Zprávy / Festivalové

Festival alternativního divadla míří do Brna

Festival alternativního divadla míří do Brna

redakce | Zprávy / Festivalové | 06.10.2022

Nezávislá kultura, angažované divadlo a underground. Brněnská část festivalu …příští vlna/next wave… se blíží. Prostor pro setkání nezavedených a teprve přicházejících proudů, akcent na neznámé formy na pomezí divadla. Pražská část festivalu právě skončila, ta brněnská bude mít hlavní těžiště svého programu v HaDivadle od 7. do 9. října 2022.

„Mezi Čechy domov můj.“ Motto aktuálního 29. ročníku festivalu chce podnítit k přemítání nad teplem domova, ale taky onou iluzí, kterou si o milovaných věcech a jevech vytváříme. Brněnská část programu přinese divákům adaptace výrazných literárních předloh, koncert undergroundové legendy, audiovizuální experiment i premiéru performance na pomezí rituálu. Část programu bude patřit performerům ze zahraničí a přinese jejich pohled na pojem domov.

Moderní adaptaci románu Stefana Zweiga Svědomí proti násilí nazkoušelo slovenské nezávislé divadlo Uhol_92 pod názvem Ponížení a krvelační v režii Alžběty Vrzguly a uvede ji v pátek 7. října v HaDivadle. Druhou výraznou adaptaci literární předlohy přiveze do HaDivadla pražská MeetFactory v sobotu 8. října. Inscenace Vyšlapaná čára podle autofikčního románu Sary Baume otevírá téma tzv. krize čtvrtiny věku. Motiv domova, který festival v letošním roce akcentuje, se výrazně promítá do projektů Nidos a Language barrier equal. Protagonistkami performance Nidos, pod kterou je podepsaná kočovná platforma Le cabaret nomade, jsou tři herečky rozdílných národností reagující na téma domov a jeho podoby. Performance budou moci diváci navštívit v neděli 9. října v karavanu na Moravském náměstí před sochou Jošta. Projekt Language barrier equal pak vznikl spoluprací studentů DAMU a FAMU s příchozími studenty z Ukrajiny. Divadelní setkání Language barrier equal bude ve dvou uvedeních k vidění v Alfa pasáži taktéž v neděli 9. října a přinese pohled zejména na jazykovou bariéru, kterou mezi s sebou s nově příchozími Ukrajinci máme.

Jedním z vrcholů brněnského programu bude živé uvedení zhudebněných textů Vratislava Brabence s Pal-Post Unit pod názvem Růže na kmínku. Brabenec si jako jedna z legend českého undergroundu také odnesl letošní poctu festivalu …příští vlna/next wave… Program dále nabídne audiovizuální projekt Jana Motala nebo performance na pomezí rituálu Sbírání prachu.

Info

…příští vlna/next wave…
7.–9. 10. 2022
HaDivadlo, Brno
web divadla

foto © se svolením HaDivadla

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Foals, Yungblud, M83 a Moderat na Grape festivale

redakce 05.12.2022

Na potešenie všetkých fanúšikov Moderat vydali nový album More D4ta. Rovnako ohlásili aj svoje prvé koncerty a my ich opäť uvidíme v lete na Grape.

Editors a White Lies na Metronome Prague

redakce 02.12.2022

White Lies vyzkoušeli syntetické příchutě i novovlnné groovy, prozkoumali neznámé elektronické zvukové krajiny a šli i cestou progresivních experimentů.

OFF Festival nabídne hardcore, psychodelii, k-pop i noise

redakce 01.12.2022

Katovický OFF vykopává prvních 14 důvodů, proč se těšit na léto. Festival proběhne tradičně v Údolí tří rybníků.

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

redakce 30.11.2022

KovnaFest je jednodenní komunitní festival, který proběhne v žižkovském prostoru Punctum–Krásovka v osmé edici.

Rock for People 2023: The 1975

redakce 29.11.2022

Většina alb The 1975 se umístila na vrcholných příčkách britských i amerických hitparád a v roce 2020 si vysloužili i nominaci na cenu Grammy.

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Eurosonic rozšiřuje program

redakce 22.11.2022

K dříve oznámeným domácím jménům, jako jsou jsou zpěvačky Aiko, Amelie Siba a Nina Kohout vystoupí i Hentai Corporation, Adela Mede nebo 52 Hertz Whale.

Festival proti násiliu

redakce 15.11.2022

Okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Festival Sharpe oznámil prvé mená

redakce 14.11.2022

Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. V ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Berlínské CTM oznamuje první jména

redakce 12.11.2022

Těžištěm festivalu je tradičně alternativní elektronika, tradičně ale vybočí i do jiných žánrů a uměleckých disciplín.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace