Zprávy / Festivalové

Eurotrialog Mikulov po devatenácté

Eurotrialog Mikulov po devatenácté

Marek Čech | Zprávy / Festivalové | 23.08.2017

Plastikovské formace, pocta Psím vojákům i kapely z vydavatelství Guerilla Records ve stanu. Závěr festivalové sezóny si mnozí z vás spojují s mikulovským Eurotrialogem. O posledním srpnovém víkendu v rekonstruovaném amfiteátru proběhne již 19. ročník Festivalu nepopulární hudby. Jako jeden z mála u nás poskytuje prostor hudbě, která se vyhýbá tradičnímu mainstreamu. Příznivcům alternativní a undergroundové scény dává bez žánrových předpojatostí možnost poslechnout si nadějné objevy i stálice české, slovenské a rakouské hudební scény, to vše zasazené v kulisách jednoho z nejkrásnějších jihomoravských měst.

Pálavský festival nabízí spočinutí v místech, kudy kráčely dějiny několika kultur a kde je dodnes hmatatelný nezaměnitelný genius loci, poznamenaný i vínem, které tu zraje na okolních kopcích i v blízkých sklípcích. Program začíná až v pozdních odpoledních hodinách, takže můžete ochutnat jak víno, tak burčák, který předznamenává přicházející babí léto. Stalo se v posledních ročnících snad už tradicí, že bývá během mikulovského festivalu krásné počasí a i letošek nebude v tomto směru výjimkou. Teploty okolo třiceti stupňů vás přivedou k návštěvě nedalekého vápencového lomu U Mariánského mlýna, kterému místní říkají malý český Jadran. Nebo se můžete vydat na Svatý kopeček, kam vás k poutní kapli sv. Šebestiána, zvonici a Božímu hrobu zavede křížová cesta.

V pátek po páté hodině a v sobotu ve čtyři hodiny odpoledne ale začíná program, který na hlavním pódiu v amfiteátru odstartuje první den Luboš Pospíšil. V triu tento nekorunovaný král všech romantiků předvede, že mu nečiní problém šansonový projev ani rocková či bluesová poloha. Po něm budou následovat Plastic People. A kteří Plastici? Pořadatelé vzkazují: Máme rádi všechny. New Generation - Kabeš, Karafiát a spol. Romek Hanzlík, dramaturg festivalu a jejich manažer v jedné osobě, přiznává, že pozvání hudebníků z původní i nové party je úmyslné a věří v pozitivní jiskření na všech scénách.


Precedens se opírá o originalitu písní výhradního autora Martina Němce. Materiálu ze synthpopových desek z konce osmdesátých let Doba ledová, Věž z písku a Pompeje se po Báře Basikové chopila zrzavá zpěvačka Iva Marešová a dala mu nový náboj a velkou energii. Až z Košic dorazí nejlepší slovenská koncertní kapela roku Puding paní Elvisovej. Jedinečný rukopis skupiny je dán mixem elektronické taneční hudby, plné různých experimentů, a hlasitého, téměř punkového nasazení. To nechybí ani doprovodné kapele písničkářky Nikoly Muchové neboli Muchy, která páteční program na hlavním pódiu uzavře.


Druhou scénu ve stanu v pátek otevřou Fabrikanti. Radikální dechovka a od éry skupiny Ženy jedno z nejsvéráznějšího seskupení na české scéně. Mikulovská skupina Krveja by měla být překvapením pro přespolní. MamaPapa Banda je pražská skupina s multikulturním složením zemí původu jejich členů. Maďarsko, Slovensko, Srbsko, Makedonie, Francie, Alžírsko, Turecko, všechny tyto hudební vlivy prostupují jejich ethno guláš k rozproudění krve. Budoár staré dámy je zjevení na hudební scéně, oplývající nebývalou energií, podpořenou osobitou poetikou a nesporným charismatem frontmanky Marty Svobodové. A i když byla skupina považována za pokračovatele tradic brněnského alternativního rocku, udržuje si svou poetickou a přemýšlivou povahu, kombinovanou díky zpěvačce s jistou dívčí naivitou.


Podzemní orchestr BBP. Tak toto jsou čeští undergroundoví The Residents. To se zrcadlí mimo jiné i v tom, že stejně jako v případě The Residents není veřejnosti známa identita vystupujících. V tělese jsou účinkující označeni pouze čísly. Tato čísla jsou přidělována členům doživotně bez ohledu na to, zda v kapele nadále působí. Členy BBP je 14 hudebníků, kapela však obvykle vystupuje v menším počtu, nezřídka doplněném o další hostující hudebníky. A na závěr v pátek ve stanu Kubo Ursiny s Dorotou Nvotovou a písněmi, které třicet let čekaly na svoje objevení. Písničky Deža Ursinyho s texty Jána Štrassera byly vytvořeny pro muzikál Petr a Lucie. Jejich autor je s doprovodem klavíru Jara Filipa, otce Doroty Nvotové, nahrál na kazetu. Po jejich smrti zůstaly skladby na pásku, který Kubo našel v otcově bytě a nyní je s Dorotou a skupinou Talent Transport (Vladislav "Slnko" Šarišský - klavír, Majo Slávka - bubny, Filip Hittrich - basa) znovuoživil v jejich podání.


