Zprávy / Festivalové

Fairweather Friends: Queens of the Stone Age, Mars Volta a Elton John

Fairweather Friends: Queens of the Stone Age, Mars Volta a Elton John

redakce | Zprávy / Festivalové | 19.05.2013

...Like Clockwork je název dlouho očekávaného alba kapely Queens of the Stone Age. Kapela s novým bubeníkem Jonem Theodorem (ex The Mars Volta) bude patřit k vrcholům letošního festivalu Rock for People. To samé platí v hudební sezoně i pro novou nahrávku, na níž se objevuje řada hostů nejen ze stálého okruhu spolupracovníků leadera Joshe Hommea - bývalí členové Mark Lanegan nebo Nick Oliveri, bubeník Dave Grohl, Trent Reznor nebo frontman Scissor Sisters Jake Shears. Mnohé překvapí ale i aktivní účast Sira Eltona Johna. Přestože tahle parta pozoruhodných hostí nebude s kapelou cestovat, lze se 4. července, na Den americké nezávislosti, na co těšit.

„Like Clockwork“ je v angličtině termín, používaný pro něco, co je snadné, plynulé, má hladký průběh. Nahrávání alba s tímto jménem probíhalo ale zcela jinak. Josh Homme k tomu říká: „Název pojmenovává situaci, která za celou dobu nahrávání ani jednou nenastala… Byl to hektický rok plný osobních vzestupů a pádů.“ Přesto se Homme a jeho současní spoluhráči Troy Van Leeuwen, Michael Shuman a Dean Fertita, z počátku s bubeníkem Joeyem Castillem, kterého po odchodu uprostřed nahrávání vystřídal na bubenické židli Dave Grohl, dali do práce. Homme dodává: „Jsem ten typ, který si prostě odplivne a řekne, tak a jdeme na to. Vždycky hraju o tom, jak se vysekávám z malérů a jakkoli je to nepohodlné, je to směr, kterým jsem se rozhodl vydat. Nesnažím se něčeho dosáhnout, je to dokument o všem, co se dělo v poslední době, v dobrém i zlém. Jeden den vám odejde bubeník, se kterým hrajete deset let, druhý den ráno zaklepe na dveře studia Elton John.“

Hostování popového velikána na albu QOTSA vzniklo bez jakékoli produkčně marketingové strategické úvahy a naprosto spontánně. Elton John si před časem oblíbil nedávný boční projekt Joshe Hommea, Davea Grohla a Johna Paula Jonese Them Crooked Vultures. Jeho šofér poznamenal, že jestli se mu tohle líbí, měl by si určitě poslechnout i Queen of the Stone Age. A hned mu je pustil cestou v pronajatém autě. Z řidiče se vyklubal Hommeho spolubydlící ze studií, na poznámkový bloček na přístrojové desce načmáral Joshovo soukromé číslo a předal je britskému šlechtici. Když zazvonil Hommeho mobil a představil se volající, myslel si nejdřív, že si z něj zase jeden z vypečených kamarádů dělá legraci. Nedělal. A Sir Elton stačil během jednoho dne natočit duet s Engelbertem Humperdinckem i piano s více než o tři dekády mladšími QOTSA. Později se do Hommeho domácího studia vrátil dotočit zpěv v písničce Fairweather Friends.

Bez ohledu na slavné hosty na albu jsou Queens of the Stone Age stále především vynikající živou kapelou. Nový bubeník Jon Theodore do sestavy perfektně zapadl, jejich první živé vystoupení na festivalu Lollapalooza v Brazílii, stejně jako všechny následující, sklidilo úspěch:

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival NEXT oslávi 20. narodeniny vo veľkom

redakce 18.11.2019

Festival NEXT rastie a okrem domovskej A4-ky sa posúva aj do nových priestorov. Tento rok ponúka fokus na radu diel, ktoré sa zamýšľajú nad hudbou ako fyzikálnym javom.

Desáté Hradby Samoty mají první jména

redakce 16.11.2019

Hradby Samoty chystají na zámku v Moravanech nad Váhom jubilejní desátý ročník. Známa jsou první potvrzená jména.

Archive a další na Pohodě 2020

redakce 15.11.2019

Slovenská Pohoda rozšiřuje svůj line-up o londýnské Archive, all star band Kokoroko i islandský industriál Hatari.

Festival ilustrace a komiksu obsadí Ústí nad Labem

redakce 13.11.2019

Za založením původně stála snaha navázat na ústecký festival současného umění a ilustrace Kruh, a obohatit ho o umělce z komiksové scény. FIK tento záměr trochu nečekaně přerostl.

Z Metronome Festivalu se stává Metronome Prague

redakce 09.11.2019

Začátek nové éry Metronome Festivalu? Je tady.

Šestý ročník festivalu MENT přihazuje nová jména

redakce 08.11.2019

Nadhazujeme jména z druhé várky oznámených vystupujících pro únorový lineup festivalu MENT, abyste nám věřili, že každý návštěvník, hlavně ten řadový, se má na co těšit.

Workshop o pornu v sexuální výchově nebo queer historie Brna, Mezipatra a doprovodný program

redakce 07.11.2019

Kromě diskuzí a přednášek na aktuální témata z queer komunity budou jeho součástí také oblíbené večírky.

Headlineři pro JazzFestBrno 2020

redakce 07.11.2019

Pat Metheny v exkluzivním prostoru, Lizz Wright s filharmonií nebo Avishai Cohen po letech v nejsilnější sestavě.

Na Mezipatra přijede režisér Rhys Ernst

redakce 05.11.2019

Mezipatra navštíví americký režisér Rhys Ernst, producent Michaela Raislera nebo na režiséra dokumentu Freedom to Marry.

Playlist: Le Guess Who? 2019

Michal Pařízek 01.11.2019

Festival Le Guess Who? jsme objevili před několika lety a hned po první návštěvě jsme propadli jak atmosféře přehlídky, tak kouzlu malebného Utrechtu. Co letos?