Zprávy / Pozvánky

Eduardo Lara: Kdyby byl Narcis slepý…

Eduardo Lara: Kdyby byl Narcis slepý…

redakce | Zprávy / Pozvánky | 05.10.2021

Velmi oblíbenou položkou v merchandise Full Moonu je tričko se zdánlivě jednoduchým motivem kruhu. Jeho autorem je mexický výtvarník Eduardo Lara Alvarez Tostado, který už dlouhá léta tvoří a žije v Praze. Ve středu 6. října proběhnou v pražské HYB4 Gallery vernisáže hned dvou výstav, na kterých se Eduardo Lara podílel. K vidění bude jednak jeho vlastní expozice uzavřeného cyklu vytištěných rytin The Blind Men Series a pak také hromadná výstava Memento Mori, kterou Eduardo Lara spolu s Víctorem Ríosem kurátoruje a koordinuje. Obě expozice zde budou k vidění do 27. října.

THE BLIND MEN SERIES/ EDUARDO LARA
Těšíte se privilegiu zraku? Představte si absolutní slepotu. Série maleb, kreseb, grafik a objektů nám ukazuje umělcovu představu života v temnotě. Jak si my, vidící, představujeme svět těch, co nevidí, co vnímají svět prostřednictvím jiných smyslů? Jak by si mohl slepec, co nezná světlo, představovat hvězdy? Odpověď by mohla znít: tmavé hvězdy. Kdyby existovala lampa, co dělá tmu, dost možná by ji nějaký slepec mohl použít, aby se orientoval na světle, tak jako my, vidící, používáme světlo pro orientaci ve tmě. Absurdní, paradoxní, ironické a zjevně výsměšné situace. Ale terčem posměchu je tu ten, co vidí, jenž není schopen pochopit situaci, kterou nezažil, a jeho svět, ve kterém je zrak nejcennějším smyslem. Kdyby byl Narcis slepý, byl by utonul kvůli své vlastní marnivosti, anebo by musel do rybníka spadnout? Dost možná. Je to svět, v němž by Oidipus mohl být králem navěky.

MEMENTO MORI
Mezinárodní projekt současné grafiky Sinopsis Memento Mori je umělecký projekt mezinárodní kulturní spolupráce. Jeho cílem je pojmout téma smrti formou grafického dialogu v rámci setkání různých pohledů na toto téma grafiků z Mexika, Česka, Španělska a Srbska. Výchozím bodem je estetická struktura středoamerického Tzompantli (stojan na lebky), hlavním cílem je ale dát prostor vizi každého jednotlivého umělce. Výstava představuje 64 grafických děl, které tvoří heterogenní celek, jenž demonstruje identitu, shodu a kulturní empatii ve vztahu k jednotlivým konceptům. Výstava bude uvedena během října a listopadu 2021 simultánně na třech místech, ve výstavních prostorech HYB4 Gallery (Praha) Chez Xefo Art Gallery (Barcelona) a El Anexo Gallery ateliéru La Trampa Gráfica (Mexico City). Koordinátorem projektu je sdružení Sin Rumbo Fijo/ Gráfica Contemporánea ve spolupráci s Kampus Hybernská, Galerie Hollar, Ultramarinos Cultura y Arte, La Fundación CIEC a ateliérem La Trampa Gráfica. Během roku 2022 bude výstava k vidění v různých městech Španělska, východní Evropy a Mexika, s cílem rozšířit síť spolupráce a kulturní výměny mezi umělci - grafiky a přispět tak k rehabilitaci grafiky jako současného, platného uměleckého jazyka, rovnocenného s ostatními uměleckými disciplínami.

Info

Eduardo Lara
web umělce

Eduardo Lara / The Blind Men Series
6.–27. 10. 2021
Galerie HYB4, Praha
web výstavy

Memento Mori
6.–27. 10. 2021
Galerie HYB4, Praha
web výstavy

kresba © se svolením Eduarda Lary

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Timothee Quost, Aldana Duoraan a Amberg/Schmid v Punctu

redakce 08.12.2021

Večer pod taktovkou A2+ Asociace Mlok.

Novi_sad a Kurws v Punctu

redakce 07.12.2021

Dva koncerty festivalu Stimul přinášejí odlišné pohledy na hudbu, a to v pojetí úderného polského tria a řeckého zvukového umělce.

Moderat ohlašují koncertní návrat

redakce 03.12.2021

V rámci plánovaného turné přijedou také do Prahy na svůj dosud největší samostatný koncert.

Závěr Synapse Knowledge 2021

redakce 03.12.2021

Letošní edici uzavře panelová diskuze s Bárou Ungerovou (výtvarnicí & polovičkou kapely DVA) a Jazem Colemanem (Killing Joke).

Arleta a post-hudba v Pardubicích

redakce 01.12.2021

Reflexe „roku nula” odráží schizofrenní paletu nálad třicátníků přežívajících v uzavřeném a vylidněném hlavním městě, ale i holka, která mluví moc.

V prosinci už kabát a snad ještě Kabál

redakce 30.11.2021

Část publika se za Vojtěchem a Irenou po léta vrací, protože je to hudba tajemství a hudba bezpečí.

Špína Wiegedood a Portrayal of Guilt ovládne Fuchs2

redakce 29.11.2021

Black metal, který se snaží vypořádat s tím, že jsme všichni ze stejné špíny. Očistný rituál proběhne na konci ledna.

Skladby fluxové scény rozezní Goethe-Intitut

redakce 29.11.2021

Zazní skladby Yoko Ono, Milana Knížáka či Nam Jun Paika u příležitosti 100. výročí narození umělce Josepha Beuyse.

Fource přivezou Working Men’s Club a King Gizzard & The Lizard Wizard

redakce 29.11.2021

Ve svém repertoáru mají acidní zasněné rockové skladby, westernovou operu, nekonečné písně inspirované sci-fi romány, konejšivý folk i dystopický death metal.

Arctic Monkeys po třinácti letech

redakce 28.11.2021

Kapela se po svém posledním turné Tranquility Base Hotel + Casino, které skončilo v roce 2019, vrací na scénu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace