Nine Kills i melancholický synthpop Nation of Language v Praze

redakce 21.06.2022

Ice Nine Kills, to jsou chytlavé riffy, monstrózní produkce i vyklenuté melodie – a hlavně estetika osmdesátkových hororů.

Ólafur Arnalds v Karlíně

redakce 19.06.2022

Royal Albert Hall? Opera v Sydney? Není problém. Tam se ale jeho podmanivá, leč velice jemná a intimní hudba perfektně hodí.

Otvíračka Čítárny Unijazz

redakce 17.06.2022

V sobotu se může celá pražská komunita těšit na velké otevření, která jako již mnoho let garantuje kvalitní hudební a literární program.

Východ slunce v ostravské galerii Plato

redakce 16.06.2022

Koncert při východu slunce se uskuteční ve spolupráci s kolektivem Gin&Platonic a nabídne živé sety Antoniny Nowacke a postambientního dua Misty Picture.

Ivo Pospíšil: Příliš pozdě zemřít mladý - kniha i film

redakce 16.06.2022

Memoárová kniha Iva Pospíšila se krátce po svém prvním vydání v roce 2015 stala kulturní a následně i kultovní událostí.

Kasárna Karlín slaví pět let

redakce 14.06.2022

Stovky promítání, koncertů, debat, prohlídek i rodinných aktivit přitáhly za pět let na statisíce návštěvníků.

Jediný letní koncert Plísňáků v Praze aneb Please the Trees a Maryland v Přístavu

redakce 14.06.2022

Přístav 18600 zahájil sezonu už před pár týdny, svůj letní koncert tam odehrají i Please the Trees.

Insect Ark a BirdPen v Kabinetu múz

redakce 13.06.2022

Dvojice Insect Ark se ve své hudbě vydává do obskurních zákoutí žánrů jako avant-metal nebo psych doom, experimentuje, kde to jen jde.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace