Zprávy / Festivalové

Festival 4+4 dny: 20 let v pohybu

Festival 4+4 dny: 20 let v pohybu

redakce | Zprávy / Festivalové | 27.09.2015

Festival 4+4 dny v pohybu od svého počátku prezentuje zahraniční inscenace, která reprezentují to nejzajímavější ze současné taneční a divadelní evropské scény. "Letos se zaměříme na inscenace, které mají přesah do hudby a částečně i naopak, tedy hudební projekty s přesahem do performance," uvádí dramaturg zahraničního programu Pavel Štorek.

Festival zahájí 2. října v Divadle Archa výjimečný hudebně-taneční projekt Nothing That Is Everything, který vznikl ve spolupráci špičkové belgické kapely Zita Swoon Group s legendárním vlámským souborem needcompany a který věrně rekonstruuje jedno z prvních dadaistických představení kabaretu Voltaire v Curychu roku 1916. Dále se představí slavná francouzská hudebnice, performerka a m.j. interpretka soundtracku k filmu Hotel Rwanda Dorothée Munyaneza. Munyaneza ve svém hudebně-tanečním představení Samedi Détente vypráví o svém útěku před genocidou ve své rodné Rwandě. Dalšími hosty budou francouzský muzikant a performer Jonathan Capdevielle, který v působivé herecké výpovědi o sobě samém v geniálních tranvestitních převlecích zvládne vyjádřit eleganci i sprostotu, osamělost i citlivost, přitažlivost i smutek. Norský performer a hudebník Amund Sjølie Sveen v inscenované přednášce Norský způsob plné sarkastického humoru představí program Oil for ART i to, čím a proč žije současné Norsko.


Žánr současného tance zastoupí několik zahraničních umělců: švýcarský režisér a hudebník Marco Berrettini s Marii-Caroline Hominal berou svůj tanec jako existenciální zápas, jako přípravu na boj s vlastní sexualitou a životem, který je ještě čeká - uprostřed džungle, polonazí, jen v džínách, tančí svůj tropický sen. Na pomezí hudby a tance se pohybuje norský projekt Me Too plný fantazie a absurdity choreografky Kristin Ryg Helgebostad, která využívá zvonkohry, zpěv, pohyby těla, scénografii a světlo k vytvoření krásné a jasné syntézy. Norská choreografka Ingri Fiksdal v taneční performanci Night Tripper zkoumá přírodu jako animistické místo léčivých i ničivých sil, místo imanence a transcendence. Pro pražské uvedení ji nastuduje s šestnáctičlenným českým pěveckým sborem. Slovinsko reprezentuje mladá a kritiky oceňované umělkyně Mala Kline, která představí tanečně-hudební performance Eden, humornou i vážnou, statečnou i radikální autorskou variaci na téma ráje a snění o něm. Vlámský tanečník a performer Pieter Ampe se nás i sebe v sólovém tanečním projektu So You Can Feel ptá, co je to, v moři dnešních možností, vlastně maskulinita. Dostane vás možná velkými gesty, ale taky dojme znovunabytou vnímavostí a něžností.


Na festival se z českých souborů vrací Divadlo VOSTO5 s novým site-specific projektem Kolonizace, který je inspirovaný Archou, evolucí a československými sci-fi komiksy. Autoři slibují "divadelní zážitek za horizontem událostí, hranicí gravitace a limitů rychlosti světla." Festival zakončí 10. října v Divadle Archa unikátní a "těžko definovatelný a neopakovatelný" večer Plug & Play ve světové premiéře a derniéře zároveň. "Speciálně k dvacátému výročí festivalu jsme oslovili přední české a slovenské taneční a divadelní soubory, aby společně s oblíbenými muzikanty a kapelami pro nás připravili krátké performance a choreografie výhradně zaměřené na dialog hudby a pohybu," doplňuje Pavel Štorek. V rámci něj se představí např. 420PEOPLE s kapelou Please the Trees, VerTeDance s kapelou Zrní, Petr Váša, Farma v jeskyni, Miřenka Čechová, Vojta Švejda a Tomáš Procházka, Boca Loca Lab, Dora Hoštová a Honza Čtvrtník, Handa Gote, Debris Company, Lenka Vagnerová a řada dalších osobností, s jejichž většinou festival 4 + 4 dny v pohybu v posledních dvaceti letech spolupracoval.


Živoucím centrem festivalu se poprvé stane prázdný Desfourský palác v ulici Na Florenci a jeho okolí. "Palác byl postaven v letech 1845 na lukrativním pozemku v těsné blízkosti budoucího Těšnovského nádraží. Během festivalu v rámci projektu Místa činu oživíme především jeho zachovalou část s překrásnými freskami a štuky a rozlehlými místnosti palácového charakteru," říká na úvod kurátorka Denisa Václavová. Tři patra tak obsadí výstava současného umění nazvaná Jak nic nechtít za účasti 60ti českých a zahraničních umělců, kurátorovaná předními osobnostmi české výtvarné scény - Krištof Kintera, Denisa Václavová, Radek Wohlmuth, Mariana Serranová, David Böhm & Jiří Franta a Tomáš Svoboda. Každý den v 18:30 proběhne vernisáž v jedné místnosti, kterou vždy za předchozích 24 hodin připraví různé dvojice umělců. Rozsáhlou expozici instalací, objektů, maleb, videí i site specific projektů doplní videoinstalace Water basins Sebastiana Stumpfa. Videoinstalace se zaměřuje na reprezentativní vodní nádrže před komerčními budovami a kancelářskými bloky v různých evropských metropolích, a zvuková instalace White Room - Lessons of Touch s podtitulem Trenažér vnitřního zraku a vytěsněné krajiny nevědomí Miřenky Čechové a Matouše Hekely. Prostor trenažéru, do nějž divák vstoupí, deprivuje vidění a podněcuje imaginaci. Poprvé letos bude také výstava otevřena tudentům základních a středních škol v dopoledních hodinách. Výstavu obohatí v průběhu celého festivalu další rozsáhlý doprovodný program.

Info

20. Mezinárodní festival současného umění
4+4 dny v pohybu
2. - 10. 10. 2015
Desfourský palác, Divadlo Archa, divadlo Ponec, Jatka78
Praha

www.facebook.com/festival4dny
www.ctyridny.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Grape festival sa sťahuje do Trenčína

redakce 06.12.2021

Festival Grape zverejnil svoje nové miesto konania. Dočasným domovom mu bude letisko Trenčín, v pláne je nový areál v Trnave. Kde, kdy a s kým?

Eurosonic Noorderslag proběhne online

redakce 05.12.2021

Již v loňském roce takto nabídl evropským hudebníkům možnost představit svou tvorbu a profesionálům z hudebního průmyslu příležitost navštívit konferenci online, zúčastnit se panelů a diskusí.

Na Spectaculare dorazí Janus Rasmussen

redakce 02.12.2021

Festival Spectaculare pokračuje, polovina dua Kiasmos dorazí co nevidět.

Tady Vary 21

redakce 30.11.2021

Stejně jako v minulém roce bude každý film v zapojených kinech uveden pouze jednou, a to ve stejný den i čas.

Sziget představuje pro rok 2022

redakce 26.11.2021

Maďarský festival Sziget se vrací po dvouleté pauze ve velkém stylu s první vlnou oznámených hvězd.

Šestinotónové harmonium na Prague Quiet Music Festivalu

redakce 23.11.2021

Vrcholem koncertu bude světová premiéra skladby concord, která je složená speciálně pro tento vzácný nástroj.

Festival Next začne za týden

redakce 16.11.2021

Thurston Moore, talianska experimentátorka Caterina Barbieri, organový koncert Švédky Anny Von Hausswolff a mnoho dalšího.

Rock for People zve na vánoční trojkoncert

redakce 16.11.2021

Vánoční večírek Rock for People rodiny nabídne nabitý hudební program, ale i setkání s celým týmem.

Flohio vystoupí na Metronome Prague

redakce 14.11.2021

Londýnská raperka a textařka s nigerijskými kořeny Flohio již několik posledních let bortí pravidla rapové, hip-hopové a grimové scény.

Kompilace Shotgun Festivalu

redakce 12.11.2021

Shotgun Festival se dvě desetiletí snaží vnést svěží vítr do jinak hudebně zapomenuté hraniční brány tří zemí mezi Českem, Polskem a Německem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace