Zprávy / Pozvánky

Exploded View na Újezdu

Exploded View na Újezdu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 09.09.2016

Mexicko-britsko-německo-švédská kapela Exploded View debutovala doslova před pár dny na newyorském elitním labelu Sacred Bones Records. Fakticky ale o žádné nováčky nejde: v téhle post-punk-kraut-rockové sestavě vedle dvou výrazných postav mexického undergroundu a producentského světoběžníka najdete také Aniku Henderson. Tahle slečna s německo-britskými kořeny se na hudební scéně pohybuje už delší dobu, pod aliasem Anika. Renesanční bytost byla donedávna známá hlavně příznivcům elektronické scény, hlavně díky svým sólo deskám a několikaleté spolupráci s Geoffem Barrowem a jeho kapelou Beak.


Exploded View se dali dohromady vloni v Mexico City, kde se bývalá novinářka a dodnes všestranná umělkyně Anika vyskytla při natáčení dokumentárního filmu a kde hrála i sólové koncerty. Songy na desku včetně textů vznikaly koncem roku až při samotném natáčení v domácím studiu San Rafael. Výsledkem je hypnotická zvuková hmota, opírající se o důrazné rytmy (bicí Martin Thulin, basu obstarává Hector Melgajero z kapely Jessy Bulbo), ze které se vynořují svíravé melodie a více méně identifikovatelné, často zlověstné zvuky (obstarává je syntezátorový koumák Hugo Quezada, jinak činý v synt-post-punkové kapele Robota z Mexico City). Celku dominuje zpěv Aniky, která svoje texty deklamuje jakoby nepřítomně, přitom naléhavě zároveň, čímž připomene Nico, se kterou bývá často srovnávaná. Anika se ale podílí i na celkovém soundu kapely, odtud ozvěny jejího oblíbeného dubu, patrné hlavně v rytmických podkresech. Výsledkem toho všeho je fakt, že v nejlepším slova smyslu kosmopolitní a nadžánrová hudba Exploded View i při pětadvacátém poslechu zraje a překvapuje.

Info

A.M.180 & Goldmine uvádějí:
Exploded View (mex/uk/de/se) + support
10. září 2016 19:30
klub Újezd - vedle, Praha
www.facebook.com/events/219569141771579

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Beseda u Bigbítu se přesouvá na rok 2021

redakce 25.05.2020

„Prohra se smířením je lepší než výhra s nepřátelstvím,“ tímto arabským příslovím organizátoři Besedy u Bigbítu v Tasově na Hodonínsku na svém webu shrnuli stávající.

Open air s Billow a Hello Incognito

redakce 24.05.2020

Tiché lo-fi nahrávky zaznamenané v prostředí pokojíků v Praze, Varšavě nebo Bílých Karpatech vzbudily ohlas českých kritiků. Billow je povezou na sever.

Tomáš Palucha i Orient, Divadlo 29

redakce 24.05.2020

Pardubické Divadlo 29 ukončuje koncertní pauzu rázně i magicky.

Monika Načeva vydává studiovku Zdivočelí koně

redakce 21.05.2020

Na novém albu Načeva spolu s klávesistou Davidem Kabzanem a bubenicí Markétou Pták zhudebnili texty básníků pronásledovaných minulým režimem.

Fource Live: Bratři, Chief Bromden a další

redakce 20.05.2020

Před několik týdny bylo oznámeno spuštění série Fource Live, která slibuje koncerty pečlivě vybraných kapel z domácí scény, i profesionální záznamy.

Komedie Malá lež míří do českých kin

redakce 20.05.2020

Herečka a rapperka Awkwafina získala za roli ve filmu Zlatý globus pro nejlepší herečku.

Elektronické duo Bratři procestuje šestnáct evropských zemí

redakce 19.05.2020

Během více než měsíčního online showcase projektu budou představeny kapely, které formují budoucnost evropské hudby. Liveurope.

První společný koncert všech dobrých lidí labelu Divnosti

redakce 17.05.2020

Label Divnosti představí své kapely a projekty Ima Teva, Člověk krve, Neřvi mi do ucha a něco něco.

V Lucerna Music Baru se v průběhu května uskuteční série eKoncertů

redakce 15.05.2020

Kapely si zahrají opět s přítomným publikem a fanoušci budou znovu součástí živého koncertu přímo v klubu i online.

Woodkid překládá pražský koncert na listopad

redakce 08.05.2020

Woodkidova elektro-akustická hudba má široký záběr a on sám neskrývá, jak hodně ho ovlivnili Nick Drake.