V sobotu Josef Klíč o půl druhé odpoledne v synagoze předvede industriální skladbu Kniha Jób. Starozákonní oratorium pro violoncello, hlas a slovo. Hlavní pódium a celý sobotní večer se bude nést ve znamení vzpomínek na Filipa Topola a skupinu Psí vojáky. Pětičlenná kapela Furt rovně z Loun okolo zpěváka a pianisty Marka Mikuláška se věnuje nadžánrové fúzi klavírně založeného rocku, ovlivněného undergroundem, jazzem, chansonem, ale také etnickou a klasickou hudbou. Během večera se představí hned dvakrát. Na začátku s jejich autorskými písněmi a na závěr jako PVO Tribute, kdy pod mikulovským nebem vyšlou cover verzemi Psích vojáků vzkaz nahoru Filipovi Topolovi, jak moc nejen jim chybí. Už teď cítím, že z duší návštěvníků budou během pocty jejich idolům vyrůstat černé květy.

Mezitím se představí Bernhard Schnur z Rakouska. V jeho skupině najdeme hudebníky z formací, které hýbaly rakouskou nezávislou scénou, jako Werk, Scrooge či Snakeru Densk, včetně významného skladatele filmové a divadelní hudby Olivera Stotze. J.H. Krchovský & Krch-off Band je kapela, soustředěná okolo kultovního básníka J. H. Krchovského. Katarzia je na českých a moravských festivalech jako doma, ostatně od roku 2015 žije v Praze. V Mikulově s kapelou zahraje písně z jejích dvou desek. Katarína Kubošiová, jak zní její pravé jméno, působí jako neklidný tvůrčí element, který sám na sobě zkouší leccos neotřelého. Třeba modré vlasy, kombinované se žlutým outfitem, duet s Davidem Kollerem, lidový kroj s punkovým opaskem.

Letošní specialitou je sobotní Guerilla Records Stage ve stanu, kde se představí výlučně kapely z tohoto vydavatelství, zaměřeného na český underground. Začne dvojice plastikovských členů Eva Turnová a Vráťa Brabenec s projektem Eturnity, což je kombinace čtení a hraní. V tomto duchu bude pokračovat plzeňská kapela Burgtheatr, která zhudebňuje výhradně Brabencovy texty. Ve výjimečných případech a mikulovský festival k nim bude patřit, se ke kapele Brabenec sám přidává. MCH Trio a Aktual kolem osobností Mikoláše Chadimy a Milana Knížáka jistě netřeba představovat, Špinavé spodní prádlo pak v Mikulově pokřtí novou desku Paralýza. Jejich vystoupení se bude opírat o dunění dvou basových kytar, bubeníka v liščí kůži, potemnělé housle, theremin, velký buben a velký křik. Na závěr plastikovskou linii tohoto odpoledne a večera uzavře legendární skupina Půlnoc.

Info

Festival nepopulární hudby
Eurotrialog Mikulov 2017
25. - 26. 8. 2017
Mikulov

www.facebook.com/events/1083246945095696
www.facebook.com/eurotrialog
www.eurotrialog.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Audio Zoo oznamuje na konec června rooftop festival

redakce 01.06.2020

Pořadatelé slibují zatím tajného zahraničního headlinera a kapacitu 300 až 500 návštěvníků dle aktuálních podmínek za dodržení hygienických pravidel.

Soutěž Jazzfruit jde do finále

redakce 30.05.2020

V hlasování, které probíhalo do pondělního večera, zvítězili u poroty kapely B/Y Organism, Point of Few a Jay Delver a diváci poslali do finále duo KI木.

Přípravy na 24. Ji.hlavu jsou v plném proudu

redakce 28.05.2020

Novinkou letošního ročníku je prodej Early bird akreditací spojený s donátorstvím. Od konce března si akreditaci na festival pořídilo více než 870 návštěvníků.

Tady Vary ve vašem kině

redakce 26.05.2020

Každý z vybraných filmů bude mít pouze jedno exkluzívní představení, které proběhne ve všech zúčastněných kinech ve stejný okamžik.

Letošní Hradecký slunovrat bude hned dvakrát

redakce 23.05.2020

Festival Hradecký slunovrat proběhne v červnu i říjnu na několika pódiích s prostorným hledištěm, což garantuje možnost bezpečných rozestupů v publiku.

První znovu potvrzená jména Colours of Ostrava 2021

redakce 22.05.2020

Celkově by v areálu Dolních Vítkovice mělo proběhnout přes 450 programových bodů na 24 venkovních i krytých scénách.

Všudybud bude na kusy

redakce 22.05.2020

Organizátoři festivalu Všudybud přichází s konceptem Všudybud na kusy.

Pohoda 2021 má další potvrzená jména

redakce 21.05.2020

Thom Yorke, Glass Animals, Jenny Hval a Liraz - festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména.

United Islands of Prague budou

redakce 19.05.2020

I přes současné nepříznivé podmínky se organizátoři rozhodli akci zorganizovat, i když v jiné podobě, než jsou její návštěvníci zvyklí.

Festival MikuLove se přesouvá na rok 2021

redakce 19.05.2020

Myšlenkou ročníku 2020 bylo zrealizovat dramaturgii, kterou měl Romek Hanzlík připravenou na rok 2019.