Zprávy / Festivalové

Festival 4+4 dny: 20 let v pohybu

Festival 4+4 dny: 20 let v pohybu

redakce | Zprávy / Festivalové | 27.09.2015

Festival 4+4 dny v pohybu od svého počátku prezentuje zahraniční inscenace, která reprezentují to nejzajímavější ze současné taneční a divadelní evropské scény. "Letos se zaměříme na inscenace, které mají přesah do hudby a částečně i naopak, tedy hudební projekty s přesahem do performance," uvádí dramaturg zahraničního programu Pavel Štorek.

Festival zahájí 2. října v Divadle Archa výjimečný hudebně-taneční projekt Nothing That Is Everything, který vznikl ve spolupráci špičkové belgické kapely Zita Swoon Group s legendárním vlámským souborem needcompany a který věrně rekonstruuje jedno z prvních dadaistických představení kabaretu Voltaire v Curychu roku 1916. Dále se představí slavná francouzská hudebnice, performerka a m.j. interpretka soundtracku k filmu Hotel Rwanda Dorothée Munyaneza. Munyaneza ve svém hudebně-tanečním představení Samedi Détente vypráví o svém útěku před genocidou ve své rodné Rwandě. Dalšími hosty budou francouzský muzikant a performer Jonathan Capdevielle, který v působivé herecké výpovědi o sobě samém v geniálních tranvestitních převlecích zvládne vyjádřit eleganci i sprostotu, osamělost i citlivost, přitažlivost i smutek. Norský performer a hudebník Amund Sjølie Sveen v inscenované přednášce Norský způsob plné sarkastického humoru představí program Oil for ART i to, čím a proč žije současné Norsko.


Žánr současného tance zastoupí několik zahraničních umělců: švýcarský režisér a hudebník Marco Berrettini s Marii-Caroline Hominal berou svůj tanec jako existenciální zápas, jako přípravu na boj s vlastní sexualitou a životem, který je ještě čeká - uprostřed džungle, polonazí, jen v džínách, tančí svůj tropický sen. Na pomezí hudby a tance se pohybuje norský projekt Me Too plný fantazie a absurdity choreografky Kristin Ryg Helgebostad, která využívá zvonkohry, zpěv, pohyby těla, scénografii a světlo k vytvoření krásné a jasné syntézy. Norská choreografka Ingri Fiksdal v taneční performanci Night Tripper zkoumá přírodu jako animistické místo léčivých i ničivých sil, místo imanence a transcendence. Pro pražské uvedení ji nastuduje s šestnáctičlenným českým pěveckým sborem. Slovinsko reprezentuje mladá a kritiky oceňované umělkyně Mala Kline, která představí tanečně-hudební performance Eden, humornou i vážnou, statečnou i radikální autorskou variaci na téma ráje a snění o něm. Vlámský tanečník a performer Pieter Ampe se nás i sebe v sólovém tanečním projektu So You Can Feel ptá, co je to, v moři dnešních možností, vlastně maskulinita. Dostane vás možná velkými gesty, ale taky dojme znovunabytou vnímavostí a něžností.


Na festival se z českých souborů vrací Divadlo VOSTO5 s novým site-specific projektem Kolonizace, který je inspirovaný Archou, evolucí a československými sci-fi komiksy. Autoři slibují "divadelní zážitek za horizontem událostí, hranicí gravitace a limitů rychlosti světla." Festival zakončí 10. října v Divadle Archa unikátní a "těžko definovatelný a neopakovatelný" večer Plug & Play ve světové premiéře a derniéře zároveň. "Speciálně k dvacátému výročí festivalu jsme oslovili přední české a slovenské taneční a divadelní soubory, aby společně s oblíbenými muzikanty a kapelami pro nás připravili krátké performance a choreografie výhradně zaměřené na dialog hudby a pohybu," doplňuje Pavel Štorek. V rámci něj se představí např. 420PEOPLE s kapelou Please the Trees, VerTeDance s kapelou Zrní, Petr Váša, Farma v jeskyni, Miřenka Čechová, Vojta Švejda a Tomáš Procházka, Boca Loca Lab, Dora Hoštová a Honza Čtvrtník, Handa Gote, Debris Company, Lenka Vagnerová a řada dalších osobností, s jejichž většinou festival 4 + 4 dny v pohybu v posledních dvaceti letech spolupracoval.


