Zprávy / Nové desky

Emil de Waal pluje na vlnách Vente

Emil de Waal pluje na vlnách Vente

Barka Fabiánová | Zprávy / Nové desky | 05.07.2021

Nostalgicky laděná deska Vente je v řadě šestým plodem spolupráce bubeníka Emila de Waala, klarinetisty Elith „Nulle” Nykjæra, multiinstrumentalisty Gustafa Ljunggrena a hráče na Hammondy Dana Hemmera. Čtveřice muzikantů na něm zve na nostalgickou plavbu napříč hudebními žánry.

Název Vente (v dánštině "čekat") jako by popisoval rozvláčnost a poklidné plynutí celé desky. Teplý tón klarinetu, jemné pulsování varhan a barevnost steel kytary, mandoly a dalších nástrojů podkreslují lehká bicí, souhra všech nástrojů pak dodává albu nostalgii swingových a jazzových nahrávek někde v kavárně v letním podvečeru. Přesto nezní jako něco, co už jste tolikrát slyšeli. Za rozmanitost může nejen prostředí, které jednotlivé hudebníky ovlivnilo, ale taky odvaha a svobodomyslný přístup k procesu tvoření.

Zatímco čtyřiaosmdesátiletý klarinetista Elith “Nulle” Nykjær patří k dánským jazzovým legendám, bubeník a frontman Emil de Waal je známý svou kapelou Kalaha, která kombinuje africký jazz s elektronikou. Gustaf Ljunggren je sice původně jazzový saxofonista, na albu vystřídá kromě saxofonu a klarinetu plejádů nástrojů od steel guitar přes mandolu až k marimbě a exoticky znějící celestě. Posledním členem čtyřlístku je pak hráč na Hammondky Dan Hemmer. Na desce Vente najdete celkem šest autorských skladeb a tři standardy.

Info

Emil de Waal - Vente (April, 2021)
Bandcamp

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Kampak?! Ptá se Ctib na svém sólovém albu

redakce 03.08.2021

Pokud by existoval žánr disco punk, Ctib by byl pravděpodobně jeho vlajkovou lodí.

Bare Escape na nové desce

redakce 29.07.2021

Tvůrčí energii kapely Bare Escape přetavenou do devíti skladeb nyní na vinylu vydá brněnské vydavatelství Kabinet Records.

La Banda de Contenedor mají fiestu

redakce 27.07.2021

Podobně, jako recykluje starý šrot na hudební nástroje, přistupuje i k žánrům: od popu přes elektronickou hudbu k psychedelii, od éterických vokálů k rapovým deklamacím.

Lenka Zbořilová (Billow) vydává u Z Tapes sólovku jako Ivy Z

redakce 23.07.2021

Debutovou desku s názvem Under a Red Moon, pt. 1 & pt. 2 vydává u slovenského labelu Z Tapes.

Iva Bittová Pro radost

redakce 23.07.2021

Iva Bittová přijala pozvání Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou na vytvoření speciálního koncertu v rámci zmenšené verze festivalu v roce 2020.

Badfocus vydává soundtrack k filmu Laterny magiky

redakce 23.07.2021

Badfocus poprvé získal příležitost propojit své lyrické a atmosférické hudební vyjádření s obrazem.

Marcel Gidote’s Holy Crab debutují

redakce 21.07.2021

Novou osmitrackovou desku Marcel Gidote’s Holy Crab nahráli na chalupě, kde pravidelně nacházeli patřičný klid a navlhlou atmosféru.

Temná proměna Vellocet Roll

redakce 20.07.2021

Necelé dva týdny po uvedení singlu Wanderers of the Dark oznamuje pražská skupina Vellocet Roll nové album. Intenzivně psychedelická kolekce A Land Ridden by Darkness vychází 20. srpna u labelu…

Jonny Richter and the Hog Ranch debutuje

redakce 11.07.2021

Oficiální debut Jonnyho Richtera s nadhledem, ale i opravdovostí vyvádí za hranice komfortní zóny českého písničkářství.

Weltschmerzen vydáva album Kolektívu Ruiny

redakce 01.07.2021

Poslucháčom odhaľuje Silo krajinu freejazzových rytmov a kvílenia, zvukovo bohatých - aj keď minimalistických - komprovizácií na popredí spevu hmyzu a vtákov.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace