Zprávy / Pozvánky

Eklektické hrátky Oregonu

Eklektické hrátky Oregonu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 10.03.2014

Přes čtyřicet let uchvacuje Oregon návštěvníky slavných koncertních síní jako jsou Carnegie Hall, Lincoln Center, Philharmonie Berlin či vídeňský Mozartsaal, mezinárodních jazzových klubů i velkých festivalů v Montreux, Berlíně, Montrealu, Newport Jazz, sbírá inspiraci na cestách po Spojených státech, Kanadě, Mexiku, Jižní Americe, Evropě, Indii, Pakistánu, Nepálu, Srí Lance, Bangladéši, Alžíru i Austrálii. Oregon vznikl roku 1960 na Oregonské univerzitě, když dva tamní studenti, Ralph Towner a Glen Moore uzavřeli hudební přátelství mezi basou a klavírem. Moore studoval historii a literaturu, Towner skladatelství a zrovna začal hrát na kytaru. V polovině 60. let odjeli oba do Evropy. Towner studoval kytaru ve Vídni, Moore basu v Kodani, ale už roku 1969 se objevili v New Yorku, kde hráli s mladými muzikanty, pozdějšími členy kapel jako Weather Report a Mahavishnu Orchestra.

Na Woodstocku vystoupili s folkařem Timem Hardinem a setkali se s členy Paul Winter Consort. Ve studiu s Hardinem se Towner a Moore spojili se sitaristou a tablistou Collinem Walcottem, etnomuzikologem a zároveň organizátorem turné Raviho Shankara a Alla Rakha.

Na začátku sedmdesátých let se Ralph, Glen a Collin připojili k americkému turné Paul Winter Consort, na kterém se dali dohromady s hobojistou Paulem McCandlessem. Během šňůry začal Towner komponovat nový repertoár, včetně dnes již standardní skladby Icarus.


Začátky Oregonu se odehrávaly na pokojích motelů a vysokoškolských kolejí, kde se konaly privátní jam sessions ve znamení unikátní syntézy evropské klasické instrumentace, americké jazzové harmonie a etnických vlivů z celého světa. Kapela debutovala roku 1971 v New Yorku pod názvem Thyme—Music of Another Present Era, jméno, které mělo být zároveň odpovědí na otázku o žánrovém zařazení. Z důvodu nostalgie se ale později přejmenovali na Oregon. Rok nato podepsali smlouvu s Vanguardem a nahráli první album Music of Another Present Era, zároveň natáčeli u nového evropského labelu ECM desku Trios Solos. Album u Vanguardu je představilo americkému publiku, díky ECM a evropskému turné roku 1974, byli přijati kritiky a dosáhli rostoucího uznání na mezinárodním poli. Po šesti letech a devíti albech přešel Oregon k labelu Elektra/Asylum Records. První nahrávka Out of the Woods se dostala mezi 101 Nejlepších jazzových alb Lena Lyonse. Léta ubíhala a mnohostrannost skupiny rostla - basklarinet, soprán a sopraninosaxofóny, etnické flétny, křídlovka, lesní roh, klarinet, cimbál, baskytara, housle, viola a perkuse, ty všechny našly své místo v instrumentaci Oregonu, která už měla Townerovy kytary, nylonovou a 12-strunnou, klavír, McCandlessův hoboj a anglický roh, Moorův klotzkontrabas z roku 1715, Walcottův sitar i tabla. Když roku 1980 skončil kontrakt kapely s Elektrou a Walcottovi se narodila dcera, kapela si dala rok pohov a jednotlivci se věnovali sólovým kariérám. Když se znovu sešli, unikátní fúze dostala další dimenzi, Townerovy syntezátory. Na vrcholu popularity, v listopadu 1984 zahynul Walcott v Německu při autohavárii. Skupina se se situací vyrovnávala několik měsíců, až o rok později se znovushromáždila na pamětním koncertě, kterého se zúčastnil také indický perkusista Trilok Gurtu. Ten přijal nabídku ke spolupráci a během pěti let nahrál s kapelou tři alba: Ecotopia, 45th Parallel a Always, Never, and Forever. Po jeho odchodu pokračovali původní členové v tvůrčím vývoji jako trio, vydali dvě desky, trojice mimo jiné vystoupila v Praze a Brně roku 1996. Pro label Intuition nahráli ten samý rok Northwest Passage za doprovodu skvělých perkusistů, Marka Walkera z Chicaga a Arta Tuncoyiciana z Arménie. Walker se stal čtvrtým členem a spolu s Townerem, Moorem a McCandlessem nahrál v Moskvě v červnu roku 1999 dvojalbum s názvem Oregon In Moscow, v produkci Steva Rodbyho ze slavné skupiny Pata Methenyho. Záznam představuje Oregon jako skladatele, instrumentalisty i sólisty ve spolupráci s Moskevským Symfonickým Orchestrem P. I. Čajkovského. Album vyneslo kapele čtyři nominace na Grammy. V dalších letech vydával Oregon desky u labelu CamJazz - Prime (2005), The Glide (2005), 1000 Kilometers (2007), In Stride (2010) a prozatím poslední Family Tree (2012). Slovy Oregonu: „Family Tree je věnováno nejen našim nejbližším, nýbrž i rozsáhlé rodině posluchačů, producentů, techniků a všem, kteří nás povzbuzovali a pomohli nám k úspěchu.”

Info

Oregon (us)
25. března 2014
Divadlo U Hasičů, Praha

vstupné: 280/ 400 Kč

www.facebook.com/events/643720352362295

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

The Murder Capital poprvé v Praze

redakce 20.10.2019

Není to síla, pochmurnost nebo vztek, ale laskavost a něha, co dělá kapelu tak jedinečnou. Nejlepší postpunk současnosti.

Súčasné mená česko-slovenskej elektronickej scény v Puncte

redakce 20.10.2019

Lowmoe, Dead Janitor, Macronoise a další? Koncert pod hlavičkou labelu Xion.

Písničkář Kevin Morby poprvé v Praze

redakce 18.10.2019

Spirituální písně pro světský věk. Kevin Morby, tradiční, o nadčasovost usilující americký písničkář, poprvé v Praze.

Floex poprvé naživo představí hudbu z Machinaria

redakce 18.10.2019

Albu Machinarium Remixed, na němž hudbě Floexe k oblíbené počítačové hře Machinarium vdechli nový život Orbital nebo 65daysofstatic, bude uvedeno i živě.

Čecho-Američan Ondřej Pivec tu zahraje v říjnu. Tour.

redakce 17.10.2019

Jeden z mála českých držitelů Grammy, hudebník a producent Ondřej Pivec, se v rámci svých cest zastaví i v České republice na několik koncertů v druhé polovině října.

Van der Graaf Generator vystoupí v Praze

redakce 17.10.2019

Po úspěšném koncertu Nicka Masona letos v červenci přiváží agentura 10:15 Entertainment další z anglických legend.

Hitparáda Startér se vrací pro další hudební talenty s novou porotou

redakce 17.10.2019

Pořad, který už od roku 2008 pomáhá domácím hudebníkům prorazit na scéně, oslaví novou soutěžní sezónu s videosinglem.

Křest nové desky Rouilleux

redakce 16.10.2019

Jediný koncert v Praze k albu Lycanthropic Sounds, které vyšlo jako vinyl na Letmo Productions.

Další klubová noc Proces

redakce 16.10.2019

Pozvání na Proces přijali Belief Defect, Zavaloka, Layne. Doplní je místní projekty.

Houpací koně zvou na nahrávání akustického alba

redakce 15.10.2019

Houpací koně zvou na nahrávání akustického alba do broumovského Soulkostela uprostřed lesů. Akusticky zahrají i v listopadu v Praze před TaxiWars.