Zprávy / Festivalové

Fairweather Friends: Queens of the Stone Age, Mars Volta a Elton John

Fairweather Friends: Queens of the Stone Age, Mars Volta a Elton John

redakce | Zprávy / Festivalové | 19.05.2013

...Like Clockwork je název dlouho očekávaného alba kapely Queens of the Stone Age. Kapela s novým bubeníkem Jonem Theodorem (ex The Mars Volta) bude patřit k vrcholům letošního festivalu Rock for People. To samé platí v hudební sezoně i pro novou nahrávku, na níž se objevuje řada hostů nejen ze stálého okruhu spolupracovníků leadera Joshe Hommea - bývalí členové Mark Lanegan nebo Nick Oliveri, bubeník Dave Grohl, Trent Reznor nebo frontman Scissor Sisters Jake Shears. Mnohé překvapí ale i aktivní účast Sira Eltona Johna. Přestože tahle parta pozoruhodných hostí nebude s kapelou cestovat, lze se 4. července, na Den americké nezávislosti, na co těšit.

„Like Clockwork“ je v angličtině termín, používaný pro něco, co je snadné, plynulé, má hladký průběh. Nahrávání alba s tímto jménem probíhalo ale zcela jinak. Josh Homme k tomu říká: „Název pojmenovává situaci, která za celou dobu nahrávání ani jednou nenastala… Byl to hektický rok plný osobních vzestupů a pádů.“ Přesto se Homme a jeho současní spoluhráči Troy Van Leeuwen, Michael Shuman a Dean Fertita, z počátku s bubeníkem Joeyem Castillem, kterého po odchodu uprostřed nahrávání vystřídal na bubenické židli Dave Grohl, dali do práce. Homme dodává: „Jsem ten typ, který si prostě odplivne a řekne, tak a jdeme na to. Vždycky hraju o tom, jak se vysekávám z malérů a jakkoli je to nepohodlné, je to směr, kterým jsem se rozhodl vydat. Nesnažím se něčeho dosáhnout, je to dokument o všem, co se dělo v poslední době, v dobrém i zlém. Jeden den vám odejde bubeník, se kterým hrajete deset let, druhý den ráno zaklepe na dveře studia Elton John.“

Hostování popového velikána na albu QOTSA vzniklo bez jakékoli produkčně marketingové strategické úvahy a naprosto spontánně. Elton John si před časem oblíbil nedávný boční projekt Joshe Hommea, Davea Grohla a Johna Paula Jonese Them Crooked Vultures. Jeho šofér poznamenal, že jestli se mu tohle líbí, měl by si určitě poslechnout i Queen of the Stone Age. A hned mu je pustil cestou v pronajatém autě. Z řidiče se vyklubal Hommeho spolubydlící ze studií, na poznámkový bloček na přístrojové desce načmáral Joshovo soukromé číslo a předal je britskému šlechtici. Když zazvonil Hommeho mobil a představil se volající, myslel si nejdřív, že si z něj zase jeden z vypečených kamarádů dělá legraci. Nedělal. A Sir Elton stačil během jednoho dne natočit duet s Engelbertem Humperdinckem i piano s více než o tři dekády mladšími QOTSA. Později se do Hommeho domácího studia vrátil dotočit zpěv v písničce Fairweather Friends.

Bez ohledu na slavné hosty na albu jsou Queens of the Stone Age stále především vynikající živou kapelou. Nový bubeník Jon Theodore do sestavy perfektně zapadl, jejich první živé vystoupení na festivalu Lollapalooza v Brazílii, stejně jako všechny následující, sklidilo úspěch:

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Le Guess Who? 2019 oznamuje program

redakce 20.09.2019

Nejprogresivnější holandský festival, který se soustředí na bourání hranic a hudbu definující žánry celého světa, oznamuje kompletní soupisku pro letošní ročník.

Letošní Ji.hlava bude rozmanitá

redakce 20.09.2019

V nabitém programu nebudou chybět české a zahraniční premiéry, velká přehlídka erotiky v dokumentu i retrospektiva Mana Raye.

Moravský podzim jubiluje i se Suzanne Vega

redakce 19.09.2019

Posluchačům během tří týdnů předkládá festival mix devatenácti pestrých akcí prezentujících hudbu od 17. století po současnost.

RefuFest i letos

redakce 17.09.2019

Festival RefuFest vytváří prostor pro setkání lidí ze všech koutů světa a vyjadřuje solidaritu s uprchlíky.

Struny podzimu zveřejnily první část doprovodného programu

redakce 16.09.2019

Týden americké hudby přinese hudební maraton či křest knihy skladatele Johna Cage.

Zimní verze Hradeckého slunovratu ve znamení vozíku pro paní Helu

redakce 15.09.2019

„Umožněme paní Hele přijet na Hradecký slunovrat“. S tímto mottem probíhá crowdfundingový projekt, organizovaný týmem festivalu Hradecký slunovrat a Charitou Opava.

Signal Festival bude provázet téma revoluce

redakce 14.09.2019

Chystá největší instalaci ve své historii i světelné dílo od architektky Evy Jiřičné.

Bubeník Chris „Daddy“ Dave zesílí ozvěny JazzFestu Brno

redakce 13.09.2019

Kromě moderního jazzu a hip-hopu hraje kapela coververze inspirované motivy ze skladeb Jimiho Hendrixe, Radiohead, Waynea Shortera a mnoha dalších.

Den architektury zve do nejen zaniklých klubů

redakce 13.09.2019

V rámci četných procházek a exkurzí se mohou vydat první říjnový víkend hned dvakrát po stopách zaniklých pražských klubů.

Léto patří Varům, podzim Praze (3kino)

redakce 12.09.2019

Největší festival středoevropského filmu 3Kino už po šesté představí filmové novinky i legendy polské, české, maďarské a slovenské kinematografie.