Živoucím centrem festivalu se poprvé stane prázdný Desfourský palác v ulici Na Florenci a jeho okolí. "Palác byl postaven v letech 1845 na lukrativním pozemku v těsné blízkosti budoucího Těšnovského nádraží. Během festivalu v rámci projektu Místa činu oživíme především jeho zachovalou část s překrásnými freskami a štuky a rozlehlými místnosti palácového charakteru," říká na úvod kurátorka Denisa Václavová. Tři patra tak obsadí výstava současného umění nazvaná Jak nic nechtít za účasti 60ti českých a zahraničních umělců, kurátorovaná předními osobnostmi české výtvarné scény - Krištof Kintera, Denisa Václavová, Radek Wohlmuth, Mariana Serranová, David Böhm & Jiří Franta a Tomáš Svoboda. Každý den v 18:30 proběhne vernisáž v jedné místnosti, kterou vždy za předchozích 24 hodin připraví různé dvojice umělců. Rozsáhlou expozici instalací, objektů, maleb, videí i site specific projektů doplní videoinstalace Water basins Sebastiana Stumpfa. Videoinstalace se zaměřuje na reprezentativní vodní nádrže před komerčními budovami a kancelářskými bloky v různých evropských metropolích, a zvuková instalace White Room - Lessons of Touch s podtitulem Trenažér vnitřního zraku a vytěsněné krajiny nevědomí Miřenky Čechové a Matouše Hekely. Prostor trenažéru, do nějž divák vstoupí, deprivuje vidění a podněcuje imaginaci. Poprvé letos bude také výstava otevřena tudentům základních a středních škol v dopoledních hodinách. Výstavu obohatí v průběhu celého festivalu další rozsáhlý doprovodný program.

Info

20. Mezinárodní festival současného umění
4+4 dny v pohybu
2. - 10. 10. 2015
Desfourský palác, Divadlo Archa, divadlo Ponec, Jatka78
Praha

www.facebook.com/festival4dny
www.ctyridny.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zahřívací party festivalu Vivat Vila

redakce 22.06.2021

Večer s country, s baťohama, celtama, ve starejch kanadách, přeneste se s námi do americké prérie. Vstup bez klobouku na vlastní nebezpečí.

Na Blues Alive přijedou Rick Estrin a John Primer

redakce 22.06.2021

Oba získali ocenění i při posledním ročníku cen - Rick Estrin & The Nightcats byli vyhlášeni Kapelou roku a John Primer Umělcem roku v tradičním blues.

JazzFestBrno přidává další koncerty a festival

redakce 21.06.2021

Do Brna na podzim zavítá baskytarový kouzelník Marcus Miller, bubenický idol Dave Weckl, rakouský saxofonista Bernhard Wiesinger a další.

Folkové prázdniny kompletují line-up

redakce 20.06.2021

Na festivale vystoupí Raül Refree ve spojení s portugalskou zpěvačkou Linou, americká písničkářka Leyla McCalla i dvorní kytarista Roberta Planta.

United Islands of Prague přiveze zahraniční i tuzemské hudebníky

redakce 20.06.2021

Odvážná dramaturgie návštěvníkům představí ty nejzajímavější vycházející objevy domácí i mezinárodní scény všech možných žánrů.

Flaam festival predstavuje line-up

redakce 20.06.2021

Nórskych art-punkových Pom Poko, taliansku italo disco hviezdu Mind Enterprises, nemecké duo Ätna či austrálskeho producenta Krisa Bahu, doplní česko-slovenská špička.

Expozice nové hudby kloubí staré a nové

redakce 19.06.2021

Expozice nové hudby nabídne zvuky Kalkaty i výkřiky klavíristy. V projektu Plugged se představí eRikm, John Oswald a Ink Midget.

Parkbouda opět oživí městský park

redakce 18.06.2021

Opět po roce v městském parku vznikne netradiční místo setkávání - místních i turistů, studentů i seniorů, lidí z měst i ze šumavských hvozdů.

Hradecký slunovrat to nevzdal

redakce 18.06.2021

Pojďte si vychutnat návrat k normálnímu životu v nádherném prostředí hradeckého zámku uprostřed Hradecké slunovratu.

Beseda přiveze Black Country, New Road

redakce 17.06.2021

Jedna z aktuálně nejoriginálnějších kapel se v Tasově u Veselí nad Moravou objeví po boku svých ostrovních kolegů Snapped Ankles či belgických Flying Horseman.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace