Zprávy / Festivalové

Festival 4+4 dny: 20 let v pohybu

Festival 4+4 dny: 20 let v pohybu

redakce | Zprávy / Festivalové | 27.09.2015

Festival 4+4 dny v pohybu od svého počátku prezentuje zahraniční inscenace, která reprezentují to nejzajímavější ze současné taneční a divadelní evropské scény. "Letos se zaměříme na inscenace, které mají přesah do hudby a částečně i naopak, tedy hudební projekty s přesahem do performance," uvádí dramaturg zahraničního programu Pavel Štorek.

Festival zahájí 2. října v Divadle Archa výjimečný hudebně-taneční projekt Nothing That Is Everything, který vznikl ve spolupráci špičkové belgické kapely Zita Swoon Group s legendárním vlámským souborem needcompany a který věrně rekonstruuje jedno z prvních dadaistických představení kabaretu Voltaire v Curychu roku 1916. Dále se představí slavná francouzská hudebnice, performerka a m.j. interpretka soundtracku k filmu Hotel Rwanda Dorothée Munyaneza. Munyaneza ve svém hudebně-tanečním představení Samedi Détente vypráví o svém útěku před genocidou ve své rodné Rwandě. Dalšími hosty budou francouzský muzikant a performer Jonathan Capdevielle, který v působivé herecké výpovědi o sobě samém v geniálních tranvestitních převlecích zvládne vyjádřit eleganci i sprostotu, osamělost i citlivost, přitažlivost i smutek. Norský performer a hudebník Amund Sjølie Sveen v inscenované přednášce Norský způsob plné sarkastického humoru představí program Oil for ART i to, čím a proč žije současné Norsko.


Žánr současného tance zastoupí několik zahraničních umělců: švýcarský režisér a hudebník Marco Berrettini s Marii-Caroline Hominal berou svůj tanec jako existenciální zápas, jako přípravu na boj s vlastní sexualitou a životem, který je ještě čeká - uprostřed džungle, polonazí, jen v džínách, tančí svůj tropický sen. Na pomezí hudby a tance se pohybuje norský projekt Me Too plný fantazie a absurdity choreografky Kristin Ryg Helgebostad, která využívá zvonkohry, zpěv, pohyby těla, scénografii a světlo k vytvoření krásné a jasné syntézy. Norská choreografka Ingri Fiksdal v taneční performanci Night Tripper zkoumá přírodu jako animistické místo léčivých i ničivých sil, místo imanence a transcendence. Pro pražské uvedení ji nastuduje s šestnáctičlenným českým pěveckým sborem. Slovinsko reprezentuje mladá a kritiky oceňované umělkyně Mala Kline, která představí tanečně-hudební performance Eden, humornou i vážnou, statečnou i radikální autorskou variaci na téma ráje a snění o něm. Vlámský tanečník a performer Pieter Ampe se nás i sebe v sólovém tanečním projektu So You Can Feel ptá, co je to, v moři dnešních možností, vlastně maskulinita. Dostane vás možná velkými gesty, ale taky dojme znovunabytou vnímavostí a něžností.


Na festival se z českých souborů vrací Divadlo VOSTO5 s novým site-specific projektem Kolonizace, který je inspirovaný Archou, evolucí a československými sci-fi komiksy. Autoři slibují "divadelní zážitek za horizontem událostí, hranicí gravitace a limitů rychlosti světla." Festival zakončí 10. října v Divadle Archa unikátní a "těžko definovatelný a neopakovatelný" večer Plug & Play ve světové premiéře a derniéře zároveň. "Speciálně k dvacátému výročí festivalu jsme oslovili přední české a slovenské taneční a divadelní soubory, aby společně s oblíbenými muzikanty a kapelami pro nás připravili krátké performance a choreografie výhradně zaměřené na dialog hudby a pohybu," doplňuje Pavel Štorek. V rámci něj se představí např. 420PEOPLE s kapelou Please the Trees, VerTeDance s kapelou Zrní, Petr Váša, Farma v jeskyni, Miřenka Čechová, Vojta Švejda a Tomáš Procházka, Boca Loca Lab, Dora Hoštová a Honza Čtvrtník, Handa Gote, Debris Company, Lenka Vagnerová a řada dalších osobností, s jejichž většinou festival 4 + 4 dny v pohybu v posledních dvaceti letech spolupracoval.


Živoucím centrem festivalu se poprvé stane prázdný Desfourský palác v ulici Na Florenci a jeho okolí. "Palác byl postaven v letech 1845 na lukrativním pozemku v těsné blízkosti budoucího Těšnovského nádraží. Během festivalu v rámci projektu Místa činu oživíme především jeho zachovalou část s překrásnými freskami a štuky a rozlehlými místnosti palácového charakteru," říká na úvod kurátorka Denisa Václavová. Tři patra tak obsadí výstava současného umění nazvaná Jak nic nechtít za účasti 60ti českých a zahraničních umělců, kurátorovaná předními osobnostmi české výtvarné scény - Krištof Kintera, Denisa Václavová, Radek Wohlmuth, Mariana Serranová, David Böhm & Jiří Franta a Tomáš Svoboda. Každý den v 18:30 proběhne vernisáž v jedné místnosti, kterou vždy za předchozích 24 hodin připraví různé dvojice umělců. Rozsáhlou expozici instalací, objektů, maleb, videí i site specific projektů doplní videoinstalace Water basins Sebastiana Stumpfa. Videoinstalace se zaměřuje na reprezentativní vodní nádrže před komerčními budovami a kancelářskými bloky v různých evropských metropolích, a zvuková instalace White Room - Lessons of Touch s podtitulem Trenažér vnitřního zraku a vytěsněné krajiny nevědomí Miřenky Čechové a Matouše Hekely. Prostor trenažéru, do nějž divák vstoupí, deprivuje vidění a podněcuje imaginaci. Poprvé letos bude také výstava otevřena tudentům základních a středních škol v dopoledních hodinách. Výstavu obohatí v průběhu celého festivalu další rozsáhlý doprovodný program.

Info

20. Mezinárodní festival současného umění
4+4 dny v pohybu
2. - 10. 10. 2015
Desfourský palác, Divadlo Archa, divadlo Ponec, Jatka78
Praha

www.facebook.com/festival4dny
www.ctyridny.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Eurosonic Noorderslag 2021 na Spotify

su 11.01.2021

Štěstí v neštěstí, znáte to. Přehlídku mladých talentů si můžete tedy pustit i doma za stránkách festivalu.

Festival Eurosonic Noorderslag se blíží

redakce 07.01.2021

Umělci měli tento rok málo šancí se představit, online festival je tedy alespoň jednou z nich.

Festival otrlého diváka uvede dvoják s dabingem

redakce 06.01.2021

Dvojitá dávka audiovizuální zoufalosti v double feature, kde se řemeslná inkompetence překlápí do inkontinence tvůrčí nesoudnosti.

Brutal Assault 2021 rozšiřuje sestavu

redakce 05.01.2021

A jde opravdu o várku, protože nových kapel do sestavy festivalu máme hned dvacet a pokrývají celé spektrum žánrů.

Rock for People do herního prostředí

redakce 05.01.2021

Fanoušci se budou moci projít po festivalovém areálu, zazpívat si s českými i zahraničními kapelami, zatančit si v kotli pod pódiem, prohlédnout si partnerské zóny nebo nabídku stánkařů.

Poslední letošní koncert Amerického jara

redakce 28.12.2020

Americké jaro bude patřit zpěvačce Lence Dusilové a kapelám Vertigo, -123min. a Jan P. Muchow & The Antagonists.

Severská přehlídka Scandi pojede na hybridní pohon

redakce 27.12.2020

V případě uvolnění opatření přehlídka proběhne i v kamenných kinech. Hlavním filmem letošního ročníku je bezesporu očekávaná Greta.

Creepy Teepee Sabbatical online

redakce 26.12.2020

Finální a nejnabitější víkend s Creepy Teepee Sabbatical přichází v době těsně povánoční: v sobotu 26. prosince a v neděli 27. prosince.

Teepee na Budapest Showcase Hubu

redakce 18.12.2020

Povětšinou neznámé kapely se nakonec představily pomocí série videí Bush extravaganza.

Lunchmeat Intercontinental Stream

redakce 18.12.2020

Audiovizuální studio Lunchmeat doprovodí hudebníky experimentální mappingem s živými parametrickými projekcemi a noisovými obrazci na část fasády brutalistního hotelu.